Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jágrův nový centr zůstává v klidu

1 2004
Stockholm - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Jaromír Jágr a Martin Straka, to je osvědčená dvojice. Hokejoví kamarádi spolu hrávali v Pittsburghu i v národním týmu. Jak si s nimi porozumí Václav Prospal, který v rámci změn v sestavě českého výběru nastoupí jako Jágrův centr v mistrovském utkání vůbec poprvé? "Hlavně jsem rád, že si zahraju," zůstává útočník v klidu.

Z náhradníka rovnou centrem elitního útoku s Jaromírem Jágrem na křídle. Rotační systém trenéra Růžičky, který chce ve Světovém poháru protočit všech třiadvacet hráčů do pole, zafungoval před utkáním se Švédskem jako výtah pro Václava Prospala.

Zkušený forvard si ale s přesunem do útoku k pětinásobnému vítězi kanadského bodování NHL hlavu neláme. "Ve své kariéře jsem už hrál s mnoha hvězdami," připomíná.

Ve Philadelphii nastupoval vedle Erica Lindrose, v Ottawě měl na křídle Daniela Alfredssona, jenž dnes nastoupí proti němu ve švédském dresu.

"Nejraději ale vzpomínám na Vinnyho Lecavalliera, v Tampě jsem s ním prožil skvělé roky," říká Prospal o kanadském talentu. Pár zápasů si zahrál v poslední sezoně v Anaheimu i vedle Sergeje Fjodorova.

U Jágra v útoku by měl spolu se Strakou plnit obranné úkoly, žádné konkrétní rozdělení rolí ale tihle dva mezi sebou nemají.

"Úkoly jsou jasné, každý víme, co má na ledě dělat. Bránění bude samozřejmě na mně s Vencou. Doplníme se podle potřeby. A Jarda je tam od napadání," popisuje Martin Straka, jenž bude hrát na levém křídle, tedy na postu v českém hokeji tradičně vyhrazenému bránění.

"Tady je to ale jinak," upozorňuje Prospal. "Hrajeme to tak, že kdo má momentálně nejblíž dozadu, stahuje se. Tak je to dnes i všude jinde ve světě."

Že kouč Růžička neustále míchá sestavou, zkušenému centrovi nevadí. "Už jedenáct let hraju v Americe, tam jsou takové změny na denním pořádku. Člověk se s tím musí vypořádat, nemůžu chtít zůstat s jedním hráčem v útoku celý rok," říká.

Osvěží Prospalova přítomnost projev elitního útoku s největší českou hvězdou? "Oživit to musíme všichni, nejen aby nám lajnu osvěžoval Venca," pousmál se Straka.

"Vždyť ten zápas ve Finsku, to byla katastrofa. Recept je v bruslení a chuti do toho pořádně šlápnout," tvrdí. "Jde o maličkosti. Zaseknout místo obloučku, jít do těla jakmile to jde. Tohle může zápas rozhodnout."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze