Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jágrův otec: Američani jsou nacionalisti, Jardy si nevážili

Jaromír Jágr starší | foto: ČTK

25 2008
"Musí makat, aby to dotáhl na desítku," prohlásil Jaromír Jágr starší krátce poté, co se jeho syn stal podeváté nejlepším českým hokejistou. Byla na něm znát mírná nervozita, na vyhlášení ankety Zlatá hokejka čelil obrovskému zájmu, na který není zvyklý.

V přímém televizním přenosu za syna přebíral trofej, v karlovarském Grandhotelu Pupp pak za něj odpovídal novinářům.

Jak vás na to syn připravoval?
Jako vždycky. Říkal mi, abych hlavně nekecal kraviny. (smích)

Čekal jste, že Jaromír po letošní sezoně, která se mu tolik nepovedla, vyhraje?
Věděli jsme to asi tři dny dopředu, protože Jarda předtáčel s Dejdarem spot pro televizi, ale spíš jsme to nečekali. V New Yorku nebyla sestava tak slavná, jak se zdálo. Udělali nákupy, ale nefungovalo to. Sám si k sobě musel sehnat hráče, s těma hvězdama to nešlo.

Takže jste byl nakonec překvapený?
Jarda je na sebe dost náročný a v New Yorku to neměl jednoduché. Když se mu nedařilo, dost jsem s ním o tom mluvil. V klubu bylo velké očekávání. Rangers vždycky nakupovali dost drahé hráče a chodí to tam tak, že když se někomu povede sezona, udělají z něj hvězdu a myslí si, že to bude fungovat. A ono to nefungovalo.

. Říkal, že je překvapený

První místo v anketě Zlatá hokejka pro Jágra? Na tom není nic divného, ovšem v letošním ročníku měl slavný útočník po polovině soutěže namále. "A když se Jarda dověděl, že vyhrál, říkal, že je překvapený," vykládá jeho otec. "Nevím ale, jestli to myslel upřímně, protože je to srandista a člověk se v něm nevyzná," usmál se vzápětí.

Proč?
Když vedle sebe dáte hráče, kterým to spolu nejde, nedá se nic dělat. Hokej je kolektivní hra. Jarda mi vždycky říkal: "Kdybys mě dal na tenis, tak mi můžeš  nadávat. Tady jsem ale závislej na ostatních hráčích." A ti američtí jsou trochu jiní než Evropani. Ne všichni, ale tihle v New Yorku byli takoví přímočaří a ne moc kreativní.

Jak neúspěchy během sezony prožíval? Byl roztrpčený?
Určitě jo, ale taky říkal: "Počkej v play-off, já jim ukážu!" A měl pravdu. Kdyby se nezranil Drury, mohlo to být ještě lepší. Nechci New York kritizovat, ale nepostavili tým dobře.

Myslíte, že kvůli tomu skončil v NHL?
V Americe jsou dost velcí nacionalisti, ve všem jsou nejlepší na světě. Po sezoně se našlo málo klubů, které s ním jednaly. Bylo to takové složité. A hrát někde, kde to na něm nestojí, to on nikdy nechtěl.

Zklamal vás postoj New Yorku?
No tak to je Amerika. V New Yorku udělali už dost chyb předtím. Nakoupili hodně hráčů a iks let tam vůbec nehráli play-off. Je jasné, že kdyby byl Američan, chovali by se k němu jinak. Kdyby hrál NHL ještě rok dva, dostal by se v bodování na takové třetí místo... Pamatuju si na slova Craiga Patricka, když dělal generálního manažera Pittsburghu. Ten byl původním povoláním profesor a strašně jsem si ho cenil. On vlastně Jardu přitáhl do Ameriky. Tak tenhle Patrick mu už v roce 2000 řekl, že Amerika nechce, aby byl pořád nejlepší, ať neblázní. Jenže Jarda jim chtěl furt ukázat. Ale už ve Washingtonu bylo vidět, jak to má složité. I když bral největší peníze, hrál ve třetí lajně a nechodil na přesilovky. Sám se pak divil, proč ho brali. V Americe je to zkrátka všechno trochu jiné.

Jaromír Jágr

Takže jste mu po konci sezony radil, aby šel do Ruska?
Jednoznačně. V jeho věku tam má lepší motivaci hrát. Tréninky a všechno okolo mu tam dá mnohem víc než v Americe. Bude líp připravený, vždyť je každý den deset hodin na zimáku, dostává zabrat. Taky je o hodně lehčí, než vždycky před odletem do Ameriky býval. V NHL to do Vánoc byla procházka, kdežto v Rusku berou vážně každý turnaj a přátelák. Je to tam dost tvrdý a to mu pomůže.

Jak velkou roli sehrál v jeho rozhodování váš názor?
Kdysi mě poslouchal, tak nevím, jestli mě poslouchá ještě teď. Byl jsem poradní hlas, všechno konzultoval spíš s mámou. (smích)

Co mu radila ona?
Máma taky říkala, ať jde radši do Ruska.

Pojedete se za synem do Omsku podívat?
Uvidíme, jak budou hrát.

A co myslíte?
První zápas po příletu do Ruska dostali 6:1. Druhý už vyhráli. Není to tam asi legrace.

. Jágr a reprezentace

Jaromír Jágr starší svému synovi radil, aby dal před NHL jednoznačně přednost Rusku. Jak to bylo v případě jeho návratu do národního týmu? "Ještě než jsem se o tom začal bavit s Jardou, mi zavolal Růža (Vladimír Růžička, nový kouč reprezentace). Zajímal se výhledově, ale Jarda s tím pak přišel sám," přiblížil otec nejlepšího českého hokejisty.

Rusové ale z Jágra šílí, asi z toho máte radost, že?
Naše rodina byla v bývalém režimu dost utiskovaná, ale po sportovní stránce si na Rusy nemůžu stěžovat. Jezdil jsem tam s kladenskou mládeží a všechno tam funguje na vysoké úrovni. Chovají se naprosto slušně a upřímně. To Amerika je jedno velké divadlo, moc to tam nemusím.

V poslední době jste dával často najevo, že byste Jaromíra už nejradši viděl v Kladně. Nemrzí vás, že se ještě nevrátil?
Byli jsme tak domluvení, už rok jsem ho hecoval, aby v Americe skončil. Na Kladně chceme stavět halu, tak jsme plánovali, že se do ní vrátí. Ale teď máme hráčů dost. Až ubydou, nastoupí on.

Kdy by to mělo být?
Za dva roky, až mu v Omsku skončí smlouva. Počítám ale i s možností, že se může stát cokoli: v tom případě by byl doma dřív. Je výhoda, že to v Rusku může kdykoli zabalil a vrátit se. To by šlo v NHL těžko.

Několikrát jste také prohlásil, že mu v klubu předáte všechny funkce. Stále to platí?
Jasně.

Jaromír byl ale v tomto ohledu vždycky zdrženlivý. Změnil postoj?
No bude muset. (úsměv)

Opravdu? Sám říkal, že chce hrát hokej až do padesáti.
Jo, říkal, že po těch trénincích v Rusku to zvládne suverénně.

Ale vy byste byl určitě radši, kdyby skončil dřív. Připravujete ho nějakým způsobem na budoucí roli v Kladně?
Bavili jsme se o tom, je to složité. Jarda už ale chodí na politická jednání se mnou. Že se bude v Kladně stavět hala, to je vlastně jeho práce. Běhal za tím, snažil se ovlivňovat. Já to tlačím, tak mi pomohl.

Kdy by se mělo začít stavět?
Během měsíce by se mělo vypisovat výběrové řízení.

Jaromír Jágr starší (vlevo) a premiér Mirek TopolánekNajdete na iDNES.czmobilní verze