Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágrův přestup byl nevyhnutelný

24 2004
New York - Podle zámořských komentátorů byl přestup Jaromíra Jágra do New York Rangers hotovou věcí už dávno. Bylo pouze otázkou času, kdy se transakce uskuteční. "V New Yorku je pár věcí nevyhnutelných. Třeba to, že jezero v Centrálním parku v zimě zamrzne. V hokeji se zase nedalo zabránit Jágrovu přestupu k Jezdcům," napsal ve svém sloupku Stan Fischler, hokejový expert televizní stanice Fox Sports.

Jágrovu zářivou kariéru podle něj nemohlo pošramotit ani nevyvedené angažmá ve Washingtonu. "Je to šampion. Jen počítejte: dva Stanleyovy poháry, Hartova trofej, pětkrát triumf v kanadském bodování, olympijské zlato," vyjmenoval útočníkovy triumfy.

Server New York Daily News zdůrazňuje, že zatímco do Washingtonu šel Jágr z donucení, angažmá v Rangers si vysnil. Pokusil se rovněž upozornit na klady a zápory transakce.

"Rangers získali jednoho z nejtalentovanějších hráčů na světě místo nevýrazného Cartera. Hráče, který umíral touhou jejich dres oblékat. Když je šťastný a má motivaci, hraje jako vyměněný," všímá si list. Dále doufá, že Jágrova přítomnost uvolní hvězdy Alexeje Kovaljova a Petra Nedvěda, kteří jsou zatím bez šťávy.

Jako protiargument naopak uvádí fakt, že angažování těch nejzvučnějších jmen v minulosti tým nijak nepozvedlo. Navíc klub má vážné nedostatky v obraně a brance, kde Jágr těžko pomůže.

"Skvělé. Máme dalšího hráče, který dokáže dát dvanáct gólů. Problém je ten, že jich třináct dostaneme," napsal jízlivě fanoušek v jednom z mnoha internetových fór, jejichž účastníci dostali pro věčné debaty velké sousto.

List Stamford Advocate podrobně rozebírá všechny přestupy, které v Rangers uskutečnil generální manažer Glen Sather, kterého nazývá "maloobchodním čarodějem z Edmontonu". "V klubu je od roku 2000 a má čím dál větší hlad," podotýká pisatel.

Do Madison Square Garden přivedl Erika Lindrose, Pavla Bureho a Kovaljova a všichni tři zapadli do průměru. Lindros byl po těžkém otřesu mozku, a i když se dal dohromady, střídá lepší okamžiky s horšími. Bureho kariéru přerušilo vážné zranění kolena a klub mu stále dluží 20 milionů dolarů.

Podle Fischlera leží klíč k tomu, aby Jágr v novém působišti slavil úspěchy, v pochopení jeho složité duše.

"Bývalý vlastník Pittsburghu Howard Baldwin ji studoval od doby, kdy hráč jako mladík vstoupil do NHL. Podle něj k sobě Jágr potřebuje ostřílené veterány, kteří jej budou usměrňovat," napsal. V Pittsburghu prý tuto roli skvěle plnil Mario Lemieux, ve Washingtonu takový hráč chyběl. V New Yorku má podobné schopnosti Mark Messier nebo Nedvěd.

Zanedlouho dvaatřicetiletý hokejista má za sebou těžké období, během nichž si prošel řadou osobních problémů včetně rozchodu s přítelkyní Andreou Verešovou. "Ale nyní má znovu motivaci, a to je pro něj důležité," tvrdí Fischler. Je přesvědčen, že kladenský odchovanec bude Rangers odvádět prvotřídní služby. "Jestli někdy někdo stál o to hrát ve 'Velkém jablku', pak je to jedině tenhle svalnatý Čech," vysvětluje.

Někteří pozorovatelé příchod českého křídelníka kritizují. "Ano, mají právo na svůj vlastní názor, i když se smrtelně mýlí," vysmál se pochybovačům Fischler. Dodává, že ještě zbývá najít k posile ty správné parťáky. Jako první nabízí variantu s Ručinským a Nedvědem. "Ale Jágr má tolik talentu, že si vyhoví i s Lindrosem," soudí.

Agentura AP ale varuje. "Jágr má minimálně jednu věc s novými spoluhráči společnou: ví, co to je být královsky placen a stejně prohrávat." Je na Jágrovi, aby pozvedl pověst týmu přeplácených hvězd, které hrají jen na sebe.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze