Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágrův zápas číslo 1000 byl smutný

2 2004
New York - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Místo bujaré party na počest Jaromíra Jágra se v newyorské Madison Square Garden konala spíš tryzna. Útočník s číslem 68 hrál v pátek už 1000. utkání v NHL. Po obránci Petru Svobodovi teprve jako druhý český hokejista v dějinách pokořil úctyhodnou hranici. „V osmnácti jsem se divil, co ti chlapi po tisícovce zápasů pořád ještě v lize dělají,“ řekl ve čtvrtek vesele.

„No a teď jsem veterán i já!“ Jenže klub New York Rangers mu nevystrojil nikterak parádní oslavu. Žádný ceremoniál, žádné dary. Ale co Jágra vzalo především: tým podlehl Buffalu 1:3 a svíjí se v krizi. Stejný výsledek přinesla i sobotní odveta v Buffalu.

Rangers zvítězili v jediném z posledních deseti střetnutí a Jágr třikrát po sobě nebodoval. „Asi jsme si tenhle večer všichni představovali jinak, ale bohužel. Jsme v těžké situaci,“ pravil útočník Martin Ručinský.

Jágra pomalu opouští euforie po nedávném přestupu z bídného Washingtonu do nadějněji si počínajících Rangers. „Nemám náladu,“ hlesl v pátek cestou z šatny asi nejlepší český útočník všech dob.

Vlekl se k autobusu, polykal bolest namoženého třísla a trpkou chuť porážky. V proslulé aréně kousek od Broadwaye se před jeho jubilejním vystoupením nekonal impozantní obřad. Vedení NHL poslalo před pár týdny upomínkové předměty pro Jágra do Washingtonu, aniž vědělo o chystané výměně do New Yorku.

Nejvíc zápasů v NHL

1. Gordie Howe 1767
2. Mark Messier 1732*
3. Ron Francis 1703*
4. Scott Stevens 1635*
5. Larry Murphy 1615

Češi
1. Petr Svoboda 1028
2. Jaromír Jágr 1001*
3. Robert Holík 995*
4. Petr Nedvěd 860*
5. Roman Hamrlík 843*
6. Michal Pivoňka 825
7. Robert Reichel 801*
8. František Musil 797
9. Martin Ručinský 788*
10. Petr Klíma 786
Poznámky: Údaje platí k 31. lednu 2004, * stále hrají

„Když tady Capitals ve středu hráli, tak mi kolega říkal, že je má v kanceláři,“ líčil Jason Vogel z tiskového oddělení Rangers.
„Tak mu povídám: Proč jsi to nepřivezl?“

Nicméně ani Rangers nepřipravili Jágrovi odměnu za výdrž. „My obvykle předáváme při takové příležitosti stříbrnou hokejku, jenže takhle narychlo jsme ji nestihli nechat vyrobit,“ řekl Vogel.

Až při první reklamní přestávce v průběhu úvodní části promluvil v aréně hlasatel, jenž oznamoval projekci na obrazovkách pod stropem: „Dámy a pánové, vzdejme hold Jaromíru Jágrovi, který dnes hraje tisící zápas v NHL.“ Následoval asi minutový klip na skladbu skupiny U2 „The Real Thing“, tedy něco jako „Ten pravý“ nebo „Ten opravdový“. V rychlém sledu se střídaly záběry z Jágrovy kariéry v Pittsburghu a Washingtonu.

Růžolící mladíček coby senzace soutěže, laskající Stanley Cup. Nádherné sólo přes čtyři soupeře ve finále 1992 proti Chicagu. Uslzené objetí Waynem Gretzkym po jeho rozlučce s NHL. Jágrův pětistý gól, první trefa za Rangers. „O to se teď nestarám, chápete?“ poznamenal po zápase zničeně.

Unylí Rangers znovu pustili protivníka do vedení 0:2 a marně se pokoušeli vyrovnat. Diváci žádali abdikaci šéfa klubu Glena Sathera. Rozhazovační Rangers se v boji o postup do play-off propadají.

Kyne tak šance, že bude Jaromír Jágr volný pro mistrovství světa Česku. 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze