Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak Chomutov vábil Fina do první ligy

Mladá Boleslav - Chomutov | foto: Radek Cihla

27 2008
Nestačí jen otevřít peněženku, ukázat na bankovky a říct: Pojď k nám! Ne. Pokud lákáte hvězdu, jakou sehnal hokejový Chomutov ve finském brankáři Janu Lundellovi, musíte udělat něco navíc.

Hodně navíc.

"V případě takové osobnosti je úspěch, když vám dá vůbec možnost sejít se. A pak, když se dostanete k dalšímu kolu jednání," líčí Milan Kašpárek, nový sportovní manažer prvoligového klubu.

Lundell, ve 34 letech mazák mezi brankáři, byl v posledních letech jedničkou slavného IFK Helsinky. A teď, z elitní soutěže, po vypršení smlouvy nabral kurz do české první ligy. Senzace? Určitě!

"Když jsme ho oslovili poprvé přes agenta, nechtěl vůbec o druhé nejvyšší soutěži v Česku slyšet," přiznává David Dinda, marketingový manažer KLH Chomutov, klubu bažícího po postupu do extraligy.

Kašpárkovi doporučil Lundella hráčský agent Jiří Hamal. "Dlouhé roky jsem s ním pracoval, on má Finsko nejlíp zmáklé." Na gólmana se Chomutov vyptával i jinde, třeba u jeho bývalého spoluhráče Ustrnula vyzvídal trenér Pešout.

Severočeský klub Fina přesvědčil (nejen)  lukrativním kontraktem. "První gólman musí platově patřit mezi top hráče," nezapírá Kašpárek. "Ale Finové jsou finančně srovnatelní s českými hráči," míní.

Dinda tvrdí: "Zviklali jsme ho dobrou nabídkou obecně. Tedy ne jen penězi, ale i servisem."  Lundell, otec dvou synů, v poslední fázi řešil otázku rodiny. Chomutov nejdřív hledal mezinárodní školu pro děti, ale byla drahá. Východisko se našlo. "Ve smlouvě má klauzuli, že děti i manželka jednou měsíčně přiletí na týden za ním na náklady klubu," prozradil marketingový manažer Dinda. Kašpárek doplnil: "Vyjde to levněji, než kdyby tady všichni bydleli."

Týden před podpisem smlouvy se sešel Lundell v Praze s jedním z majitelů klubu, šéfem představenstva Veverkou. "Je to nadstandardní hráč pro 1. ligu i pro Chomutov, takže to bylo lepší," podotýká Dinda.

Podle Kašpárka bere Fin chomutovskou misi jako výzvu. "Má jednu z posledních šancí kariéry, jak na sebe upozornit. Má to pro něj náboj, je o co hrát," myslí na postup.

Chomutov ho využije i marketingově.
"Je usměvavý, fanouškovský typ. Myslím, že bude oblíbený od začátku," tipuje Dinda.

Jenže co bude s Horčičkou, dosavadní jedničkou? Možná odejde.

"Asi by mu post dvojky nevyhovoval, kvality má. Dokáži si představit, že se s někým domluvíme na jeho uvolnění," řekl Kašpárek a fandům vzkázal: "Ještě chystáme zajímavé věci!"

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze