Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak dlouho zůstane Gáborík v Trenčíně?

2 2003
St.Paul - Slovenský hokejový útočník Marián Gáborík, hrající ve službách Minnesoty Wild, nebyl pozván do přípravného kempu, který začíná 12. září. Gáborík je bez smlouvy a zůstává na Slovensku, kde se připravuje s mateřským klubem Dukla Trenčín. Za něj také zatím plánuje nastoupit v prvních zápasech ST Extraligy.
Gáborík, jednadvacetileté levé křídlo, na Slovensku zřejmě zůstane, dokud nebude spor okolo nového kontraktu vyřešen.

"Marián nebyl pozván do kempu," říká hráčův agent Allan Walsh. "A neočekávám, že se tam objeví dřív, než bude mít smlouvu."

Hráči Wild se mají 11. září hlásit na kondiční testy a focení. 12. září pak začíná kemp.

Ten samý den však Dukla Trenčín hostí doma hráče Zvolena a je velmi pravděpodobné, že Gáborík oblékne její dres.

Podle pravidel NHL může hráč nastoupit v cizí lize maximálně devět zápasů anebo do doby, než sezona v NHL začne. l

Gáboríkova příští smlouva bude v NHL jeho druhá. Krátce poté, co si ho Minnesota vybrala na draftu v roce 2000 z celkového třetího místa, podepsal tříletý nováčkovský pakt v maximální možné výši 1, 075 milionů dolarů za sezonu.

Nyní, po jeho vypršení, může jednat o daleko vyšší částce. Deník Star Tribune připomíná, že se Gáborík nachází v podobné situaci jako před dvěma lety jeho krajan Marián Hossa. Ten měl tehdy za sebou také tři první sezony a vynechal dva týdny nové ročníku, než podepsal čtyřletý kontrakt v odhadované hodnotě 9.2 milionů dolarů.

Se synem trenéra slovenské reprezentace měl Gáborík v prvních třech letech i podobné statistiky, nasbíral 168 bodů, zatímco Hossa 161. Dá se tedy čekat, že podepíše smlouvu v podobné výši.

V sestavě Minnesoty byl Gáborík v posledních dvou sezonách nejvýraznější postavou, i když sám tento přívlastek slýchával nerad. Filosofie trenéra Jacquese Lemairea, vyhlášeného nejlepším koučem uplynulé sezony NHL, totiž zásadně nevyzdvihovala jednotlivé hráče, ale společnou práci celého týmu. Díky soudržnosti a ochotě všech hráčů podřídit se systému hry se Minnesota loni probila do druhého kola play-off.

Této koncepce se drží i manažer klubu Doug Risebrough, který potvrzuje, že stojí jen o ty hráče, kteří jsou schopni přispět ke kolektivnímu úspěchu.

"V Mariánově případě je evidentní, že se jedná o hráče s obrovským potenciálem," říká Risebrough. "Ale já říkám, že chci víc mít dobrý tým, než dobrého hráče."Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze