Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak dojednat miliony pro Jágra

18 2004
Omsk - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) -Ještě před pondělní půlnocí se agent Jaroslav Zídek v Omsku loučil s českými reportéry. Brzy ráno měl odletět do Moskvy. Jenže na úterním ranním rozbruslení opět seděl na tribuně zimního stadionu Avangardu a sledoval svého klienta Jaromíra Jágra. "Jarda mě uprosil, abych ještě zůstal," pravil Zídek. "Vyrazím až ve čtvrtek."

Teprve před sedmi měsíci, když národní tým cestoval do Moskvy na zápas s Ruskem, se Zídek s Jágrem prvně pobavil. Teď je pro něj klíčovým asistentem, tlumočníkem i společníkem.

Pomohl mu zařídit angažmá v Omsku, kde spolu strávili takřka celý týden. Přebývali v jedné "buňce" na baze, ubytovně Avangardu. Hlavně díky Zídkovi zvládá Jágr adaptaci na nové prostředí.

Jako agent funguje čtyři roky, Jágrův přestup pro něj byl prvním velkým případem. Zařizoval ho společně s Marianem Jelínkem, Jágrovým trenérem a důvěrníkem. "Chtěli jsme, aby byl Jarda nejlíp placeným hráčem ruské ligy," tvrdí Zídek, pán ve středním věku.

Plat: asi 10 milionů měsíčně

Podle neoficiálních informací by se Jágrova měsíční gáže měla blížit 400 tisícům dolarů (asi 10 milionům korun).

Dokonce se psalo, že Jágr v Rusku žádá 5 milionů dolarů (přes 120 milionů korun) za sezonu. "To moskevský starosta Lužkov sám nadhodil Jardovi tuhle horentní sumu, když se loni v létě potkali," tvrdí Zídek.

Lužkov je skalním fanouškem Dynama Moskva. Avšak jeho klub, ani CSKA, druhý tým z metropole, při námluvách s Jágrem neuspěly. "Od léta měly zájem Kazaň, Magnitogorsk a Omsk. Právě z Omsku žádali, abychom jednali jenom s nimi," řekl Zídek. "Chovali se solidně, ale tvrdší dohadování o plat jsem ještě nezažil."

Zídek, Jelínek a Konstantin Potapov, prezident Avangardu, se sešli před dvěma týdny v pražském hotelu Expo. "Potapov je vystudovaný ekonom, blízký kolega magnáta Abramoviče z firmy Sibněft. V Praze byl s úkolem definitivně uzavřít kontrakt," řekl Zídek. "Snažili jsme se o nejlepší podmínky pro Jardu, ale taky jsme se báli, aby Potapov nepraštil do stolu a neodešel. Když jsme se v pátek neshodli, jednání jsme přerušili a odložili na další den. Nakonec to v sobotu klaplo."

O ruských zvycích

Rusko se proměnilo v nejlukrativnější hokejovou továrnu na světě. Na rozdíl od zvyklostí NHL se na Východě nedaní částky, jež hráči dostávají, zároveň se naopak tají jejich výše.

Ruské sportovní hospodaření nemá nic společného s touhou po zisku. Boháči cpou finance do svého hobby, aniž se jim mohou vrátit.

A pravidla Východu? Pokud v NHL propustí hráče před vypršením smlouvy, musí mu vyplatit dvě třetiny dlužné sumy. Kdyby se Omsk rozhodl vyhodit Jágra, může to udělat kdykoliv. A bez náhrady.

Jaromír Jágr si zvyká na zimu v Omsku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze