Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak hokejisté Rangers kralovali na staveništi

Hokejisté New Yorku Rangers soupeře z Bernu řádně vyučili. | foto: ČTK

1 2008
Bern (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Štípnete se do tváře. Pak ještě jednou. Ale ne, nespletli jste si adresu. Jste tu správně. První zápas klubu NHL New York Rangers na jeho evropském turné se ve švýcarském Bernu skutečně hrál na nedobudovaném stadionu, uprostřed změti lešenářských trubek a neomítnutých zdí. Právě tady v úterý v přípravě porazili hosté domácí SC Bern 8:1.

"Byla to pro nás zajímavá konfrontace s evropským hokejem," řekl manažer Rangers a jeden z nejmocnějších mužů NHL Glen Sather. Ale v těch slovech byla poznat i jistá lekce z diplomacie.

Už dnes se ve stejné aréně, připravované pro mistrovství světa 2009, hraje zápas Victoria Cupu mezi Rangers a ruským Magnitogorskem. Mezinárodní federace chce z duelu udělat nablyštěný hokejový svátek. Ale popravdě: první vážný klubový střet Evropy s NHL nemá dvakrát luxusní balení.

Trénink za zvuku sbíječky

Aby to člověk zjistil, stačí mu jediná návštěva kabiny Magnitogorsku. Zatímco prostorné šatny Rangers a domácího Bernu jsou hned u ledu, tři zapadlé komůrky určené ruskému mužstvu sídlí pořádný kus cesty skrz labyrint chodeb. A vypadají jak zašlá kotelna. "Je to ostuda," zlobil se český obránce Magnitogorsku Karel Pilař.

Křištálová lupa "Přijeli jsme sem s tím, že jde o souboj nejlepšího evropského mužstva se zástupcem NHL. Jenže tohle je hrozné. V kabině na mě kapala voda, tak jsem si musel vybrečet přestěhování do jiné místnosti."

Je pravda, že nikdo z Rangers si na podmínky švýcarského pobytu nestěžoval. Slavným jménům nevadilo, když do jejich tréninku vřískaly sbíječky z tribuny tak hlasitě, že neslyšeli pokyny kouče Renneyho. A kustodi koukali shovívavě i na ruského novináře, který si z košíku pro hokejisty vzal banán a přímo v kabině si na něm pochutnal. Výlet do Evropy? Pro mnohé ze zámořských návštěvníků prostě exotika.

Přes 15 tisíc diváků

Nezvyk to pro ně byl i v úterý, při duelu s Bernem. Zatímco při zápasech v Madison Square Garden to v hledišti většinou jen šustí a šumí, v úterním souboji se hokejisté dočkali bouřlivé kulisy. SC Bern drží s 15 939 diváky nejlepší průměrnou návštěvnost v Evropě a včera byla bernská hokejová horečka znát.

Třeba když se proti sobě postavily zahajovací formace (v té newyorské i dva Češi Průcha s Rozsívalem) a zaplněná aréna hřměla jak při rockovém koncertu: "SCB!" Diváky vzápětí žhavil hokej hraný skoro bez přerušování a parádičky.

Jako ta od Brandona Dubinského ze 45. minuty: americký mladík se při přesilovce obtočil kolem beka, dlouhou kličkou nechal padnout na led domácího brankáře a lehce zvýšil na 4:1. Bylo zkrátka poznat, že minulou sezonu bral hokejové hodiny v jedné lajně u Jaromíra Jágra.

Rangers v posledních šesti přípravných zápasech pětkrát prohráli, proti slabšímu soupeři však kralovali. A jejich evropští fanoušci si pak na oslavu mohli koupit za 200 švýcarských franků jeden ze dvou nabízených dresů: buď se jmenovkou Lundqvist, nebo Průcha.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze