Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak Hudler jezdí v Kazani stopem

14 2003
Kazaň - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Jen co si Jiří Hudler zvykl na tvrdou ruskou zimu, teploty vzrostly na minus pět stupňů Celsia, a tak za ním teď mohou jezdit známí a přátelé z Česka. Dorazila už také jeho milá Agáta, dcera herečky Veroniky Žilkové. Pod krásným palácem, kde kraj připomíná pohádky princezny Šeherezády, pobývá hokejový útočník Jiří Hudler. „To je náš Kreml. Když jsem přijel poprvé, koukal jsem na něj s otevřenou pusou,“ ukazuje. V Kazani, milionovém městě a metropoli republiky Tatarstán, hraje za bohatý klub AK Bars už dva měsíce. A leccos se naučil. Třeba to, jak se v Rusku cestuje.

Málem zamrzl při chůzi  
Stejně jako zbytek mužstva dostal i on byt v Tureckém domě. Dvě vysoké budovy stojí asi deset minut jízdy od haly, a protože Hudler nechtěl auto, jezdí zde stopem.

„Postavím se k silnici, mávnu a hned někdo zastaví. Za padesát rublů jsem doma, koukejte.“ Se vztyčeným palcem vleze do silnice a pár aut ho mine. „Mladí, ti vás nikdy nevezmou,“ říká.

Pak zpomalí modré žiguli. Hudler otevře dveře a nabízí sto rublů (necelých sto korun). Chce se dostat k hotelu a pak do bytu. „Jsi blázen? Dej mi padesát a nasedej!“ zírá řidič.

Ačkoliv jel třeba na nákup, za peníze rád změní trasu. Některá slovíčka už zná devatenáctiletý hokejista dobře. Kromě blázna třeba i ruské „maladěc“, což v překladu znamená borec.

Hned když do Kazaně přestoupil, klepali si jeho noví spoluhráči na čelo. „Jenže tenkrát mi neříkali maladěc, ale magor,“ pamatuje si. Mužstvo právě odjíždělo k zápasu na Sibiř. Bylo minus čtyřicet a Hudler přišel ve větrovce a teniskách. „Když jsem se převlíkal, strašně se divili, že nemám spodky. A já pak málem zamrzl při chůzi.“

Na ruskou zimu už si však zvykl. Navíc teď je v Kazani příjemných minus pět, a tak může zvát kamarády a známé. I přesto lze těžko čekat, že díky tomu spadne telefonní účet pod padesát tisíc korun měsíčně.
 
Přítelkyně, dcera herečky Žilkové, dovezla časopisy
Nedávno za ním byla přítelkyně Agáta, dcera herečky Veroniky Žilkové. Přivezla české časopisy a vyprávěla, co nového v pořadu Tele-Tele. „Nic lepšího v televizi přece stejně není, že ne? Ještě když jsem byl ve Vsetíně, každé úterý ráno jsme to v kabině s klukama rozebírali.“ V jednom díle si Hudler dokonce zahrál a domů si odnesl papírovou masku Karla Gotta.

Když má volno, žije občas kulturně i v Kazani. Byl dokonce na koncertu skupiny Plazma, která zpívá anglické hity. „Pár chlapíků v sametových kalhotách. No, Chinaski to nebyli...“  

Po klobáskách skoro nespal
Poznal i ruskou kuchyni. Co doporučí? „Tahle houska se zelím a beraním masem je famózní,“ básní, ale po chvíli ji hází do koše. „Zrovna se nepovedla.“ Na jídlo chodí do restaurací a McDonald's se vyhýbá. „Jeden kluk z mančaftu tam byl a pak ležel dva dny na kapačkách.

Jak je to možné? Maso tam totiž vozí autem z Moskvy, a to trvá den.“ Než to ale dopoví, zažije podobnou příhodu. Objedná si pizzu, a protože se mu na obrázku zdá málo klobásek, poručí si dvojnásobnou porci. Jenže klobásky jsou trochu pálivé a žaludku neudělají dobře. Celou noc pak Hudler trpí...Najdete na iDNES.czmobilní verze