Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak na New Jersey? Nehrát s nimi hokej

30 2003
Praha - "Třicet minut jsme jen seděli v kabině a bylo ticho," vybavuje si ottawský obránce Karel Rachůnek momenty hořkého zklamání. V rozhodujícím sedmém finále Východní konference se nakonec z postupu radovali New Jersey Devils. Ale i přes nevydařenou tečku hodnotí Rachůnek hektickou sezonu jako úspěšnou. Nejprve se sice dlouho nemohl dohodnout na nové smlouvě a hrál dokonce ruskou ligu za Jaroslavl, ale ročník zakončil jako klíčový bek Senátorů. Ani v Čechách si moc neodpočine, už v sobotu naskakuje spolu s bratrem Ivanem v dresu Zlín Devils do play off extraligy in-line hokeje.

Máte za sebou třetí sezonu v Ottawě. Převažuje ve vás zklamání, že jste nepostoupili do finále Stanley Cupu?
Dostali jsme se daleko, takže sezonu hodnotím jako vydařenou. I když samozřejmě cítíme, že jsme se mohli dostat dál. Stanley Cup byl na dosah.

Jaká byla v Ottawě atmosféra během play-off?
Když jsme se vraceli z New Jersey po vyrovnání série na tři tři, hodně lidí nás vítalo na letišti s maketami Stanley Cupu. O to těžší pak pro ně bylo překousnout, když jsme nakonec nepostoupili. Ottawa žila jenom hokejem.

Jak to vypadalo v kabině poté, co vás New Jersey v rozhodujícím sedmém zápase porazilo?
Třicet minut jsme seděli v kabině. Bylo ticho. Pak přišel trenér a zhodnotil sezonu a následovala společná večeře v restauraci. Druhý den jsme ještě měli ještě společný oběd jako oficiální rozloučení se sezonou.

Kdybyste mohl poradit Anaheimu, který teď hraje o Stanley Cup. Jak je potřeba hrát proti New Jersey?
Nesnažit se s nimi hrát hokej, soustředit se hlavně na dobrou obranu. Anaheimu to přeju, dokázali vyřadit Detroit i Dallas, ne proto, že by nás New Jersey vyřadilo. Ale asi to budou mít těžké.

Sledujete finálovou sérii?
Vím výsledky, ale na zápasy se nekoukám. Ono to člověka mrzí, když si pomyslí, že tam mohl hrát.

Do Ottawy jste přišel později, protože jste se s klubem dlouho nemohl dohodnout na smlouvě. Neměl jste trochu obavy?
Měl jsem dobrou přípravu ve Zlíně i pak v Jaroslavli s trenérem Vůjtkem v ruské Jaroslavli. Neměl jsem problém se do toho dostat. Navíc jsem nešel do neznámého týmu. Kluky za jsem ty dva roky dobře znal.

Hodnotíte nakonec sezonu jako nejúspěšnější v kariéře? Sice jste neudělal bodový rekord, ale patřil jste k nejvytěžovanějším bekům Ottawy.
Uvidíme, jak to půjde za rok, to mi půjde o smlouvu, ale letos to bylo dobré. Výkony jednotlivce se vždycky odvíjejí od hry týmu a řada hráčů měla parádní sezonu. Mě to taky sedlo a udělal jsem dost bodů.

V podledních zápasech jste spolu s Reddenem odehrál všechny klíčové momenty utkání. Berete to jako satistafci po těžkém začátku sezony?
Jsem rád, že jsem měl důvěru. Sice jsem to měl ze začátku těžké, po podpisu smlouvy jsem moc nehrál, ale jsem rád, že jsem si dokázal vybojovat místo v sestavě.

Na začátku sezony jste byl poslán na fatmu. Můžete popsat, jak k tomu došlo?
Prvních čtrnáct dní jsem byl na farmě, abych nabral kondici. Před podpisem smlouvy mě řekli, že absolvuju nějaké fyzické testy, jenomže pak mě třičtvrtě hodiny po podpisu smlouvy poslali bez prohlídky ihned na farmu.

Když se na to díváte s odstupem, udělal jste dobře, že jste se s Ottawou dlouho dohadoval na nové smlouvě?
Jsem spokojen jak s výměnou agenta, tak i s čekáním před podpisem smlouvy. Myslím, že se to vyplatilo.

Ottawa měla v sezoně velké finanční problémy. Bylo těžké se soustředit jenom na hokej?
My jsme se snažili být v pohodě. Některá mužstva nás nebrala, připomínali nám, že hrajeme vlastně zadarmo, ale nás to spíš dokázalo nabudit. Na problémy Ottawy jsme se snažili nemyslet, soustředit se jenom na hokej, ale stejně se neubráníte myšlenkám na možné stěhování klubu a na peníze, které nám klub dluží.

V roce 2004 by mělo dojít k očekávané stávce v NHL. Už jste přemýšlel, kde budete hrát, když se vedení soutěže s hráčskou asociací nedohodne?
Během roku jsme měli hodně porad, co bude za rok. Ale moc do toho nevidím. Když bude stávka, budu hrát někde v Evropě. Zatím jsem nepřemýšlel kde. Nebráním se ničemu, takže klidně i v Rusku. Musím říct, že se mi v Jaronslavli hodně líbilo, takže proč se tam nevrátit?

Se Zlínem neprodloužil smlouvu váš bratr Ivan. Bavili jste se o jeho plánech?
S bráchou jsem zatím mluvil jenom po telefonu. Nechtělo se mu to moc rozebírat. Ale teď si najdeme čas, abychom všechno probrali. Vím jenom, že se mu rýsuje šance odejít do Tampy, ale že tam nechce jít za každou cenu.

Co chystáte pro nejbližší dny?
Teď budu čtrnáct dní odpočívat a pak se s bráchou pustím do tréninku.

Ale už v sobotu byste měl hrát in-line hokej za Devils Zlín...
Ano. Zítra nastupuju v play-off extraligy. Tedy, pokud vím, už bych měl být i na soupisce. Budu hrát i s bráchou. Snad mi vyjde i mistrovství světa. Rád bych se dostal do nominace. Uvidíme, jesli na to budu stačit (smích).

Jak jste se dostal k in-line hokeji? Hrajete také v obraně?
Hraju v obraně, ale poslední dobou se stále víc tlačím do útoku. In-line hokej mě baví, hraju ho spíš jako zpestření, pro zábavu. Ale věnuju se mu už šest let. I když, loni jsem zůstal déle v Ottawě, takže jsem sezonu vynechal. Už se těším.Najdete na iDNES.czmobilní verze