Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak obránce Kolařík dobyl NHL

22 2001
P r a h a - Takový životní zlom si hokejista Pavel Kolařík nepředstavoval snad ani v nejdrzejších snech. Obránce od Vyškova se každému jevil jako řadový ligový hráč, svou průměrností navěky přikovaný k domácí soutěži. Náhle se v pokročilém věku, bez jediného utkání v národním mužstvu, zjevil v NHL. To byl skok!

Oblíbená postavička slávistického stadionku v pražských Vršovicích se přes léto přemístila do klubu Boston Bruins, který koučuje slavný hokejový tyran Mike Keenan. Osmadvacetiletý Kolařík hned ve svém druhém zápase v NHL nastoupil proti legendárnímu Lemieuxovi. V současnosti náleží do základní sestavy Bruins.

Kolik zbožňovaných reprezentantů v zámoří narazilo! Považte, třeba centr Pavel Patera stále vězí na farmě Minnesoty...

Přitom když Kolařík o prázdninách podepsal smlouvu, vtipkovalo se drsně: "Tak to už do NHL může jít i naše babka." Pravda, nebyl příliš perspektivní. Nijak zvlášť nevyrostl, má 183 centimetrů. Nedával góly, za čtyři roky ve Slavii jich zaznamenal sedm. Asistencí měl sedmnáct. Málokdo mu věřil.

Nevěřil si ani on sám. Když za ním loni na jaře přišel agent Petr Svoboda a zmínil se o angažmá v NHL, dobrosrdečný Kolařík se ohradil: "Přestaňte si ze mě utahovat, jo?" Svoboda to myslel vážně. "Dívám se na hráče jinýma očima, očima Kanaďana," tvrdí. "Viděl jsem super bruslaře, kterému nikdo v lize neujel. Chlapa se silnýma nohama, co se nebojí a řeže to hlava nehlava."

Při červnovém draftu v Calgary se Svoboda přitočil k Harrymu Sindenovi, prezidentu Boston Bruins, a dal mu tip: "Vemte Kolaříka, v posledním kole. Nikdo vám ho nevyfoukne. Bude O. K." Doporučení potvrdil i Vladimír Růžička. Kdysi v Bostonu exceloval, s Kolaříkem pak hrával za Slavii. A Sinden skutečně na českého beka vsadil.

Kolařík sebral manželku, dva kluky a přestěhovali se přes oceán. Neuměl ani slovo anglicky. Neměl tušení, jak se v Americe bydlí, nakupuje a že se na křižovatkách smí zatáčet doprava i na červenou. Pakliže se zleva neřítí jiné auto, přirozeně. Ale adaptoval se slušně. Nechal si ostříhat tmavé lokny, jež vyměnil za "tvrďácky" oholenou lebku.

"Zvykli si, mají apartmá na kraji města, v budově s dalšími hráči. Pořídili si Ford Taurus, jsou spokojení," svědčí agent Svoboda.

Kolařík už v kempu zaujal trenéra Pata Burnse. Jenže především kvůli jazykové bariéře nejprve zamířil na farmu do Providence, asi 200 kilometrů od centra Bostonu.

V novinách mu různě komolili příjmení. Jednou se na soupisce objevilo "Klarik", jindy ho označili pouze křestním jménem "Pavel". Párkrát ho zavolali do NHL jako záskok. Dopoledne si odbyl rozbruslení, večer pak seděl na tribuně, protože na něj nezbylo místo. Ale aspoň vydělal větší peníze. Kontrakt mu v NHL garantuje asi 20 milionů korun, na farmě přibližně sedmkrát méně.

Kouče Burnse však nahradil Keenan, jemuž se Kolaříkova zarputilost líbí. Postavil ho v posledních čtyřech zápasech.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze