Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Od kostí k Trumpovi. Jak přišlo pět nejnovějších klubů NHL k názvům

Prezentace nového názvu klubu NHL v Las Vegas. Jmenovat se bude Vegas Golden Knights. | foto: AP

27 2016
Jedenatřicet. Zámořská NHL se letos v červnu po dlouhé době opět rozrostla, v další sezoně bude prestižní soutěž hrát 31 organizací. Včetně té čerstvě pojmenované, v úterý se zrodili Vegas Golden Knights.

„Rytíř se nevzdává, vždy jde kupředu. A takoví chceme být,“ říká majitel klubu Bill Foley.

Pro NHL jde o první rozšíření od přelomu století, kdy během tří sezon obohatili kanadsko-americkou soutěž Nashville Predators, Atlanta Thrashers, Minnesota Wild a Columbus Blue Jackets.

Kosti šavlozubého tygra

Když se měl objevit na mapě NHL Nashville, zvolil při hledání své image hodně neotřelou cestu. Jelikož se v sedmdesátých letech našla při stavbě tamní banky kostra šelmy z vyhynulého rodu Smilodon, tedy „šavlozubého tygra“, bylo o podobě loga jasno.

Radek Faksa z Dallasu tečuje puk před nashvillským gólmanem Pekkou Rinnem.

Radek Faksa z Dallasu tečuje puk před nashvillským gólmanem Pekkou Rinnem.

Hokejové veřejnosti byl posléze odhalen znak s hlavou šavlozubého tygra a vedení organizace nechalo fanoušky vybrat klubové jméno. Varianty byly čtyři: před Attack (útok), Fury (zuřivost) či Ice Tigers (ledoví tygři) dostal přednost název Predators.

Inspirací byl opeřenec

I v Atlantě hlasovali o jméně fanoušci, přičemž nejvíce z nich projevilo přízeň hokejové tradici v olympijském městě. Stáli o znovuzrození Atlanta Flames, kteří se v roce 1980 přestěhovali do Calgary, kde působí dodnes.

Nováčci NHL a play-off

Atlanta Thrashers (od 1999 do 2011). Poprvé postoupili v roce 2006.

Columbus Blue Jackets (od 2000). První účast až v osmé sezoně.

Minnesota Wild (od 2000). Uspěli už na třetí pokus.

Nashville Predators (od 1998). Premiérový postup po pěti letech.

Vegas Golden Knights (od 2017). Oproti předchozím nováčkům mají výhodu v dosud nejpřívětivějším výběru hráčů z etablovaných týmů. Chtějí být od začátku konkurenceschopní.

Jako oficiální název nového klubu byl vybrán druhý z nejúspěšnějších návrhů, tedy Thrashers podle státního ptáka Georgie, česky drozdce hnědého.

„Ve skutečnosti je to drobný ptáček, ale jakmile jeho podobu ztvárníme na hokejovém dresu, bude vypadat opravdu drsně,“ znělo z klubu.

Dnes se v Atlantě NHL už zase nehraje. Trashers se mezitím přestěhovali do Winnipegu, kde byl k dispozici tradiční název Jets.

Odkaz na občanskou válku

Columbus si soutěží „Name the Team“, tedy „Pojmenuj tým“, trochu zavařil, přišlo do ní 14 tisíc příspěvků. Z obrovského kvanta nápadů se následně vybrala desítka nejlepších a poté byl okruh kandidátů ještě jednou zúžen - na dva: Justice (spravedlnost) a Blue Jackets (modří kabáti).

Organizace se nakonec rozhodla, že se bude hlásit k historickému odkazu města, které výrazně podporovalo „modré kabáty“, tedy vojáky Unie, v americké občanské válce.

Vlk, nebo medvěd?

V Minnesotě se uvažovalo o šesti názvech, kromě zvoleného Wild (divočina) se mezi finalisty dostala pojmenování Blue Ox (modrý vůl), Freeze (mráz), Voyaguers (cestovatelé), Northern Lights (polární záře) a White Bears (bílí medvědi). Nic světoborného.

Zajímavější je klubový znak. Je trochu zrádný, poněvadž na první pohled působí jako nevšedně zarámovaný pohled na americkou divočinu. Z onoho okraje se zjevuje hlava šelmy, oficiálně blíže nespecifikované.

Aleš Hemský (vlevo) z Dallasu se pokouší pokořit minnesotského gólmana Devana...

Aleš Hemský (vlevo) z Dallasu se pokouší pokořit minnesotského gólmana Devana Dubnyka.

Ač se dodnes vedou mezi fanoušky spory o tom, jaké zvíře obrys loga představuje (vlka, nebo medvěda), patří nápaditý znak k těm vůbec nejzdařilejším v NHL. Tedy alespoň podle hodnocení zámořských periodik. Logo i název Vegas Golden Knights první zevrubnější recenze teprve čekají.

Říkejte jen Vegas

Nová organizace upoutala obojím. Dlouho dopředu se vědělo, že majitel Bill Foley favorizuje jméno Black Knights podle vojenské akademie, kterou absolvoval. Jenže s černými rytíři by byl problém kvůli licencím a ochranným známkám. A tak Foley rozjel zajímavou rošádu.

Zaregistroval si spoustu názvů, některé související s rytíři, další s jestřáby, což nelibě nesli příznivci Chicago Blackhawks. Volba nakonec padla na Golden Knights, což nikoho příliš nešokovalo. Spíše překvapilo ukrojení určitého členu Las z Las Vegas. „Tak o městu mluví místní,“ tvrdí Foley.

V hale, kde bude nový tým NHL působit, už testují nápisy na informační kostce.

V hale, kde bude nový tým NHL působit, už testují nápisy na informační kostce.

Co se týče slova Golden, Foley vybral barvu, která podle něj skvěle vystihuje nevadské „město hříchu“. V Nevadě se těží nejvíce zlata v celých USA. Zlaté mince, zlaté pískové duny, zlaté stěny Trumpova hotelu, který se mihl i v oficiálním videu představujícím klubový znak - rytířskou helmu s výrazným hledím ve tvaru „V“.

Bude to „V“ jako vítězství?Najdete na iDNES.czmobilní verze