Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se daří českým hokejistům v NHL

8 1999
N e w Y o r k - Kdo s kým (hraje v útoku)? Koho co bolí? Který český hokejista si v NHL zasloužil pochvalu a koho naopak kárají? Drobné zprávičky ze slavné souteže servíruje Karel Knap.

Po porážce v Dallasu se tým Pittsburgh Penguins naplno vrhnul do tréninku. V soubojích to při cvičných zápasech pěkně hřmělo. Útočník Rob Brown si při srážce s mladým obráncem Michalem Rozsívalem málem zlomil zápěstí. Rentgenové vyšetření naštěstí podezření na frakturu nepotvrdilo a Brown si proti New Jersey připsal asistenci.

Co nevidět se má v sestavě Atlanty objevit smůlou pronásledovaný útočník Vladimír Vůjtek. Proti Detroitu se ve čtvrtek ještě jen díval, ale brzy by měl nastoupit na pravém křídle jedné z prvních dvou formací. Už se zapojil do tréninku, obličej s deseticentimetrovou jizvou po zásahu bruslí mu chrání speciální kryt.

Ve stejném klubu trápí bolesti i nadaného centra Patrika Štefana. Ke konci přípravného kempu jej mořila pochroumaná třísla, teď se souží s naraženým bokem.

Při dvou nevydařených zápasech nedostal brankář Roman Turek ze Saint Louis nijak ostudné góly, ale komentátoři mu vyčítají spoustu vyražených střel. Naopak příznivé recenze provázejí výkony Tomáše Vokouna z Nashvillu. Ůspěšnost zásahu si udržuje nad 93 procenty.

Až do prvního útoku Washingtonu si polepšil Jaroslav Svejkovský. Levé křídlo slušně zapadlo k centrovi Adamu Oatesovi a slovákému střelci Peterovi Bondrovi. Podle předpovědí by Svejkovského schopnosti měly pasovat k Oatesově tvořivosti. Na třiadvacetiletého mládence má zbýt také hodně dorážek po Bondrových výpadech.

Zranění Mika Modana možná posune Pavla Pateru v Dallasu zpátky do středu útoku. Rozený centr se trenérovi Hitchcockovi líbil na levé straně druhé řady s Nieuwendykem a Langenbrunnerem, ale nyní nejspíš Nieuwendyka posune mezi Hulla a Lehtinena. Patera by měl vést druhou formaci s Langenbrunnerem a Lindem na křídlech.

Zdravotní patálie znovu zlehka útočí na Montreal Canadiens. Zraněními ruinované mužstvo v posledních letech klopýtalo mezi podprůměrnými výsledky. V pondělí musel předčasně odejít z tréninku jejich nejlepší útočník Martin Ručinský s bolestmi v pravé části břicha. V Edmontonu sice trénoval i hrál, ale pořád se necítil zrovna nejlíp.

Stávkaři z New Jersey, Patrik Eliáš a Brendan Morrison vytrvávají ve svém boji za vyšší plat v klubu Devils. Ti nabídli Morrisonovi, jednomu ze svých nejlepších hráčů, 500 tisíc dolarů za rok, čímž by ho zařadili na sedmnácté místo v pořadí podle mezd. V pátek se oba vydali do Michiganu, kde Morrison bydlí a společně tu budou trénovat. "Když jsem mohl já s ním do Česka, tak on se mnou může do Ann Arbor," řekl Morrison. Rozvažují možnost, že by hráli v IHL za Detroit Vipers, jejich agenti o víkendu mají navštívit New Jersey, přestože se v jejich sporech nerýsuje řešení.

Návrat Miroslava Šatana zkomplikoval situace útočníka Davida Moravce v týmu Buffala. Nyní se řadí mezi čtyři adepty na dvě místa ve čtvrté řadě, konkurují mu Rasmussen, a rváči Kruse s Rayem.

Ošklivé zranění kolene pozastavilo kariéru mohtuného útočníka Františka Mrázka, jenž má smlouvu s Torontem. V přípravném zápase za farmářský tým St. John's si poškodil kolenní vazy a musel podstoupit operaci. Nesmí hrát asi dva měsíce.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze