Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak si Martin St. Louis v NHL vydupal výměnu z Tampy do Rangers

Martin St. Louis ještě v dresu Tampy Bay. | foto: AP

6 2014
V NHL ve středu skončila uzávěrka přestupů a zřejmě největší pozdvižení vyvolala výměna mezi Tampou Bay a New York Rangers, při níž se ukázalo, že i ve světě profesionální sportu mohou špatné osobní vztahy napáchat pořádnou neplechu.

Hrdý Martin St. Louis si totiž vymohl přestup do Rangers především proto, že ho Steve Yzerman (jež byl současně manažer Tampy i hokejové reprezentace Kanady) nevybral do původní nominace pro olympiádu v Soči.

St. Louis je za mořem díky svému zápalu pro hru populární a jeho absence na soupisce Kanady byla ještě překvapivější než opomenutí Jiřího Hudlera Aloisem Hadamczikem. Bývalý kouč českého národního týmu totiž – na rozdíl od Yzermana – nebyl hráčův přímý nadřízený v klubu; Yzerman se v lednu rozhodl nevzít do Soči kapitána a nejlepšího hráče Tampy Bay, tedy týmu, kterému sám šéfuje.

Příběh však má dvě klíčová "ale", které Yzermana ospravedlňují:

1.) O nominaci Kanady rozhodovala celá komise trenérů a Yzerman, který by snad sám za sebe St. Louise na olympiádu vzal, byl přehlasován. Jako hlavní manažer si sice mohl dupnout a šikovného útočníka na soupisku prosadit "nedemokraticky", zachoval se však férově a neudělal tak.

Martin St. Louis z Tampy.
REKORDMAN. Martin St. Louis si v domácím zápase Tampa Bay vs. Florida připsal

2.) St. Louis se nakonec do Soči dostal jako náhradník za zraněného Stamkose a vyhrál s Kanadou zlatou medaili. Jeho hrdost však evidentně utrpěla a dodatečná nominace mu lednové zklamání nevynahradila.

St. Louisova touha opustit Tampu se dá skutečně vysvětlit jedině vleklými osobními neshodami s Yzermanem (který mimochodem St. Louise nevzal ani na olympiádu do Vancouveru v roce 2010), protože ze sportovního hlediska nedává přestup do Rangers smysl.

St. Louis byl přece v Tampě hrdina, kapitán, miláček fanoušků, vyhrál zde Stanley Cup i nespočet individuálních ocenění, hrál v útoku s jedním z nejlepších střelců Stamkosem, spolupracoval s oblíbeným koučem Jonem Cooperem, a letos měl navíc reálnou šanci zahrát si s Tampou play-off...

Hráč sám se k odchodu vyjádřil diplomaticky a pro nhl.com uvedl, že "šlo o rodinné důvody". Jeho bývalý manažer byl sdílnější a nepřímo potvrdil, že olympijská (ne)nominace sehrála určitou roli: "Marty původně nebyl vybrán mezi 14 nejlepších útočníků a byl, stejně jako spoustu jiných hráčů, zklamaný. Nemyslím si, že to byl hlavní důvod, proč odešel, samozřejmě to ale mělo na jeho rozhodnutí vliv," přiznal Yzerman.

Vynuceným přestupem do New Yorku St. Louis citelně oslabil své milované mužstvo, které za něj sice získalo kapitána Rangers Ryana Callahana a dva výběry v draftu, na trejdu ale (alespoň krátkodobě) prodělalo. Především však ztratil přízeň mnoha fanoušků.

Ti ho teď na online diskuzích nazývají "uraženým malým děckem" a vedou spory s jeho zastánci, kteří zase argumentují tím, že St. Louis jako nejproduktivnější hráč NHL za poslední 4 sezóny (388 bodů za 351 zápasů) má právo být na Yzermana kvůli olympiádě naštvaný. 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze