Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak vrátit do Karlových Varů hokejové finále?

Hokejisté Karlových Varů se stříbrnými extraligovými medailemi | foto: MIchal ŠulaMF DNES

9 2008
Pomalu se zaplňují poslední místa v ochozech, halou se rozléhají první pokřiky. Nad chladicím agregátem se tetelí vzduch. Stejně nedočkavý, jako po ledě zvolna kroužící dvě skupinky hráčů. Za chvilku se už všechny pohledy upírají do jednoho bodu.

Ještě pár vteřin... a do středu kruhu už padá puk vhozený z rukou rozhodčího. Karlovarská Energie proti Pardubicím - hokejová extraliga začíná.

"Jsme připraveni," hlásí Miroslav Vaněk, manažer karlovarského klubu.

Se třemi gólmany, devíti obránci a třinácti útočníky. A novými trenéry, které povede Josef Paleček. Jak bude letošní sezona vypadat? "Obhájit loňské pozice bude náročné," říká Vaněk.

Má pravdu. Jeho klub došel až do finále. A v něm až do sedmého zápasu. Dál už to nešlo. "Tým má na play-off i letos," říká Vaněk. Není to málo od loňského vicemistra? Proč taková opatrnost? "Co se bude dít v play-off, to záleží i na štěstí a zdravotním stavu," říká Vaněk.

Extraliga má i letos své favority. Jejich smečku vede Sparta s Výborným a Ručinským, loni to byly Sýkorovy Pardubice. Jenže ty se nedostaly ani do play-off, zatímco Karlovy Vary dokráčely až do finále.

Hlavní karlovarské trumfy: Dvě věže: Kumstát se Skuhravým

"Nejlepší by bylo vejít se do první šestky, konkurence ale nespí. Postoupit do play-off chce letos třináct týmů extraligy, možná i Mladá Boleslav," říká Vaněk.

"Tenhle tým něco dokázal a neměl by z toho ustupovat," říká nový kouč Josef Paleček. Pro něj bude situace ještě složitější. Převzal loňské vicemistry, tým, který se téměř nezměnil. Každý bude čekat podobnou jízdu jako loni.

A on za to bude zodpovědný. "Po velké slávě občas přijde kocovina. Budeme se ale snažit, aby tahle situace nenastala."

Jak zopakovat cestu do finále?

Tým vicemistrů zůstal téměř pohromadě. Z kádru, se kterým loni Energie v extralize začínala, vypadl jen Milan Kraft. Ustálený kádr v Karlových Varech může být tedy velkou zbraní i letos.

Stejně jako složení týmu. Vyložené potížisty v karlovarské kabině nehledejte, nenašli byste je. Tým, který i s tímhle ohledem přeskládal už před lety kouč Venera, zůstává stejný. "Parta je tu výborná, řízená zkušenými hráči," říká Vaněk.

Zkušenost. To je další výhoda. Dvacetiletému Dejovi, který se v domácím poháru pravidelně staral o vítězné góly, dělá agenta Řezníček, dvaačtyřicetiletá legenda klubu. "Věkový průměr je, jak má být," ví i Vaněk.

A hvězdy? "Nehledáme hráče, kteří mají to nejlepší za sebou, ale před sebou," říkával Venera. Strategie klubu zůstává v tomhle stejná i letos. Ručinského, Výborného nebo Straku by snad vedení Energie ani neoslovilo.

Místo nich si už na konci sezony zaplatila na dalších pět let služby dvou největších opor: reprezentačních věží Skuhravého s Kumstátem. "Jsou to největší dvě smlouvy v historii klubu," říkal Vaněk po podpisu smlouvy s vytáhlými útočníky.

Ne, že by tedy na navrátilce z NHL ve Varech neměli. Vždyť loňská sezona je stála téměř sto milionů a podobné to má být i letos. "Když sleduju rozpočty první ligy ve fotbale, tak si říkám, jak je hokej drahý sport," přiznává s nahořklým úsměvem Vaněk. Předběžně spočítal, že letošní sezona bude jeho klub stát přes devadesát milionů.

. Proti špičce se hraje jinak, ví kouč. A chystá se na obranu

Josef Paleček

K týmu se připojil v polovině května. Hned po mistrovství světa, kde asistoval u reprezentace. Spěchal, z volna neukrojil jediný den. Proč? On, Josef Paleček - nový kouč Energie, má vrátit do Karlových Varů stříbrné oslavy loňského jara. "Tenhle tým něco dokázal a neměl by z toho ustupovat," říká odhodlaně.
Jenže po hodech bývá občas kocovina.
To si uvědomuje i on sám. "Budeme se snažit, aby tahle situace nenastala. Musíme si ale uvědomit, že loni se nedařilo Pardubicím, Spartě nebo Vítkovicím. Budou to chtít odčinit."
Poražených napočítáte po každé sezoně daleko víc než vítězů. I Vary se nakonec musely sklonit před Slavií. Byť v sedmém zápase.
Energii ale netipoval nikdo ani na finále. Pamatujete? V hotelu v Českých Budějovicích si rezervovala místa Slavia i Liberec.
To se letos opakovat nebude. Jeho mužstvo už nikdo nepodcení. "Nejsme tým z prostředku tabulky, těsně na hranici postupu do play-off. A na špičková mužstva se hraje jinak," říká Paleček. Hlavně doma ve Varech, kde loni tak duněla plechová kavalerie.
S útočnou taktikou na západ Čech už loni nepřijela ani mistrovská Slavia. Stejné to bude i teď. "Budou na nás hrát daleko tvrději. Víc hákovat, provokovat. Hrát na rozhodčí. S tím vším musíme počítat," ví Paleček. Hráče už na změnu připravil. "Jsme tu od toho," říká. "Když se s tím vyrovnáme, bude to jen dobře."
Jaký hokej se dá od soupeřů ve Varech letos čekat, to ukázalo už Znojmo v semifinále poháru. A úspěšně. Zezadu. Narušovat rozehrávku ve středu hřiště. Důraz v osobních soubojích. "Na mužstvo dolehla únava ze švýcarského turné," znělo pak vysvětlení, proč Energie doma vypadla. To se ale ještě nehrálo o extraligové body.
Dopředu je Paleček nebude počítat ani teď. "Nemá to cenu. Za vítězstvím půjdeme každý zápas. Body chceme sbírat postupně."

Na play-off musí být klíčoví hráči zdraví, říká Vaněk

Na postup do play-off mají hokejisté v extralize dvaapadesát kol základní části. Co je ale může posunout ještě dál? "To už záleží hodně na štěstí," říká Miroslav Vaněk, manažer karlovarského týmu. A hned dodává. "A na zdraví."

Pamatujete ještě na minulou sezonu? V době, kdy jiné týmy šetřily své hráče na ostrý kvapík extraligy, hrál Skuhravý s Kumstátem na evropské túře. Podobně na tom byl i Slovák Skladaný.

"Klíčoví hráči musí být zdravotně v pořádku a zvládnout celou sezonu. Nálož je to obrovská," ví Vaněk.

S Lukášem Mensatorem počítá Vladimír Růžička do reprezentace

Elitní formace mu loni odehrála pohromadě celou sezonu. Jenže sám dobře ví, že takový kousek se už nemusí opakovat. A když se rozpadne klíčový útok těsně před začátkem play-off, může to znamenat konec cesty za obhajobou. Předkolo s Třincem v předminulé sezoně je toho důkazem.

Letos Vaňkovi zřejmě přibude ještě jedna vráska navíc. Za Lukáše Mensatora. Gólmana si vyhlédl reprezentační kouč Růžička už před svým jmenováním do funkce. A zatím to vypadá, že v jeho výběru Mensator nebude chybět ani teď.

"S trenérem Růžičkou jsem o tom mluvil. Vážně uvažuje o tom, že Lukáš bude dostávat víc šancí, než kolik jich dostával od svého předchůdce," potvrzuje i Vaněk.

U svých opor se nebojí přitom jen o zdraví. Svou roli může sehrát i únava. První pětka stráví na ledě téměř polovinu hrací doby, gólman je na tom ještě hůř. A když extraligové tempo zvolní jen v době reprezentačních přestávek, klíčoví hráči jeho týmu si příliš neodpočinou.

"Na šesti až devíti tahounech týmu to bude všechno stát. Je pro nás důležité, aby zůstali připravení. Snad to kluci zvládnou."

. Paleček, s přípravou jsem spokojený

Turné ve Švýcarsku, hokejový pohár, několik přátelských zápasů. Ale jinak dřina. V posilovně, na kolech. Na soustředění na Šumavě. Letní přestávka vicemistrů byla krátká, tempo přípravy musel karlovarský trenér Josef Paleček přizpůsobit. "Trénovali jsme o týden déle, ztrátu jsme dohnali," hlásí.
I za cenu zkráceného odpočinku. Na led šel už s týmem v obvyklé době.
"Kluci měli do tréninku obrovskou chuť. S jejich nasazením jsem byl spokojený," pochvaluje si trenér. Stejně jako partu. "Je tady velice dobrá. Kluci se dobře znají, jsou na sebe zvyklí. To bylo znát."
I tak bylo na čem pracovat. "Měl jsem už nějaké signály předem a ty se potvrdily," říká Paleček. Dál je už opatrnější. "Na čem? To si necháme raději v kabině." Pak ale přeci povolí. "Týkalo se to nedostatků v obranném pásmu. Budu rád, když mě hráči poslechnou a chyby odstraní." S letním drilem byl Paleček jinak spokojený. "Tréninky byly náročné. Na hráčích bylo ale vidět, jak dobře ví, že loňský úspěch nebyl zadarmo." Všechny upozorňoval, že letošní sezona bude náročnější.
Nejvíc dřiny spolykal jeho tým na Šumavě. "Bohatě jsme využívali počasí, které nám tam přálo. Trénovali jsem čtyřikrát denně, udělali jsme velký objem práce."
Také díky tomu, že se hráčům vyhýbala zranění. "Žádné utržené svaly nebo problémy s koleny nebyly. Všichni mohli trénovat naplno."
Na ledě pak postavil pět kompletních pětek. Dopoledne tři útoky hrály, dva čekaly na vystřídání v posilovně. Odpoledne už stály u tabule společně. Pilovaly hru. "A bylo na čem pracovat."Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

11

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 16 9 2 2 3 57:36 33
2. Třinec 16 9 2 2 3 50:34 33
3. Plzeň 16 7 3 4 2 62:39 31
4. Hr. Králové 16 9 1 2 4 39:30 31
5. Chomutov 16 6 2 3 5 41:42 25
6. Ml. Boleslav 16 6 1 3 6 36:34 23
7. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
8. Olomouc 16 5 3 2 6 40:45 23
9. Zlín 16 4 4 2 6 41:44 22
10. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
11. Liberec 15 5 1 1 8 28:46 18
12. Pardubice 16 4 2 1 9 36:55 17
13. Jihlava 15 4 1 2 8 34:44 16
14. Litvínov 16 2 3 2 9 29:47 14

Najdete na iDNES.czmobilní verze