Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jak vyklidit Sazka Arenu? Za čtvrthodinu

15 2004
Praha - Na závěr hokejového šampionátu v Česku se údajně chystá i švédský král Carl XVI. Gustaf. Do čestné lóže často usedne prezident Václav Klaus. Zájem o ostravské střetnutí USA - Finsko projevil americký velvyslanec W. J. Cabaniss. Kdo bude všechny politické celebrity hlídat? "Jsme připraveni stoprocentně zajistit jejich ochranu," prohlašuje Vladislav Husák, náměstek policejního prezidenta České republiky.

Mistrovství světa je událostí s bezpečnostní "top prioritou". Stejnou výsadu měla pražská zasedání NATO, Mezinárodního měnového fondu nebo Mezinárodního olympijského výboru.

"Při sportovní akci na českém území jsme dosud nikdy tak rozsáhlá bezpečnostní opatření neuplatnili," uvádí Husák. V kritické dny bude v akci více než tisíc policistů. Policejní náklady dosáhnou ke 20 milionům korun.

"Ne, nemůžeme vám prozradit, kde bychom ubytovali švédského krále. Půjde o utajené místo," říká Barbora Šimcová, která má v organizačním výboru na starosti protokol. A jak početná by byla jeho ochranka? "To jsou naše interní věci," dodává Husák.

Zvláštní režim platí pro reprezentaci USA, v Ostravě zůstane stranou od ostatních týmů. "Pracovníci americké ambasády nás již dříve upozornili na zvýšená rizika při pohybu amerických občanů a symbolů, což národní tým bezesporu je."

Strašidlo světového terorismu zasáhlo i hokejové mistrovství. Představitelé Sazka Areny zavedli divácky nepopulární opatření. Při extraligovém finále byly fanouškům odebírány i malé parfémy.

"Bezpečnostní mantinely jsou nastaveny dost vysoko. Nože, nůžky, parfémy i velké batohy mohou být použity jako zbraň," vysvětluje Husák.

Diváci, kteří zaplatí za jednu vstupenku až 6500 korun, mají dokonce zakázané fotoaparáty, což hraničí s omezováním osobní svobody. Takové opatření nemá ve sportovních dějinách obdoby, neplatilo ani na zimních olympijských hrách v Salt Lake City.

"Osobně nevnímám fotoaparáty jako bezpečnostní riziko," podotýká Husák. "Nevím, co tím pánové ze Sazky sledují. Spíš jim jde o ochranu práv. Ale fotografii si dnes už pořídíte i z mobilního telefonu."

Extraligové duely v minulých dvou letech poznamenaly i výhrůžky bombovými útoky.
Šlo tehdy o terorismus? "Ne, spíš o kriminální delikty," namítá Husák. "Terorismus se odehrává ve Španělsku, Rusku, Iráku. Výhrůžky bombovými útoky mi připadají téměř jako český národní sport."

Avšak i ty mohou vést k přerušení zápasu, nebo dokonce šampionátu! "S tím počítáme."

Policisté připravili speciální monitoring haly. "Možnost útoku nemůžeme stoprocentně eliminovat, naším úkolem je snížit ji na minimum," uvádí náměstek. Existuje i scénář na kompletní vyklizení Sazka Areny v období největšího náporu. "Trvalo by zhruba čtrnáct minut."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze