Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jaké chyby vedly k sestupu Budějovic

29 2004
České Budějovice - Neustále a někdy dokola kritizuje rozhodování o podstatných věcech v klubu. Karel Pražák přitom neví, zda je členem HC České Budějovice. Pro jistotu podal novou přihlášku. Říká, že když se sejde s přáteli u kávy, může povídat a kritizovat, co chce. Své názory však pravidelně publikoval i v deníku Právo. A ovlivnil veřejné mínění kolem hokeje. Klub i tak extraligu opustil. Je to pár let, co z vedení klubu Karel Pražák odešel. Proč? A co chce zlepšit?

Kdy jste z klubu odešel a proč?
Odešel jsem v sezoně 1994 až 95 a věnoval jsem se podnikání. Navrhl jsem tehdy, abych si mohl od hokeje půl roku odpočinout, a pak jsem se chtěl věnovat dobrovolné činnosti, protože jsem neměl potřebu živit se hokejem profesionálně. Ale jaksi to nebylo přijato. Takže jsem odešel.

Od té doby jste jeho věčným kritikem. Opravdu si myslíte, že to českobudějovickému hokeji prospělo?
Nemyslím si, že bych byl věčným kritikem. Nevím, proč bych měl být věčným kritikem. Žiju tady v tom městě a stýkám se s kolegy z branže. To, že se o hokeji bavíme, neznamená, že nemáme právo říci svůj názor. Na druhé straně lidé, kteří klub řídí a jsou jím zaměstnáni, ti jsou nositeli činnosti klubu a nesou za to zodpovědnost. Nevidím důvod, proč bych se nemohl sejít s lidmi u kávy a bavit se o hokeji a říct otevřeně, co se mi nelíbí.

Můžete uvést příčiny pádu hokeje v Českých Budějovicích?
Jsou celkem jasné. Sám jsem věřil, že mužstvo zvládne baráž. Ale problém vidím dlouhodobější. Táhne se od sezony 2000 až 2001. Výkonnost mužstva začala v extralize významně klesat. Po výměně manažera Mojmíra Šatavy za Jaroslava Pařízka se sice v loňském roce pokles zastavil nebo nebyl tak výrazný. Ale letos mužstvo sestoupilo. Hlavní důvod vidím ve výrazném zásahu do složení kádru mužstva.

Jaké byly další příčiny?
Jako obrovský problém, který se promítl do baráže, vidím, že mužstvo nemělo svého vůdce. Pro trenéry chyběl dobrý partner v mužstvu, který by byl schopen výkonnostně i osobně uvnitř mužstva hráče ovlivňovat. Jako slabinu vidím při odchodech hráčů jako Babka a další, že se vnitřní struktura mužstva rozpadla. A že se jen měnili trenéři. Ale ať tam byl kdokoliv, velmi těžko hledal komunikaci do mužstva. Protože bylo nesourodé. Překotné změny v kádru byly nekoncepční a měly jen zakrýt chybnou práci v klubu.

Proč myslíte, že v baráži neměl tým osobnosti?
Podcenil se výkonnostní sestup mužstva. A místo toho, aby se začalo doplňovat, byli hráči vyhozeni. Místo vyhození Turka měli do kádru přijít dva silní hráči, kteří by vytvořili vnitřní konkurenci v mužstvu. To mužstvo posílí a potlačí to, řeknu, manýry některých hráčů. Dostanou se do vnitřního konkurenčního boje a začnou bojovat o svou pozici, místo aby vytvářeli jiné tlaky kolem sebe. Tam vidím chybu.

Mohou za to trenéři?
Ani jednomu trenérovi bych za to nedával vinu. Byli jen prostředkem ke změnám a možná někteří z nich měli jen velké ambice. Vidím to všechno ve složení mužstva. V příliš neprofesionálním a nekoncepčním zásahu do jeho vnitřní struktury.

Jaká navrhujete opatření, aby se klub zvedl?
Byl bych pro to, aby byla co nejrychleji svolána správní rada klubu. Aby byla co nejrychleji svolána valná hromada klubu, aby byli řádně zvoleni zástupci klubu ve správní radě. Protože vím, že oběma trenérům končí v dubnu smlouva, tak by měl být jmenován jeden trenér, nebudu říkat žádné jméno, který bude pověřen jako asistent vedením mužstva, aby se vazby kolem mužstva nerozpadly a aby se vědělo, jak se bude postupovat dál. A pak bych měl dost času na to, abych vyhledal nového trenéra.

A dál?
Měly by se také urychleně uzavřít smlouvy s hráči, aby se vědělo, kteří hokejisté v klubu zůstávají. A měli by se urychleně vyhledávat hráči, kteří by měli mužstvo na klíčových postech doplnit. Tedy na postech středních útočníků a brankáře i v obraně. Bylo by nutné vyhodnotit kvalitu mezi juniory. Z toho důvodu, aby trenéři, kteří mužstvo převezmou, věděli, že s mužstvem skutečně mohou jít do soutěže. A aby mohli s hráči počítat perspektivně v případě postupu do extraligy. Mezi juniory to chce seriózní zhodnocení kádru, aby se řeklo: ano, tento hráč je perspektivní. Mělo by se hledat nejdříve ve vlastních zdrojích, když tady hráče máme. Aby dostali příležitost, ale aby v nich také byla perspektiva.

Jste ochoten podílet se na vzestupu klubu a za jakých podmínek?
Nevím, jestli jsem členem klubu, nebo ne. V každém případě jsem podal novou přihlášku. V rámci dobrovolné činnosti asi nejsem z bývalých hráčů sám, kdo je ochoten se zapojit do nějaké činnosti v klubu. Jako velmi důležité vidím vyhledávání hráčů. Ale v této fázi nevím, zda někteří členové klubu mají zájem o mou práci. Ale nebráním se tomu, abych se nějak zapojil. Myslím si, že zkušeností mám dost.

Zástupci klubu říkají, že nejsou prostředky na nákup dobrých hráčů. Jaké řešení navrhujete?
Je otázka, kdo je dobrý hráč a jaká je jeho cena. Řekl bych to jinak. V ekonomicky slabém klubu si manažer nemůže dovolit dělat velké chyby v nákupu hráčů. Pokud koupím hráče dobře a stojí více peněz, ale splní si svou povinnost, tak nemůžu říkat, jestli je to drahý hráč, nebo levný. Ale přesnou ukázkou posledních dvou sezon je následující postup.

Jaký máte na mysli?
Koupím hráče, postavím mužstvo a v září začnu kádr měnit. To je špatná práce manažera. Jeho první chyba. A pak říkat, že za to nenesu vinu. Klub potřebuje člověka, který má správný odhad na hráče. Rozhodně by se neměli hráči kupovat na internetu, to se špatně nakupuje i lednička.

Můžete uvést nějaký příklad?
Když srovnáme Pardubice, které dělají razantní opatření, a zdá se, že Kusý tam nebude tím, kdo bude vybírat hráče, tak bych dal jako ideální příklad Zlín, kde Venera prokázal, že je kvalitní trenér. A byl pověřen funkcí generálního manažera. Potom přivedl Ernesta Bokroše, který si s sebou přivedl tři hráče, a společně dovedli mužstvo do finále extraligy. Venera prokázal, že umí. Zároveň nebyl ješitný, aby nepochopil, že když si vzal Bokroše, který vedl slovenský národní tým nebo Trenčín a dosáhl výborných výsledků, že si přivedl tři výborné cizince, tak že to mužstvu může prospět. Už třeba proto, že je tam jiný pohled na mužstvo. Konkrétně bych jako hráče uvedl Barinku. To je pro mě veliké překvapení.

Ale České Budějovice jsou momentálně asi na pozici, kdy si nemohou dovolit Bokroše ani Barinku?
Řekl bych, že se klub tady dostal do složité situace jednou věcí. Tady se těžko prosadí jakýkoliv trenér, protože je tu řada místních trenérů, kteří mohou kádr zevnitř rozložit tím, že zde chtějí působit. Mužstvo je špatně složené a je snadné někoho uvnitř přesvědčit, aby udělal něco jiného a ne to, co se od něj čeká. Tady se v poslední době vyměnila spousta trenérů. Je to nekoncepční a nemá to žádný efekt.

Věčně kritizujete generálního manažera klubu Jaroslava Pařízka. Co vám udělal?
Mně neudělal nic. Myslím si, že jako manažer neměl být nikdy jmenován. Když bylo výběrové řízení, říkal jsem otevřeně, že ho považuji za slabého. Pozice generálního manažera je velice důležitá. Kroky, které tady udělal, neprofesionální zásahy do mužstva, vyhledávání hráčů a jejich nakupování po internetu, a hlavně přivedení Ďuráka je pro mě tak velká manažerská chyba, že kdybych byl ve vedení klubu, tak bych se zasadil o to, aby byl vyhozen daleko dřív. To není nic osobního, je to profesionální věc.

Myslíte si, že za chyby v klubu odpovídá pouze on?
Samozřejmě. Sám se k zodpovědnosti přihlásil. A když šel na střídačku, prohlásil, že jediný, kdo může rozhodnout, je on sám. A že na sebe bere zodpovědnost. I když to nepovažuji za správné a myslím si, že tady překročil určitý rámec vyplývající ze svého postavení, protože je to velmi závažná věc a způsobila klubu velkou škodu. Na druhé straně, co se týče skladby mužstva, výměny hráčů, je prioritně na řadě. Časté výměny trenérů. Manažer z titulu své funkce pravomoci má a nese za ně odpovědnost. Nemůžu říci, že jsem koupil tři hráče špatně a že za to může někdo jiný. Když něco špatného vyrobíte, zaplatíte to a je to. Ale tady vyměníte tři hráče špatně a máte položené celé mužstvo. Pokud si nechá při změnách v mužstvu zasahovat do své práce, je to jeho chyba. On za to bere peníze a dává tam své jméno. Pokud si do své práce nechá mluvit, nemá tam i tak co dělat.

Proč kritizujete příchod Ďuráka?
Není to hráč pro extraligu.

Jaké by byly vaše další kroky pro zlepšení klubu?
Jmenoval bych asistenta trenéra, který by měl na starosti i letní přípravu. Do tří měsíců by se musel najít i trenér, ale na to je čas. Celkově je třeba zlepšit image klubu. Za poslední dva roky pověst klubu utrpěla, to nepamatuji. Vnímám velké rozhořčení veřejnosti, ať aktivní, nebo pasivní. Tady byly zásahy pouze proti hráčům, místo aby byly vedeny proti lidem, kteří problémy způsobili. V klubu je potřeba postavit důvěryhodné vedení, myslím to, které vystupuje před veřejností. Důvěryhodnou osobou je současný prezident doktor Vavroch. Ale profesionální vedení musí představovat i ostatní. A musí hlavně rychle dokázat dát dohromady mužstvo a vrátit se zpátky do extraligy.

Nemyslíte si, že jsou tady dvě skupiny, jedna v klubu a druhá mimo klub? A navzájem se kritizují?
Díváte se na to možná z vlastních pohledů, ale to vůbec není pravda. Jestli někdy sedíme s pár přáteli u kávy a vedeme řeči, mám právo na to, abych si mohl říkat, co chci.

Rozsáhlé hodnocení sezony generálního manažera klubu Jaroslava Pařízka:
    1. díl    
    2. díl    
    3. díl   Najdete na iDNES.czmobilní verze