Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaké úkoly čekají na nového předsedu hokejového svazu

Tomáš Král je jediným kandidátem na pozici šéfa hokejového svazu.

20 2008
Očekává se, že půjde o formalitu. Na volební konferenci zřejmě bude v sobotu do čela hokejového svazu zvolen Tomáš Král. Protřelý právník a dosud šéf hokejové Plzně se ve funkci bude muset vypořádat s řadou problémů. Co ho čeká?

Český hokej zažívá ústup ze slávy, extraliga už není tak mezinárodně uznávanou soutěží, jako bývala, reprezentace dvakrát po sobě nepřešla na mistrovství světa přes čtvrtfinále, změnu vyžaduje práce s mládeží, protože nerostou nové talenty.

Do toho sám Tomáš Král otevřeně hovoří o finančních problémech svazu. Pokud se stane skutečně novým předsedu svazu, nečeká ho lehká práce.

Pokud bude Tomáš Král v sobotu v pražském hotelu Corinthia Towers do čela svazu zvolen, má právo si vybrat z kandidátky deset členů výkonného výboru a s tímto týmem bude příští čtyři roky vládnout českému hokeji. Jakých bude pět hlavních úkolů nového vedení svazu?

Partner reprezentace
Společnost O2 reprezentaci opustila, prostředky nadále poskytuje jen extralize, která nese její jméno. Národní tým tak nemá generálního partnera. Najít ho zřejmě nebude snadné. Co může reprezentace partnerům nabídnout? Turnaje Euro Hockey Tour, které už fanoušky nezajímají, a prezentace partnerů tak není příliš účinná. Reprezentace by potřebovala úspěch, aby zájem o její akce stoupnul i v rámci Euro Hockey Tour. Turnajové měření sil nejsilnější evropské čtyřky národní tým nevyhrál od roku 2002. Vrátí reprezentaci na vrchol Vladimír Růžička, kterého bude Tomáš Král na post trenéra národního týmu podporovat?

. Přehled kandidátů na volební konferenci ČSLH

Předseda ČSLH:
Tomáš Král

Členové výkonného výboru:
Oblast vrcholového hokeje:
Petr Bříza, František Černík, Otakar Černý, Ctibor Jech, Zbyněk Kusý, Jaromír Látal, Milan Vacke (předseda z kandidátů vybere šest, automaticky pak musí vybrat šéfa APK Ctibora Jecha)
Oblast výkonnostního hokeje:
František Čefelín, František Dvořák, Alois Hadamczik, Pavel Halas, Karel Jankovič, Zbyněk Kusý, Ivo Peštuka, Miloslav Šeba, Jan Trunda, Vladimír Velčovský, Pavel Vosyka (předseda z kandidátů vybere čtyři)

Předseda dozorčí rady:
Miroslav Rákosník

Členové dozorčí rady:
Oblast vrcholového hokeje:
Karel Čapek, Václav Hořejší, Pavel Schwarz, Miroslav Vaněk
Oblast výkonnostního hokeje:
Dalibor Boniatti, Karel Čapek, Vladimír Čerňanský, Pavel Schwarz, Miroslav Švihálek, Jan Trunda, Rudolf Vach, Pavel Vosyka, Bronislav Zapářka

Předseda arbitrážní komise:
Vladimír Balaš

Financování svazu
Hokejový svaz hospodaří se ztrátou. Stávající šéf svazu Vratislav Kulhánek sice tvrdí, že organizace nedluží žádným externím subjektům, ale i Tomáš Král jasně naznačil, že je potřeba hospodaření vylepšit, získat nové prostředky a jít i cestou úspor. Ke změně může dojít i ve způsobu, jakým svaz získává prostředky. Po dlouhé spolupráci s marketingovou společností Teleaxis se svaz rozhodl shánět finance prostřednictvím vlastní společnosti ProHockey. Tomáš Král naznačil, že tomu tak v případě jeho zvolení nadále být nemusí.

Mládež
Velký problém. Česko bylo proslulé výchovou talentů. O českém hokeji se hovořilo jako o zázraku. Že malá země, která zdaleka nemá ideální podmínky, vychovává světové top hráče. Jenomže to už přestává platit. Důkazem je loňský šokující pád reprezentace do osmnácti let z elitní skupiny mistrovství světa, zájem o české mladíky není ani na draftu do NHL. Poprvé od roku 1997 nebude ani jeden Čech v prvním kole. Kvalita chybí a místo toho, aby se koncentrovala, ještě víc se rozmělňuje, protože mládežnické extraligy mají neúměrný počet 24 mužstev. Talentovaní mladíci pak – pokud nedostanou šanci v seniorské extralize - raději odcházejí hrát kvalitnější soutěže do zámoří. Už sice existuje plán, jak počet mužstev zredukovat o čtyři, otázkou je, jestli to bude stačit.

Vztah s extraligou
Český hokej není jednotnou organizací. Navzdory logické provázanosti je reprezentován dvěma subjekty: hokejovým svazem a silnou Asociací profesionálních klubů, která řídí extraligu. Tomáš Král si klade za cíl tyto subjekty více provázat a hlavně formou nové smlouvy mezi nimi určit jasnější pravidla soužití extraligových klubů s dalšími subjekty hokejového hnutí.

Mezinárodní reprezentace
Český hokej ztrácí vlivné pozice v Mezinárodní federaci. Poté, co na nedávném kongresu v Montrealu nebyl opětovně zvolen Zbyněk Kusý, nemá Česko zastoupení v exekutivě IIHF. Pro hokejovou velmoc je to velký problém a jednou z priorit nového předsedy svazu by měla být i aktivnější prezentace českého hokeje na mezinárodním poli.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze