Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jako hráč skončil, jako trenér začíná

12 2001
Plzeň - Ten lednový zápas dohrál. Jeho tým - švédská Lulea - potřeboval body. Už po první třetině cítil, že něco není v pořádku. Vrátila se bolest v zádech. Pro hokejového útočníka Jiřího Kučeru, mistra světa z Vídně z roku 1996 a mistra Švédska z téhož roku, tak skončila hráčská kariéra - v pětatřiceti letech. "S ploténkou jsou měl problémy delší dobu, ale mohl jsem hrát. Naposledy šestého ledna. Soupeř mě několikrát narazil na mantinel a záda to nevydržela. Po zápase jsem byl na řadě vyšetření, uběhl měsíc, ale nic se nezlepšilo. Ploténka je hodně malinká a nervy okolo se příliš namáhají. Pro normální život to jde, ale na hokej to není," vykládal Jiří Kučera.

Plzeňský rodák začal s hokejem v devíti letech. Od první chvíle chtěl hrát ve středu útoku. "Myslím, že jsem chtěl chodit na buly," odhaduje s odstupem šestadvaceti let. Křest v české nejvyšší seniorské soutěži zažil v sedmnácti letech. "Prvně jsem hrál v Košicích. Trenér Jiřík mi říkal, abych dal šampaňské."

V útoku plzeňské Škodovky nastupoval s Černým a Táflíkem. "Hrálo se s ním dobře, když měl volit mezi střelou nebo přihrávkou lépe postavenému spoluhráči, tak volil přihrávku," řekl o Kučerovi Josef Táflík, bývalý spoluhráč z útoku a nyní partner v podnikání. Kučera hrál v juniorských reprezentačních výběrech, v seniorské reprezentaci startoval poprvé v roce 1986 v utkání proti Švédsku v Jihlavě.

O rok později ho draftoval tým NHL Pittsburgh Penguins. Z Čech odešel do zahraničí - působil čtyři roky ve Finsku v týmu Tappara Tampere, rok ve švýcarském Klotenu a čtyři roky v Luleu ve Švédsku.

Teď se připravuje na trenérskou kariéru - má druhou trenérskou třídu a chystá se na studium nejvyšší trenérské kvalifikace. Trénovat bude od nové sezony druholigový tým mužů HC Klatovy. Jiří Kučera je podruhé ženatý. Z prvního manželství má devítiletou dceru Lucii, z druhého manželství má čtyřletého Tomáše a šestiletou Barboru.


Ve Skandinávii jste strávil několik let. Neuvažoval jste o tom, že byste na severu Evropy zůstal?
Ne. Byl jsem rozhodnutý, že jakmile skončím s hokejem, vrátím se s rodinou do Čech. Na severu jsme ale byli spokojení. Švédsko, Norsko, Finsko jsou země s krásnou přírodou - jezera, lesy, Norsko je má navíc zvlněné.Ve Švédsku jsme žili v Luleu, 120 kilometrů jižně od polárního kruhu. Je to město se 70 tisíci obyvateli a teď je tam krásně. V létě skoro není tma. Zima je depresivní, od poloviny listopadu do poloviny ledna se rozednívá v 9 hodin a v půl třetí už je tma. Člověk si ale zvykne se. O to víc se pak těší na jaro.

Jak byste srovnal úroveň české ligy se zahraničními, v nichž jste působil?
Dění v Čechách jsem sledoval jen na internetu a nechal jsem si posílat noviny. Nicméně si myslím, že nám zůstala hravost a schopnost improvizace. K tomu přibyla ze zámoří a zahraničních lig tvrdost, disciplína, nasazení - profesionalismus. Finové jsou výborní bruslaři, ale jsou živelnější než Švédové. Ti mají hru založenou na taktice a obraně. Finům hodně pomohl příchod švédského trenéra Lundströma k reprezentaci - ten dal jejich hře taktiku a řád a dovedl je k titulu mistrů světa. Švýcarský hokej dlouhou dobu stál na cizincích, dnes ale začali vychovávat mladé hráče. Mají výbornou reprezentaci hráčů do 18 let.

Byl jste draftován týmem NHL Pittsburgh Penguins, ale nikdy jste NHL nehrál. Proč?
Pittsburgh mne draftoval v roce 1987 po mistrovství světa. Od roku 1990 mi dva roky za sebou volali - manažer Patrick i Jarda Jágr. Hokejově jsem z NHL neměl strach. Z mistrovství světa jsem znal hráče, kteří hráli NHL. Děsilo mne ale časté cestování, proto jsem dal přednost Evropě. Když jsem skončil ve Finsku v Tappaře, šel jsem do Švédska a dlouhému cestování jsem se stejně nevyhnul. V Luleu jsme museli často létat.

Máte strach z létání?
To ne, ale první rok v Luleu byl pro mne kvůli cestování psychicky hodně náročný. Už den před odletem na zápas jsem byl nervózní.

Když jste odcházel z Čech do zahraničí, tak jedním z důvodů byly jistě finanční podmínky. Jak byste srovnal dnes platy hráčů u nás a v zahraničí?
Špičkoví hráči jsou podle mého soudu placeni stejně u nás i v zahraničí. V české lize je ale méně hokejistů s vysokými platy než ve Švédsku. Obrazně řečeno, v Čechách má plat jako Dopita deset hráčů, ve Švédsku je takových třeba padesát. Materiální zabezpečení je stejné, snad jen haly jsou ve Švédsku honosnější.

Prakticky ze dne na den jste skončil s hokejem, který jste hrál šestadvacet let, živil se jím. Jak jste definitivu konce vnímal?
První tři týdny byly asi nejhorší. Na zápasy jsem se sice chodil dívat, ale vydržel jsem tam jen první třetinu. Je to velká změna, hokej jsem hrál spoustu let - velkou část mého života. Najednou jsem neměl povinnosti, na které jsem byl léta zvyklý. Hodně jsem o všem přemýšlel, o tom, co budu dělat. Každopádně myšlenka na trenérskou dráhu ve mně zrála dlouhou dobu. Proto jsem si už před zraněním doplňoval trenérské vzdělání.

Zkusil jste si trenérskou práci už ve Švédsku?
Ano. Konzultoval jsem přípravu seniorského týmu na ligu a trénoval jsem tým hokejového gymnázia.

Čím se budete v Čechách kromě trénování zabývat ?
Jsem spoluvlastníkem sportovního obchodu v Plzni a ve Švédsku jsem se domluvil, že budu v Čechách zastupovat jednu z firem se sportovním vybavením.

Bydlíte v Dolcích u Přeštic. Proč jste se rozhodl bydlet na vesnici a proč právě v Dolcích?
Chtěli jsme s rodinou bydlet na vesnici, tak deset až patnáct kilometrů od města. I ve Finsku a ve Švédsku jsme bydleli mimo město. A proč Dolce? Pocházejí odsud rodiče. Je to vesnice s 263 obyvateli, je tam hospoda i obchod s nábytkem.

Máte rodinný dům. Věnujete se domácím pracem, třeba na zahradě?
Manželka Martina sází nějaké kytky na zahradě, takže občas přinesu konev s vodou. Teď jsem sekal trávu. Jinak se zatím do ničeho moc nehrnu. Musím všechno postupně.

Věnujete se rekreačně nějakému sportu?
Občas se jdu proběhnout. Ve Švédsku jsem jezdil na westernovém koni. Kamarádi mne lákají na golf, ale nechytl mne. Přitom ve Švédsku jsme něli golfové hřiště sto metrů od baráku.

Autoři:
Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 15 7 3 4 1 62:34 31
2. Kometa 15 8 2 2 3 55:36 30
3. Třinec 15 8 2 2 3 47:34 30
4. Hr. Králové 15 9 1 1 4 35:25 30
5. Ml. Boleslav 15 6 1 3 5 36:32 23
6. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
7. Chomutov 15 5 2 3 5 38:40 22
8. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
9. Zlín 15 4 3 2 6 38:42 20
10. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
11. Liberec 14 5 1 0 8 26:43 17
12. Pardubice 15 4 2 1 8 34:52 17
13. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
14. Litvínov 15 2 2 2 9 24:43 12

Najdete na iDNES.czmobilní verze