Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Lákadlo jménem NHL. Jeřábek s rozhodnutím o budoucnosti nespěchá

Obránce Jakub Jeřábek střílí na tréninku hokejové reprezentace v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

22 2017
V Rusku prožil hokejový obránce Jakub Jeřábek skvělý rok. Teď se českou reprezentací chystá na mistrovství světa. A pak? Zamíří do zámoří?

Neprošli draftem, přesto si zahráli NHL. Na cestu, kterou v posledních dvou letech prošlápli čeští obránci Michal Kempný a Jakub Nakládal, se může vydat další reprezentační bek.

V půlce února renomovaný komentátor kanadské televize TSN Bob McKenzie na svém twitterovém účtu prozradil, že se několik klubů NHL zajímá o Jakuba Jeřábka. Produktivního zadáka to staví na křižovatku. Ve Viťazu Podolsk mu končí smlouva. Od prosince dostává nabídky z KHL.

Jenže zatímco ruské kluby už touhle dobou nejsou ochotné čekat na verdikt hráčů a chtějí mít podpisy na smlouvách, manažeři v zámoří ještě mají času dost. „NHL je sen,“ přiznává Jeřábek. Tak co s tím?

Nebudu spěchat

„Je pravda, že týmy z KHL moc čekat nechtějí. Na druhou stranu, deadline podpisu se pořád prodlužuje. Podle mě nemá cenu spěchat. V minulé sezoně jsem měl touhle dobou smlouvu. To však bylo za trochu jiných okolností. Celé to ale nezáleží jen na mně,“ tvrdí Jeřábek.

Třeba se dočká zámořské dohody včas, tak jako jeho spoluhráč z Podolsku Miro Aaltonen, jenž koncem minulého týdne podepsal roční kontrakt s Torontem.

Plzeňský odchovanec zvažuje všechna pro a proti. Ano, v Rusku má své jisté. V sezoně patřil k nejlepším bekům soutěže a též v reprezentaci na něj trenér Josef Jandač hodně spoléhá. Očekává se, že stejně jako v minulé sezoně by měl znovu startovat na mistrovství světa.

Jeřábek dobře ví, že do KHL by se případně mohl vrátit kdykoliv. Naopak NHL mu může nabídnout životní šanci.

Levné řešení pro kluby NHL

A druhý pohled? V zámoří by podepsal pouze roční smlouvu. Navíc by mu mohlo hrozit i přeřazení na farmu. V Rusku si Jeřábek rozhodně přijde na lepší peníze než v zámoří, kde je plat nováčka omezen pravidly a navíc podléhá vysokému zdanění.

Ze sportovního hlediska je však NHL pro každého hokejistu na prvním místě. „Samozřejmě je to dilema. Sám teď nedokážu říct, jak to dopadne. Klidně můžu nakonec zůstat v Rusku,“ říká.

Pro kluby NHL je případný podpis s konstruktivním českým bekem v podstatě bezrizikový. Mohou jen získat - levní ofenzivní beci jsou na hokejovém trhu hodně nedostatkovými položkami.

Před minulou sezonou tuhle možnost zvolil Michal Kempný a podepsal na rok se silným Chicagem. V nabitém týmu sice celou sezonu pendluje mezi třetím obranným párem a tribunou, přesto si vyzkoušel nejlepší soutěž světa a není vyloučené, že v ní bude pokračovat.

V prosinci se též objevily informace, že San Jose má zájem o libereckého Radima Šimka. On i Jeřábek celou sezonu patří k nejlepším českým bekům v Evropě.

Oba téměř jistě čeká mistrovství světa. A pak?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze