Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nesmíme dostávat moc gólů. A my se o to postaráme, říká obránce Kindl

Jakub Kindl (vpravo) se raduje se spoluhráčem Drewem Millerem z gólu. | foto: AP

7 2014
Kdo nesleduje NHL, tomu jsou zatím výkony Jakuba Kindla tak trochu utajené. Obránce Detroitu až nyní, v 27 letech, míří na svou první velkou reprezentační akci. A hned má být oporou zadních řad Česka na hokejovém mistrovství světa. "Reprezentovat je pro mě pocta," říká bek slavných Red Wings.

Když dorazil do vlasti, zmáhala jej únava. "Trošku jsem se prospal na hotelu, ale docela to na mě jde," říkal Kindl v úterý na srazu národního týmu. O den později už usedl do letadla směr Minsk - a aklimatizace se nebojí: "Času mám dost."

"Ospalého" Kindla si národní tým nemůže dovolit. Obránce Detroitu má být velkou výztuží zadních řad, spolu s Romanem Polákem jsou tihle dva jedinými zástupci NHL pro defenzivu. A rodák ze Šumperka si toho je vědom.

"Láďa Růžička nám hned na začátku velice jasně řekl, že se musí začínat od obrany, předvádět kvalitní defenzivu," popisuje Kindl trenérovy pokyny. "Nějaké góly určitě dáme - základem je, abychom je nedostávali. A to se postaráme."

Kindlova hokejová kariéra se jednoznačně odehrává v zámoří. Tam působí od roku 2004, o rok později si jej Detroit vyhlídl na draftu rovnou v 1. kole, jako hráče číslo 19. "Očekávání byla velká, ale nebylo to vůbec jednoduché," přiznává. "Trvalo nějaký pátek, než jsem se dostal do NHL. Vykousal jsem si to."

I díky trpělivosti počet jeho startů roste, za tuto sezonu stihl 66 utkání. "Člověk by neměl být nikdy spokojený," namítá. Ale jde znát, jak si angažmá u Rudých křídel váží: "Už to není jako dřív, že chtěl hrát v Detroitu každý, platové stropy tomuhle zamezily. Ale pořád platí, že konkurence u nás byla a je obrovská. Není náhoda, že se Red Wings dostali jako jediný tým do play-off 23 let po sobě."

I klubová příslušnost Kindlovu reputaci zvyšuje. Jeho jméno se objevovalo už mezi adepty pro hry v Soči, premiéru ovšem zažije až nyní, v Bělorusku. "Cítím nervozitu v dobrém slova smyslu," popisuje. "Reprezentovat Česko je velká pocta, už se těším. Něco takového nezažijete zrovna každý den."

I proto neváhal a na rozdíl od jiných hráčů z NHL nemyslel na omluvenku: "Měl jsem strašný zájem. Vždycky jsme chodili daleko v play-off, neměl jsem nikdy možnost reprezentovat, olympiáda mi unikla... S příjezdem jsem souhlasil hned."

Tak jako další hokejisté ze zámoří se i on nejprve představoval se spoluhráči, s nimiž se dosud v kariéře míjel. "Ale při výluce NHL jsem se s některými potkal," připomíná svůj krátký návrat do Pardubice. "Tým je od gólmanů až po útočníky kvalitně složený, parta mi přijde super. Je to jen na nás."

Autor:


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze