Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Asi mi bude v brance teplíčko, říká Kovář před zápasem s Plzní

Jakub Kovář | foto: Petr Lemberk, MAFRA

1 2015
Vlastně to byl i malý dárek k narozeninám. Ty hokejový gólman Jakub Kovář slaví 19. července a letos ve stejný den s ruským Jekatěrinburgem zamířil na dvoutýdenní soustředění do Plzně.

„Byl jsem moc rád. Sezona v Rusku je dlouhá, takže ukrojit z léta dva týdny a strávit je doma je super. Stihl jsem se potkat s bráchou, dvakrát zajel i domů na jih Čech,“ pochvaluje si 27letý rodák z Písku.

Do Ruska se Avtomobilist vrací zítra, ale ještě dnes reprezentační gólman Kovář - bratr centra Magnitogorsku Jana, který před dvěma lety místní Škodu táhl k historickému titulu - nastoupí s Jekatěrinburgem k přípravnému utkání proti Plzni.

Určitě nastoupíte?
Já jsem trenéry i prosil, abych mohl jít do branky. Moc se těším.

I když zrovna plzeňský stadion vám příliš štěstí nepřál, že?
(usměje se) Hned jsem tady v kabině vyprávěl, jak jsem v Plzni dostal ve svém prvním zápase devět gólů! Všichni se smáli. Co jsem si spočítal, odchytal jsem tady osm extraligových zápasů, k tomu nějaké přáteláky. A vyhrál jedinkrát...

Jednou jste dokonce bratrovi po utkání ani nechtěl podat ruku.
No jo, i to se stalo... A hlavně jsem po stejném zápase dostal disciplinární trest na pět zápasů. To největší nas... mě tak ještě čekalo.

Plzeň - Jekatěrinburg

V pořadí třetí přípravný zápas hokejistů Škody Plzeň začíná v Home Monitoring Areně dnes v 17.30 hodin. V Jekatěrinburgu, týmu z ruské KHL, působí i trio Čechů - gólman Jakub Kovář a útočníci Petr Koukal a Ondřej Roman. * Plzeň by měla do utkání nasadit aktuálně nejsilnější sestavu. „Nastoupí už i zkušení hráči Ondra Kratěna, Petr Kadlec, Mario Bližňák, Ryan Hollweg, Nicholas Johnson nebo Lukáš Pulpán, které jsme zatím nechali odpočívat,“ prozradil hlavní kouč Michal Straka. * vstupné na zápas je 50 korun, majitelé nových permanentek mají vstup zdarma.

Teď si chcete spravit chuť?
Co říkali trenéři, necháme odpočívat první dvě pětky. Z toho jsem se trošku opotil. Nastoupí mladí, zato Plzeň pro změnu nasadí poprvé nejsilnější sestavu. Asi mi bude v brance teplíčko. Tak jen doufám, že to těch devět gólů znovu nebude...

Jak se v Plzni vůbec líbí vašim ruským spoluhráčům?
Moc! Jeden večer se našel i čas, abychom je vzali na pivko. Byli u vytržení z českých jídel. Objednávali jsme guláš, svíčkovou, vepřo-knedlo i smažený sýr a byli nadšení. I z toho, že utratí pár korun. Jekatěrinburg je krásné město, možná nejhezčí v Rusku, na žití parádní. Ale cenami se blíží Moskvě, takže jsou zvyklí na náročnější úroveň.

Předpokládám, že jinak jste si ale volna moc neužili.
Denně jsem byl zhruba tři a půl hodiny na ledě. Všechno vás bolí, když do sebe nasoukáte oběd, jdete si raději lehnout. Ještě z Ruska dokonce byla domluvená exkurze pivovaru, trenéři se hodně těšili. Ale jak nás ten první týden zavařili, sami jsme za nimi přilezli po čtyřech a prosili je, aby exkurzi zrušili a nechali nás radši odpočívat.

Jak se vůbec Jekatěrinburg dostal k tomu, že zvolil za místo letního kempu právě Plzeň?
Vážně nevím. V klubu se kompletně změnilo vedení, možná má nový manažer nějaké kontakty na Plzeň. Co si vzpomínám, Jekatěrinburg dřív spolupracoval se Škodou Plzeň, možná nějaké vazby zůstaly. Pro nás je v každém případě fajn být v pěkném městě.

Je příprava gólmanů v klubu něčím specifická?
Ono vždycky záleží na trenérovi brankářů. Ty poslední dva roky byl v Jekatěrinburgu kouč z klasické ruské školy. Zavářel nás, bruslili jsme hodně s hráčema, celé léto mě bolela záda i kolena. Teď máme nového, který jde určitě víc do kvality, nehoní nás po ledě zbytečně a bezúčelně.

Jakou momentálně máte mezi tyčemi konkurenci?
Mám tady dva mladé kluky. Já byl vždycky zvyklý, že jsem nejmladší v mančaftu, teď je mi sedmadvacet a v týmu jsem asi pátý nejstarší (smích). Začíná se to obracet, musím si zvykat. Ale ti kluci jsou fajn, hrozně se snaží a to mi pomáhá v tom, že ani na chvíli nemůžu usnout na vavřínech, abych jim stačil.

Přesto jste asi největší hvězda současného týmu, nebo ne?
Kdybych si na to byť jen na chviličku hrál, trenér mě hodně rychle srazí hřebínek dolů. Takže to tak rozhodně neberu.

Přišly s novým vedením Jekatěrinburgu i vyšší cíle pro příští sezonu?
Ono se hlavně vyměnilo snad sedmdesát procent mužstva, odešli nám nejlepší hráči. Proto jsem moc rád, že jsme podepsali šikovné centry, kluky od nás z Česka. Ale to oslabení je docela citelné. V uplynulých sezonách jsme dvakrát postoupili do play-off, což v Jekatěrinburgu nikdo nečekal, byl to malý zázrak. Teď je ten tým podle mě o něco slabší, takže to budeme mít složitější. Ale dostat se do play-off je jednoznačný cíl.

V Avtomobilistu začnete svou třetí sezonu v KHL. Změna prostředí či vyšší ambice vás nelákaly?
Já si před dvěma lety vybral trošku záměrně nejhorší tým sezony. Kvůli městu. Na ruské poměry je vážně pěkné, není přelidněné a zmatené zácpami jako Moskva nebo Petrohrad. Je to čisté město a život je tam parádní. Jsem spokojený.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze