Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ráno do školy, večer čtvrtfinále. Jak se mladý Škarek stal hrdinou

Brankář jihlavských hokejistů Jakub Škarek zasahuje. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

9 2016
Ještě dopoledne seděl 16letý Jakub Škarek v lavici, o pár hodin později už jeho kamarádi přihlíželi, jak spolužákovi ze třídy aplauduje celý stadion. Gólmanský talent byl hrdinou pondělního čtvrtfinále, v němž Dukla Jihlava dovršila postup.

Sjeli se do kruhu na střed ledové plochy, chytli se za ramena a jako krasobruslařky v synchronizovaném bruslení oslavovali jízdou dokola postup do semifinále.

Následně, když na sebe hráči popadali, fanoušci Dukly Jihlava spustili: „Kúúba Škarek!“

Mladý brankář se rozjel proti kotli a na oplátku skočil rybičku.

Pak ještě zamával do hlediště.

A předstoupil před hlouček novinářů. „Krásný pocit z postupu,“ zářil. Tenhle šestnáctiletý mládenec, jehož starší spoluhráči by klidně věkově mohli být jeho otci, se stal hrdinou rozhodujícího čtvrtfinálového zápasu s Havířovem, po němž dostal cenu za hráče utkání.

Celou sérii sledoval Škarek z lavičky, avšak den před pátým utkáním, tedy v neděli, mu trenér brankářů Petr Jaroš oznámil: zítra nastoupíš.

Škarek tak druhý den ráno vstal, odešel do školy, kde mimo jiné stihl pozvat své spolužáky na večerní zápas, potom ještě pokračoval na trénink – a večer byl za hvězdu.

Bylo to jeho premiérové čtvrtfinále mezi dospělými v životě, tedy soudě podle veřejnosti výjimečné.

„Jak se ti vstávalo?“ dostává jednu z otázek.

Překvapivě odvětí: „Normálně, pro mě klasický zápasový den.“

Jiným by se možná rozklepala kolena, zatímco student prvního ročníku gymnázia, který i podle dalších odpovědí z rozhovoru působí vyzrále, zvládá těžkou zkoušku ve své kariéře prakticky bez problému. Snad jen v první třetině lehce znervózní, když soupeř otevře skóre, vzápětí ale Jihlava srovná a pak už prakticky jen navyšuje vedení ve svůj prospěch.

Po šedesáti minutách svítí na tabuli stav 5:2. „Na konci jsme si to pohlídali,“ usoudí Škarek.

Po utkání jej spoluhráči poplácají a Miha Štebih, autor dvou branek v pondělním zápase, na jeho účet prohlásí: „Chytal výborně.“

Škarek nazná: „Já jsem se na to snažil připravit jako na každý zápas. Je mi jedno, jestli to je za áčko, nebo za starší dorost.“

Dukla si tak teď může dopřát týdenní volno. No, volno. Pouze nebude hrát soutěžní utkání, bez tréninku se ale pochopitelně neobejde. A brankář Škarek se navíc neobejde bez docházky ve škole.

Nicméně v pondělí už startuje semifinále. Soupeř pro Duklu Jihlava zatím není znám, bude jím ale nejspíš jeden z dvojice České Budějovice a Ústí nad Labem.

„Jestli chceme postoupit, tak si nemůžeme vybírat a musíme porazit každého,“ říká Škarek a trenér Petr Vlk připojí: „Zkrátka to necháváme, jak se to vyvine.“ Další metou je postup do baráže. A kdo ví, při ní už by třeba Škarek dostal „speciální“ omluvenku.

Autor:


Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu startuje ve středu 14. února.

Čtvrtek 15. února, 13.10: Česko - Korea
Sobota 17. února, 4.10: Kanada - Česko
Neděle 18. února, 8.40: Česko - Švýcarsko

Josef Jandač, Martin Erat, Roman ČervenkaOndřej Němec, Dominik Furch, Pavel Francouz, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Michal Birner

Najdete na iDNES.czmobilní verze