Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Voráček: Finové budou podobní jako Švýcaři. Ale lepší v ofenzivě

13 2015
Švýcarsko pomohl porazit proměněným nájezdem, teď povede kapitán Jakub Voráček hokejovou reprezentaci do čtvrtfinále mistrovství světa proti Finsku. „Bude to typově podobný soupeř. Ale lepší v ofenzivě,“ řekl elitní český útočník.

V zápase se Švýcarskem jste dvě a půl třetiny nedali gól. V čem byli tak dobří?
Stoprocentně v defenzivě. Hráli výborně dozadu. My jsme se dostali do třetiny a oni výborně vyplňovali lajny pro střelu. Jejich útočníci dobře střely blokovali. Ono to občas vypadá, že je tam možnost na střelbu, ale z ledu se to na bránu nedá dostat. Proto jsme myslím hodněkrát překombinovávali akce. I v přesilovce, ani tam ta lajna na střelu nebyla.

Nechyběl trochu tah na branku?
To už se budu opakovat. Švýcaři dobře vyplňovali lajny na střelu. Nechceme to nastřelovat do nich, aby nám ujeli. Ale myslím, že když budeme mít trošku lepší pohyb, tak soupeře trochu rozhýbeme a potom se ty lajny otevřou.

V zápase se zranil Jaromír Jágr. Jak velká ztráta to byla?
Zranění se v hokeji stávají. Jarda je jeden z našich nejlepších hráčů, předváděl to každý zápas. Samozřejmě je to ztráta, protože má ohromnou sílu dopředu, beky soupeře utahá. I když třeba nedá gól nebo neboduje, tak jsou pak obránci ve třetí třetině unavení, protože hrát proti němu jeden na jednoho není nic jednoduchého. Chyběl, ale zůstali jsme trpěliví a vyhráli jsme i bez něj.

Jakub Voráček na tréninku hokejové reprezentace
Jakub Voráček právě vstřelil gól do německé sítě.
Jakub Voráček nepjrve chybou nabídl vyrovnání Němcům, pak ale vše odčinil a po...
OSLAVA KAPITÁNA. Jakub Voráček vítězoslavně zvedá ruce nad hlavu poté, co dal...
Český kapitán Jakub Voráček padá v souboji o puk s Julienem Desrosiersem.
Jakub Voráček na tréninku českých hokejistů.

Český kapitán Jakub Voráček na mistrovství světa v Praze.

Zjišťovali jste, co s ním je?
My jsme měli jiné starosti. Padesát minut jsme prohrávali 0:1, soustředili jsme se na to, jak vyhrát zápas.

To se nakonec povedlo i díky vašemu precizně provedenému nájezdu. Pomalá jízda, rychlá klička... Věděl jste dopředu, že to tak provedete?
 Vždycky je důležité, abych počkal na gólmana, co udělá. Já si zpomalím a čekám, až si zajede do brankoviště. Když se mi hne, dělám kličku, když se nehne, zkouším střílet. Je to hra nervů, kdo se pohne první.

Je dobře, že jste tu hru nervů vyhráli i kvůli psychice? Nájezdy mohou rozhodovat i čtvrtfinále...
Stoprocentně. My jsme díky tomu vyhráli šampionát (2010) v Německu, protože jsme tam dvakrát vyhráli nájezdy. Pro psychiku je to samozřejmě dobré, ale doufejme, že Finy porazíme v normální hrací době.

Fotogalerie: ČR vs. Švýcarsko

Finové brání stejně dobře jak Švýcaři, ale vepředu budou nebezpečnější. Souhlasíte?
Určitě. Bude to podobný zápas. Když nedostanete gól čtyři zápasy po sobě, něco to znamená. A oni ho nedostali proti dobrým týmům. Mají nejlepšího gólmana na světě (Pekku Rinneho), nebo aspoň jednoho z top tří. Bude to těžký soupeř, ale když chceme vyhrát turnaj, musíme porazit všechny. Mají skvělou obranu, my musíme zůstat trpěliví a nedělat chyby.

Pamatujete si, jakou máte v NHL proti Rinnemu z Nashvillu bilanci?
Já jsem mu loni dal góla z nájezdu. Ale při hře pět na pět, to si nepamatuju.

Jak na něj vyzrát?
Musíme stát hodně před brankou, musíme na něj střílet všechny puky, snažit se je dotlačit do brány. Čím víc střel, tím větší šance dát gól. Když ho uvidí, v 99 procentech ho chytí. Musíme na něj poslat hodně střel a jít za nimi do branky.

Ve čtvrtfinále se ještě vystupňuje ohromný tlak na tým. Jak se s ním dá bojovat? Zavřít se na hotelu a odříznout se od vnějších vlivů?
To jsme dělali po dobu celého turnaje. Právě proto bydlíme v Selském dvoře, že to je trošku odříznuté. Všichni kluci regenerují, všichni jsou, dá se říct, po celou dobu na hotelu. Musíme načerpat síly, dáme společnou večeří na hotelu a ve čtvrtek musíme mít hodně sil na zápas s Finskem.

Autor:
Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze