Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Boháče Voráčka inspirovala sestra: Peníze jsou hezké, ale zdraví nekoupí

Hokejista Jakub Voráček se svou sestrou Petrou Klausovou představili Nadaci Jakuba Voráčka, která bude podporovat lidi s roztroušenou sklerózou. | foto: ČTK

3 2015
Jakub Kohák, známý bavič, se na vecpal do hloučku novinářů a s vážnou tváří se zeptal: „Kolik dáte nejvíc zelených?“ Jakub Voráček, respondent, se jen pousmál, protože těsně po hokejovém šampionátu se úplně nedržel Foglarova modrého života, nakonec ale neurčitě odpověděl: „To nemohu publikovat.“

A ač do Prahy přiletěl ze zámoří, kde se dva měsíce připravuje na říjnový start NHL, kvůli vážné věci, neboť založil nadaci, která bude podporovat lidi s roztroušenou sklerózou, dokázal ve středu setkání se žurnalisty odlehčit.

Třeba když k němu přiletěl dotaz, co že si pořídí za peníze z nové lukrativní smlouvy, kterou v létě podepsal. „Ferrari je passé, tam ten pokus nevyšel (Voráček před dvěma lety jedno zničil při nehodě).“

Pak vážněji přidal: „Peníze jsou hezké, ale nejsou vše. Je krásné, že mám určité možnosti, ale zdraví to nekoupí.“

Sám jste to poznal, že?
Jsou to dva roky, co mi zavolal Pavel Kolář (fyzioterapeut) a říká, že ségra trpí roztroušenou sklerózou, a chtěl probrat, co a jak. Byla to strašná novina... Ale sestře jsem hned řekl, že musí bojovat.

A začal zjišťoval, co je to za nemoc.
Roztroušená skleróza je svinstvo. Není na ni lék, ale dá se řídit, když se brzy podchytí, což bylo u sestry štěstí. Může žít normální život. Pro rodinu je ta zpráva šok, jenže zároveň je takový život. Není to jen procházka růžovým sadem. A mám-li možnosti, tak proč bych nepomohl lidem, kteří tu chorobu mají.

Rozhodl jste se, že za každý bod, který v NHL získáte, jim věnujte tisíc dolarů. Tak kolik to na konci příští sezony bude?
Doufám, že tolik, co tu minulou (81 bodů). Ale hokej jde tak nahoru, že je v NHL stále těžší a těžší bodovat. Je teď reálné udělat sto bodů? To netuším. Raději bych udělal třeba 75 a byl s Philadelphií ve finále Stanley Cupu. Na druhou stranu mám natrénováno víc než loni, poslední dva měsíce jsem dřel v Montrealu. Nabral jsem víc svalové hmoty, ale váha mi zůstala stejná jako loni v létě. Na ledě se cítím výborně, což je jenom dobře. Na dietě jsem byl skoro celé léto a teď, když jsem si dal na sebe kalhoty od saka, tak mi plandají jako blázen.

Trénoval jste s Jiřím Hudlerem. Co vám společná příprava dává?
Pomáhá nám. Bylo to páté společné léto a poslední tři roky jdeme nahoru, oba jsme byli v desítce bodování. Takže to děláme správně.

V létě jste podepsal s Philadelphií nový kontrakt, který vám od sezony 2016/2017 zaručuje po osm let roční průměrný příjem přes osm milionů dolarů. Bude na vás větší tlak?
Vyšší bude očekávání. Smlouva je důkazem, že ve mě má Philadelphia důvěru, a pro mě to tím kontraktem nekončí, pro mě to naopak začíná. Větší tlak nebude, protože ten už je poslední tři roky, kdy hraju v první lajně s Girouxem. I ve Flyers ode mě čekají stejné věci, jako jsem předváděl. Cíl je stejný: vyhrát Stanley Cup. Náš tým má ohromný potenciál do dalších let a já jsem rád, že jsem jeho součástí.

Změní vás peníze?
Nejsem typ člověka, který by se měnil. Jsem pořád stejný a stejným zůstanu. A jak jsem řekl: Zdraví si za peníze nekoupíte. Ono nebude jednoduché zase v sezoně udělat 81 bodů, možná jich udělám 70 a všichni budou říkat, že jsem si ten luxusní kontrakt nezasloužil. Když se ale probijeme do play-off, tak mi to bude jedno.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze