Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Těžký úraz na tréninku. Budějovický Bárta si zlomil nohu při kick-boxu

Jan Bárta | foto: hcmotor.cz

14 2017
Letní přípravu hokejistů Motoru musel předčasně ukončit dvacetiletý útočník Jan Bárta. Při kick-boxu si zlomil nohu a není jasné, jestli stihne nadcházející sezonu.

Trénink bojových sportů. Rána. Okamžitá bolest. Následuje odvoz do nemocnice, kde lékaři hned ošetřují těžkou zlomeninu nohy.

Hokejistu prvoligového Motoru Jana Bártu museli začátkem týdne lékaři operovat. Zranil se během přípravy na novou prvoligovou sezonu, do níž trenéři zařadili i tréninky kick-boxu.

Dvacetiletého útočníka teď místo přátelských utkání, při nichž měl bojovat o místo v sestavě A týmu, čekají dlouhé měsíce léčení. Podle informací MF DNES není jasné, jestli vůbec stihne nadcházející ročník soutěže.

Vedení českobudějovického Motoru vidí celou událost jako nešťastnou náhodu, ke které při tréninku může dojít.

Bojové sporty hokejisté Motoru provozují v rámci přípravy už delší dobu. Podobně jako v jiných týmech. „Už po teambuildingu na Lipně jsme do přípravy po dobrých zkušenostech zařadili tréninky bojových sportů. A Honzovi Bártovi se to stalo při jednom z posledních soubojů. Zranění nebudu podrobněji komentovat. Je to, bohužel, smutná událost, ale i takové se při sportování a trénování dějí,“ zdůraznil generální manažer Motoru Stanislav Bednařík a dodal, že není důvod, aby klub zveřejňoval ani ostatní zranění hokejistů. Připomněl, že týmový lékař dohlédne na maximální péči a klub zajistí Bártovi kvalitní rekonvalescenci, jak tomu je i ve všech ostatních případech zranění hráčů.

Hráči i trenéři Motoru mají teď dovolenou, mladý útočník Jan Bárta, kterého si trenéři A týmu přizvali do přípravy z juniorky, ji však stráví v nemocnici. „Já ani syn se k tomu nebudeme vůbec vyjadřovat, je to naše věc,“ řekl včera MF DNES otec zraněného Jana Bárty.

Podle Dominka Kodrase, silového trenéra profesionálních sportovců, jenž kondičně připravuje například hokejového mistra světa Jiřího Novotného, nemusí bojové sporty v rámci tréninku vždy jen prospět. „Kick-box je v přípravě sportovce dobrá myšlenka, přináší ale řadu úskalí. Hráči většinou takový pohyb nikdy nedělali a lehce se může stát, že dojde ke zranění. Z vlastní zkušenosti už jsem zažil zlomené palce nebo kotníky,“ uvedl Kodras. „Pokud se bavíme o utužování kolektivu, existuje daleko víc možností. Třeba kolektivní sporty, pro hokejisty fotbal a plážový volejbal. Ty bojové využívají třeba jednotlivci, ale skupinově se to nepraktikuje ani v zahraničí,“ doplňuje.

V letní přípravě budějovických hokejistů to ale není jediný vážný úraz za poslední roky. Před pěti lety v tehdy ještě extraligovém týmu HC Mountfield přišel po nehodě v Hluboké nad Vltavou o nohu talentovaný hráč Roman Bernat. Při výjezdu na kole naboural do nákladního auta.

Autor:


Mistrovství světa v hokeji 2018

Od 4. do 20. května v Dánsku

Skupina A (Kodaň): Rusko, Švédsko, Česká republika, Švýcarsko, Bělorusko, Slovensko, Francie, Rakousko.

Skupina B (Herning): Kanada, Finsko, USA, Německo, Norsko, Lotyšsko, Dánsko, Jižní Korea.

Kompletní program hokejového turnaje ZDENejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze