Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Před deseti lety hvězdy ubránil. Teď Hejda říká: Třeba to Kanada podcení

Jaromír Jágr a Jan Hejda při tréninku. | foto:  Michal Šula, MAFRA

16 2015
V sestavě měli tehdy legendárního brankáře Brodeura, silnou obranu s Reddenem či Jovanovským, v ­útoku se chlubili Thorntonem, Nashem či Heatleym. A přece se Kanada ve finále vídeňského hokejového šampionátu v roce 2005 loučila poražená, dokonce nedala ani gól. S Českem prohrála 0:3.

Zásluhu na tom měl i Jan Hejda, který je v národním týmu také v sobotu. A věří: „Kanadu můžeme porazit zase.“

Ta slova jsou odvážná, vždyť semifinálový soupeř Česka na mistrovství nemá konkurenci. Jenže Hejda ze své dlouhé kariéry moc dobře ví, že to nemusí rozhodovat: „S veškerým respektem ke Kanadě říkám, že v posledních zápasech hrála ve volnějším tempu a nemusí být připravená na semifinálový zápas. Teď ji čeká úplně jiný hokej, než na jaký je zvyklá.“

I před deseti lety byla Kanada ve finále favoritem. V ­nejdůležitější bitvě však selhala a­ s ní všechny její útočné hvězdy. To se letos zdá téměř nemyslitelné, vždyť tým kolem Crosbyho vytvořil nový rekord v počtu nastřílených branek.

Tipy expertů

Na jaký výsledek sází experti a hokejové legendy?

„Kanaďané tu hrají bez problémů a spíš se hokejem baví. Právě tohle pro nás může být výhoda: ještě se nemuseli pořádně soustředit a ­připravovat se tak, jak jsme se připravovali my každý zápas,“ věří Hejda. „My jsme se ocitli v těžkých situacích, kdy jsme prohrávali - a­ výsledky dokázali otočit. Mohli by to trošku podcenit.“

Hejda při těch slovech nepůsobí nijak namyšleně, říká je jako vždycky s rozmyslem a klidným hlasem. Sebevědomí pramení i z první vzájemné bitvy v základní skupině. „Přesvědčili jsme se, že s nimi můžeme hrát vyrovnaný zápas. Nemusíme se bát, stačí předvádět svou hru,“ soudí zkušený bek.

Proč by Češi nemohli překvapit?

Fotogalerie

Stačí si vzpomenout na 11 let staré čtvrtfinále s bezejmenným týmem Američanů, které Hejdu trápí dodneška. MS v Praze 2004 skončilo předčasným vyřazením.

„Byla to jedna z nejsmutnějších proher v mojí kariéře. Takový tým, jaký jsme měli, a jakým způsobem jsme vypadli... Na to nikdy nezapomenu. Je super, že jsme to teď zvládli,“ radoval se.

Na Hejdovi je vidět, jak si účasti na dalším šampionátu v Praze váží: „Hrát doma je to nejhezčí a ­znovu se to potvrzuje.“

Také tato touha žene mužstvo dopředu a dodává mu odhodlání uspět proti objektivně lepšímu soupeři. Jak však bránit kanadskou mašinu, jež ve čtvrtfinále smetla v exhibičním tempu Bělorusko 9:0?

„Mají opravdu výborný útok v­ čele s Crosbym. Ohromně chytrý hráč! Ale je nesmysl hrát na něj osobku, Kanada má hodně individualit. Zato jejich obránci jsou útočně ladění, takže právě tam by mohla být slabina, které snad využijeme,“ dodal Hejda.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze