Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jandač nahradil svého asistenta

3 2001
Liberec - Mladý ambiciózní trenér. Takové označení jako by se přesně hodilo na nového kouče prvoligových hokejistů Liberce Josefa Jandače. On sám ho však neslyší moc rád. "Mladý jsem, trenér taky, ale slůvka ambiciózní se trochu bojím. Na práci v Liberci se těším a nejde mi v první řadě o to, abych si dělal jméno," tvrdí o sobě dvaatřicetiletý trenér, jenž pod Ještěd přichází z Berouna. Josef Jandač má v Liberci připravenou smlouvu na jeden rok s roční opci. Včera dopoledne se představil libereckým hokejistům. Tréninky letní přípravy, která včera v Liberci začala, však do konce týdne povede asistent Jaroslav Nedvěd.

"Všechno se to seběhlo na poslední chvíli, takže do pátku ještě v přípravě povedu Beroun. V Liberci začnu naostro příští pondělí," říká Jandač. Než Liberec získal nového trenéra, jednal s řadou zvučných jmen. Oslovil trenéry Bardu, Výborného, Fardu, Říhu i Slováka Šajbana. Jednání však nikam nevedla.

Trenérská esa jsou drahá a druhá nejvyšší soutěž pro ně nemá velkou přitažlivost. "Jestli si nepřipadám jako řešení z nouze? I kdyby to tak bylo, nevadí mi to. Liberecký hokej má velmi dobrý zvuk a angažmá v takovém klubu beru jako ocenění. A navíc: zvučné jméno ještě nedělá výsledky."

Josef Jandač je mezi trenéry netradičním úkazem. Vede totiž dospělé už od svých pětadvaceti let. Předtím musel kvůli zranění předčasně ukončit hráčskou kariéru. Přes svůj mladý věk tak už má značné trenérské zkušenosti. Hlavně z prvoligového Berouna, kde se i ve skromných podmínkách tradičně hraje kvalitní hokej.

Před čtyřmi lety si Jandač jako hlavní kouč Berounských Medvědů vybral za asistenta Zdeňka Vojtu. Ten se později stal trenérem Liberce, odkud nedávno zamířil do extraligového Kladna. Konkrétní cíl zatím Josef Jandač od vedení Bílých Tygrů neobdržel.

Je mu však jasné, že tým jako Liberec si může dávat jen ty nejvyšší mety. "Bude také záležet na tom, jak se podaří doplnit mužstvo a zapracovat nové hráče. Slyšel jsem, že z Liberce někteří klíčoví hokejisté odcházejí, takže uvidíme."

Podle Jandače by si Liberec zasloužil extraligu. "Jenže k tomu je nejdřív potřeba vybudovat mužstvo extraligových kvalit, což stojí spoustu peněz. A ani potom není postup za současných nespravedlivých podmínek zaručen."

Kádr Bílých Tygrů Liberec pro příští prvoligovou sezonu se teprve začíná rýsovat. V přípravě chybí Jiruš, Výborný a Rozsíval, kteří zamířili do extraligy. V pondělí se k hokejistům Liberce připojí obránce Robert Pospíšil a útočník Martin Koudelka, kteří přicházejí z Pardubic. Stále se jedná o působení dalšího pardubického útočníka Pavla Kábrta.

Své si k výběru posil řekne také nový trenér. "Nějaké tipy mám," přiznává Josef Jandač. Do konce tohoto týdne budou hokejisté Liberce trénovat jednofázově. Od příštího pondělka však už nastoupí do dvoufázové dřiny letní přípravy na suchu, která poběží až do konce června. "Chci navázat na to, co tady dělal můj předchůdce Vojta a případně to něčím obohatit. Žádné převratné změny nechystám."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze