Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Janecký: Je pro mě čest, že jsem byl Strakův vzor

LOUČENÍ. Martin Straka a jeho pozdrav divákům po posledním utkání za reprezentaci. | foto: ČTK

6 2008
"Ota byl mým idolem, obdivoval jsem jeho styl." To řekl Martin Straka o pardubické legendě Otakaru Janeckém. "A pro mě je velká čest, že jsem pro něj byl vzorem," reagoval včera Janecký.

Straka měl štěstí, že svého "učitele“ potkal i v reprezentaci. V době, kdy v ní Janecký pomalu končil, přišel do kabiny dvacetiletý mladík z Plzně.

"Jasně, že si na to pamatuju. Stráča, Jágr, Růča, Boby Holík, to byli už tehdy strašně talentovaní kluci. Měli to, co je potřeba k cestě za úspěchem - pevnou vůli. I v NHL Martin dlouho čekal a bojoval o své místo. Aby se stal hvězdou."

I letos v létě si Janecký se Strakou zahráli v jednom týmu. Při benefici, na kterou bývalý pardubický centr pozval třeba i finského kamaráda Jari Kurriho. "Ale viděl jsem většinou jen Stráčovo číslo na zádech, má pořád neuvěřitelnou fyzičku," prohlásil Janecký.

Také on patří k těm, kteří si přejí, aby Straka svou reprezentační kroniku ještě nepodepisoval.

"Jágr a Straka, co víc si na mistrovství světa přát?! Jsou to pořád světoví hráči, patřili by ke špičce celého šampionátu. Řada trenérů omílá, že v 36 letech jste na reprezentaci staří. Nesmysl. Oni jsou ti, kteří nyní mají učit mladé, stejně jako my před lety. A podívejte se, co Straka předvádí v extralize, vždyť pořád přebruslí skoro každého, koho si umane."

Kdo ví, třeba i přání Janeckého, idolu plzeňského forvarda z mládí, změní Strakův názor. "Ale je mi jasné, že o tom rozhodne i jeho manželka, jak už říkal Jágr," smál se Janecký.

Co o strakovi říkají

Vladimír Růžička, trenér ČR
Vladimír RůžičkaMartin pro náš hokej udělal neskutečně moc. Je to pan hráč, super kluk. My bychom ho strašně rádi v reprezentaci měli, je to jeden z nejlepších hráčů v extralize. Ale samozřejmě chápu, že toho má za sebou hodně, je různě pobitý. Není se co divit, že si chce odpočinout.


Marek Sýkora, trenér ČR do 20 let
Marek SýkoraMartin si je vědom velké zodpovědnosti k Plzni. Co pro ni znamená jako hráč a jako její šéf. Dává té práci maximum, klub pozvedl. Jeho rozhodnutí se tedy nedivím. Nemůže hazardovat silami a nároďák znamená velkou zátěž. Myslím, že to bylo definitivní rozloučení.


Milan Razým, trenér Plzně
Milan RazýmVarianta Martinova návratu stále existuje. Ale záleží na více okolnostech. Na jeho zdraví před mistrovstvím světa a především na pocitu ze sezony, kterou bude mít za sebou v dresu Plzně. Čím lepší a úspěšnější bude, tím větší je šance, že se nechá ještě umluvit.


Michal Straka, bratr
Michal StrakaJe to hodně těžké. Každopádně se uvidí až po sezoně. Kdyby Plzeň skončila brzy, určitě se nebude chtít udržovat týdny do začátku šampionátu. Navíc jeden titul už doma má, i tím je motivace menší. Teď je rozhodnutý, že končí. Ale 10 procent rezervy bráchovi ještě dávám.

Budou chybět přihrávky i jeho dravost, ví fanoušek

Dravost, zkušenost, obrovský přehled ve hře a také góly a přihrávky na ně. To všechno bude chybět českému hokejovému nároďáku poté, co jeho řady opustil útočník Martin Straka.

Alespoň tak to vidí dlouholetý hokejový fanda, vůdce pověstného kotle v plzeňské ČEZ Aréně Zdeněk Pavel.


"Je to škoda, že Martin Straka končí. Je to jedna z největších postav současného českého hokeje," míní Pavel. "Každý ale musí uznat, že toho má už opravdu hodně. V Plzni je šéfem klubu a také kapitánem, co tým táhne. Je mu šestatřicet, má přece nárok na to říct dost."


Pavel sleduje Straku celou jeho kariéru. "Byl vždycky skvělý, ať tady v Plzni nebo v NHL. Já na něj ale nejvíc vzpomínám v Naganu."


Po vítězné olympiádě v roce 1998 se Pavel se Strakou také osobně potkal. "Předávali jsme mu za fanoušky drobné dárky na plzeňské radnici. A nezklamal mě. Je to i skromný skvělý člověk."


Reprezentační led opustil, na plzeňském bude ale Martin Straka válet dál. "A proto věřím tomu, že Lasselsberger udělá v lize pořádný výsledek," je si jistý jeho fanoušek.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze