Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Japonci si pochutnávají na gólových hodech

Korea - Mongolsko - Záběr z utkání Korejská republika (v modrém) - Mongolsko. | foto: asoc

2 2003
Aomori - Kdo má na hokeji nejraději jen a jen góly a dokáže přihmouřit oči nad určitou dávkou neumění, měl by se rychle přemístit do japonského Aomori, kde v neděli odstartoval turnaj Zimních asijských her. A hned během prvního dne mohli vděční diváci napočítat ve dvou zápasech úctyhodných 65 branek. Zatímco Kazaši porazili Mongolsko "jen" 25:1, domácí tým Japonska se v souboji s Thajskem nechoval ani trochu jako vzorný hostitel a vyprovodil hokejové učedníky s výpraskem 39:0...

Velký potlesk se strhl zejména ve 42. minutě utkání Kazachstán - Mongolsko, kdy se za záda kazašského gólmana trefil muž s řádně krkolomným jménem - Byambasuren Naidansuren.

Jeho trefa má určitě svou cenu, vždyť čtvrtfinalistům olympijského turnaje v Naganu se nedávají góly každý den. Kazaši v té době vedli už 22:0 a poslední třetinu pak věnovali "rozbruslení". Do listiny střelců se jich zapsalo čtrnáct, hattrickem  se přitom blýskli Zaržinskij, Kovalenko, Alexandrov a Antipov.

Z toho, že se Thajci v souboji s domácími hokejisty střelecky neprosadili musel mít největší radost místní hlasatel, jejich jména totiž na první pohled budí dojem náhodně rozsypaných písmen. Pro ilustraci nabízíme tři "nej" - Suraset Lertkittikulyothin, Apinan Thanaponpanichikud a Wanchata Kasomusunitnayudteryar. Šesti góly se ukázal Masatoši Ito.

Ačkoli hokejový turnaj Zimních asijských her zůstává pochopitelně na okraji zájmu světových agentur, jeden duel bude ostře sledován. Úterní  utkání mezi domácím Japonskem a Čínou rozhodne o šestnáctém účastníkovi letošního MS ve Finsku.

Asijský region má totiž až do roku 2004 automaticky zajištěnu účast svého zástupce mezi elitou, nehledě na jeho výkonnost. V dosavadních kvalifikacích si pokaždé zajistili postup Japonci, byť jejich převaha nad Číňany a Korejci z jižní části

rozděleného poloostrova v  posledních letech není již tak výrazná. V kvalifikaci na MS 2002 dokonce Korejci uhráli s Japonskem plichtu 1:1. Letos však o  místo mezi elitou budou bojovat jen celky Japonska a Číny, Korea je pořadatelem jedné ze skupine MS II. divize (skupina C), a  tak se kvalifikační šance dobrovolně vzdala.

A ostatní celky z startující na turnaji v Aomori? Mongolsko a Thajsko natolik zaostávají, že jejich zapojení do kvalifikace by bylo velkou troufalostí a Kazachstán není z hlediska IIHF považován za asijský tým. Musí se tak spoléhat na úspěch v bojích MS I. divize, kde ve skupině v Budapešti narazí v dubnu na Maďarsko, Polsko, Nizozemsko, Rumunsko a Litvu. Vítěz skupiny se v roce 2004 představí na MS v Praze a Ostravě.

DOSAVADNÍ VÝSLEDKY Z AOMORI
Skupina A

Kazachstán - Mongolsko 25:1
Korejská rep. - Mongolsko 23:1
Kazachstán - Korejská rep. 11:1
Skupina B
Japonsko - Thajsko 39:0
Čína - Thajsko 24:1
Japonsko - Čína 15:0

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze