Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágr slaví i ve 44 na ledě. A čeští fanoušci mu naplánovali hattrick

Usměvavý a v pohodě. Jaromír Jágr dnes slaví 44. narozeniny. | foto: AP

15 2016
Florida (Od našeho zpravodaje) - Jaromíru Jágrovi je dnes 44 let a „popřát“ mu přiletěly na Floridu i desítky Čechů. Partička šesti Čechů z Rožnova pod Radhoštěm, která teď tráví poněkud prodlouženější víkend na Floridě, si svou cestu naplánovala podle jasného scénáře.

„Jarda Jágr v den svých narozenin a proti klubu, kde se stal slavným, překoná v počtech gólů Bretta Hulla. Proto jsme tady,“ líčí s jistotou v hlase padesátník Libor.

A dnes přichází den, kdy se jejich vyřčený plán má uskutečnit a výlet skupinky, která jinak spolu hrává v Rožnově veteránskou ligu, dostane definitivní pečeť. Stačí „jediné“ - aby Jaromír Jágr, v den svých 44. narozenin, dal hattrick Pittsburghu a ocitl se tak na gólové kótě 742 branek, čímž by definitivně odsunul Bretta Hulla na čtvrté místo historických tabulek.

Čekání na Jágrovo mrknutí

Teď je ještě sobota, po páté hodině odpoledne. Je 22 stupňů, slunce příjemně praží, byť místní chodí v mikinách, protože na ně je přece jen chladněji. Pan Libor se svými přáteli podruhé míří do honosného BB&T Center, sídla Floridy Panthers.

Jágrovy narozeninové zápasy

1994: PITTSBURGH - Winnipeg 5:3 (1+0)

1997: Philadelphia - PITTSBURGH 5:1 (0+0)

1998: ČESKO - Kazachstán, OH Nagano, 8:2 (0+2)

1999: PITTSBURGH - Washington 7:3 (1+3)

2002: ČESKO - Německo, OH Salt Lake, 8:2 (2+2)

2003: Florida - WASHINGTON 1:2 (0+0)

2006: ČESKO - Německo, OH Turín, 4:1 (1+1)

2013: Vancouver - DALLAS 3:4 (0+0)

Jde o zápasy v NHL a české reprezentaci

Pětice mužů s jednou dívkou v dresech české reprezentace a samozřejmě číslem 68 znovu přichází už téměř dvě hodiny předem, kdy je před halou ještě liduprázdno. Pár skupinek Američanů sice na parkovišti okolo dodělává na grilu steaky, ale Češi chtějí vstoupit do arény hned po jejím otevření. Aby sešli až k mantinelu a čekali, zda na ně při předzápasové rozcvičce Jaromír Jágr zase mrkne tak jako v pátek. Když na ně k tomu zlehka pokynul hlavou, vjel do nich takový nával energie, že začali zběsile bušit do plexiskla. „Prostě zážitek.“

Máte-li někdy jako novinář pochyby, jestli už není přejágrováno, jestli se tuzemská hokejová témata netočí až moc kolem jediné persony, jestli věčné otázky na muže s iniciálami JJ už nejsou profesním klišé, pak tady na adrese PantherParkway 1 dostanete jasnou odpověď. On je hrdina.

„Kdo Jágrovi cokoliv vyčítá, ať se přijede podívat sem, jak je doceněný. Doma se mnohdy úspěch neodpouští - jak se říká, málokdo je tam prorokem - ale tady stačí mít na sobě české dresy a všichni se k nám hlásí. Jágra tu milují,“ vypráví Staňa, jeden z rožnovské výpravy.

Plán nevyšel, ale Čechy láká JJ

Je to 15 let, co byznysmen Peter Kovarčík pouštěl na veřejnost zprávy, že se za víc než 100 milionů dolarů chystá koupit v NHL Floridu Panthers. Že generálním manažerem jmenuje Ivana Hlinku a spolu vytvoří klub evropského střihu.

Fotogalerie

Těžko dnes říct, zda to byly plány ve stylu barona Prášila, oba zmínění protagonisté už nežijí, ale bylo by přesně podle jejich gusta, kdyby viděli, kolik je na tribunách Čechů. Rožnovská parta není ojedinělou grupou. Nahrává i to, že lístky se dají pořídit od 14 dolarů, Florida k tomu během osmi dnů hraje pětkrát doma a ještě se dá hokej skloubit s dovolenou. Takže najít Čechy na Panthers, to je pro žurnalistu otázka vteřin, jsou jich tu desítky, proto je hledání o dost lehčí než vypáčit z Jaromíra Jágra slovo.

Po dvou prohrách, zvlášť té sobotní 0:5, kdy měl tolik šancí na gól, že už mohl být před Hullem, prosí o klid, což není ani dobrá zpráva pro Zdeňka Pohlreicha, známého televizního kuchaře. Ten po zápase stojí před kabinou Panthers a čeká na něj.

Neznají se, nikdy se nepotkali, ale Pohlreich na Floridě točí speciál o grilování, a tak s rodinou i štábem přišli sem na hokej. A kuchař mi ještě před krátkým setkáním nadšeně vypráví: „Jágr je obrovská figura, nejznámější Čech a já prostě obdivuji, jak hraje hokej. Připadá mi úžasné a skvělé, že takový člověk může být i po 20 letech na ledě tolik platný.“

Hokej jako vaření

Sám Pohlreich v odborářské lize zkoušel hokej a popisuje, že má cosi společného s profesionálním vařením. „Každý tomu rozumí a všichni si myslíme, jak je to snadné. Sedíme v křesle u televize, a když někdo netrefí puk ze dvou do brány, tak se ptáme, jak je to možné. Ale ono se to v reálu odehrává tak strašně rychle, k tomu je brankář veliký, že je to hodně těžké.“

Už skoro vypínám diktafon, na Jágra je tu před šatnou slušná fronta, když Pohlreich ještě vyřkne silná slova. „Ta práce Jágra i dalších sportovců je obdivuhodná. Mně se moc líbí, když lidi ve sportu něco dokážou, když mají schopnost rozdávat radost a dají vám zapomenout na ty blbosti všedních dní.“

Pak se pochyby o přejágrování rozplývají. Rožnovská parta se po zápase vrací a dozajista bude nadšená, i když Jágr hattrick nedá. A kdyby přece jen, tak pro mnohé Čechy bude mít zítřejší ráno hned jiný, optimističtější nádech.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze