Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V NHL má další rekord. O tenhle jsem ale nestál, vtipkoval Jágr

Jaromí Jágr se raduje z gólu v utkání s Philadelphií. | foto: AP

4 2015
Zvyká si, jak jeho bývalé parťáky povyšují do Síně slávy. Na ledě se už objevují synové hvězd jeho éry. Čas se úplně zastavit nedá, však Jaromíru Jágrovi bude 15. února už 43 let. Ale bojovat lze. A úspěšně. Třeba tím, že se Jágr stal nejstarším hokejistou, který v NHL nastřílel hattrick.

„Dávám je rád, ale tahle pozice se mi nelíbí. Nechci být nejstarší,“ vtipkoval Jágr.

V historii ligy tím přeskočil jednu z největších legend zámořského hokeje Gordieho Howea. Jágr si tři góly za zápas připsal ve věku 42 let a 322 dní, čímž Howea trumfoval přesně o rok a šest dnů.

Jágr nikdy nebyl v paměti fanoušků zapsán jako ryzí střelec. Byť také v jeho zámořských statistikách převažují asistence – nyní je na bilanci 714+1 066 –, počet nastřílených branek je úctyhodný. Ovšem na hattricky jeho kariéra úplně bohatá není. Tento má číslo 15, naposledy se mu to povedlo v březnu 2006.

„Nezapomínejte, že byla taky výluka a navíc jsem strávil dva roky v Rusku. Neměl jsem tolik příležitostí,“ řekl Jágr k téměř devítileté „hattrickové pauze“.

A další faktor? Podle hrající legendy jednoznačně rostoucí kvalita mužů v brankovišti. „Gólmani se hrozně lepší,“ uvedl Jágr. „Nemyslím si, že dřív vůbec bývali trenéři brankářů; nikdo se o ně moc nestaral, prostě to museli vyřešit po svém. Teď chodí gólmani odmala do hokejových škol. Skórovat není vůbec jednoduché.“

Proti Philadelphii, za niž ve své bohaté kariéře také v NHL hrával, to neplatilo minimálně o první trefě: Henrique sebral gólmanovi puk u mantinelu a Jágr jej lehce doklepl do poloprázdné branky. Při druhém gólu sám obral beka soupeře a vystřelil švihem přesně mezi betony. Hattrick pak zkompletoval pohotovou ranou z brankoviště.

„První gól, to byla jen otázka talentu, čistého talentu,“ culil se Jágr po utkání. „Nechci znít moc sebevědomě, ale tak to je. A moje třetí trefa? Zase talent.“

Mise nazvaná boj s časem je pro řadu sportovců tou vůbec nejtěžší. Jágr stále zápolí statečně.Najdete na iDNES.czmobilní verze