Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jágrův večer tříkrálový. Oslavu zastínila tragédie, málem se nehrálo

Jaromír Jágr v dresu floridských Panthers. | foto: AP

7 2017
Noc Jaromíra Jágra. Šestý leden se měl ve floridském Sunrise nést ve slavnostním duchu. Očekávalo se, že do arény BB&T Center dorazí tisícovky nadšených fanoušků, připravena byla speciální „jágrovská“ trička. Jenže žádná veselohra se nekonala. Jen pár desítek kilometrů od domácí arény Panthers došlo několik hodin před začátkem „Jagr Night“ k masakru.

Na letišti ve Fort Lauderdale došlo v pátek k tragickému incidentu. Bývalý voják zabil nejméně pět lidí, dalších osm zranil (více čtěte zde).

Z bezpečnostních důvodů se poté uvažovalo, zda by nebylo lepší utkání mezi Florida Panthers a Nashville Predators přesunout na jindy. Ještě čtyři hodiny před plánovaným úvodním vhazováním, nebylo jasné, zda se bude hrát, či nikoliv.

Účetní na střídačce

Floridský gólman Roberto Luongo měl útočit na posun v historické tabulce brankářů s nejvíce vítězstvími, jenže jednička Panthers se při rozbruslení zranila, a do branky tak musel James Reimer. Jeho místo na střídačce narychlo zaujal Bobby Segin, klubový účetní.

Až poté dostalo vedení Panthers zprávu, že situace ve Fort Lauderdale je pod kontrolou a že utkání se může uskutečnit. A tak se hrálo.

Smutná událost se odrazila na atmosféře v kabině Panthers i v hledišti BB&T Center. Hráči byl silně poznamenaní, zbytečná úmrtí na letišti jen těžko vyháněli ze svých myslí.

Obránci Mike Matheson a Mark Pysyk si na brusle napsali FLL, mezinárodní kód zmíněného letiště. „Mé myšlenky a modlitby směřují k rodinám obětí. Zůstaň silná, Jižní Florido,“ napsal Matheson na twitter.

Před prvním buly se držela minuta ticha, uctila se památka obětí.

A v takové atmosféře se mělo něco slavit...

Alespoň na oko se slavilo, diváci hlasitě tleskali Jágrovi při promítání medailonků se záběry jeho akcí i rozhovorů, česká legenda reagovala jen vlažně. Zamávala, pokynula hokejkou.

Fotogalerie

Jágr byl myšlenkami jinde. Kde? Jedni mluví o tom, že se soustředil na zápas, který se pro Floridu nevyvíjel dobře, další zase trudný výraz ve tváři brzy pětačtyřicetiletého veterána přičítají tragédii ve Fort Lauderdale.

Jágr si nevzal mikrofon, neřekl pár slov jako po překonání Marka Messiera na druhém místě historické tabulky produktivity. Dva dny před Štědrým dnem žertoval, utahoval si z toho, že jej puk trefil do zadku.

Na Tři krále byl ale nemluvný.

Diváky, včetně záplavy Čechů (mezi nimi i několika modelek), potěšil činem. Připsal si druhou asistenci u vítězného gólu, který vstřelil v 51. minutě Jonathan Marchessault.

Jágr odvedl „černou práci“ u mantinelu a vysloužil si 1893. bod v NHL.

Ani výhra, ani bodový zápis mu náladu nespravily. Kabinu po vítězství 2:1 rychle opustil, nesetkal se s novináři. „Možná myslel na oběti ve Fort Lauderdale,“ vysvětloval Jágrův úprk domácí trenér Tom Rowe.

Ten ostatně přiznal, že i ostatní jeho svěřenci těžko hledali cestu, jak se soustředit na hokej.

A na plánovanou veselohru.

Místo ní zasáhla jih floridského poloostrova tragédie.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze