Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jágrovi se povinná místa pro juniory nelíbí: Nám zadarmo nikdo nic nedal

Jaromír Jágr během tiskové konference v Prostějově. | foto: Petr Janeček, MAFRA

5 2013
Unavený, ale dobře naladěný. Tak přicestoval Jaromír Jágr jen pár dní po svém příletu z Ameriky do Prostějova, kde byl čestným hostem na zahájení tenisového mistrovství světa družstev do čtrnácti let.

Jeho únava pramení hlavně z tréninku, do kterého se na Kladně okamžitě vrhnul. "Po měsíční pauze, kdy jsem nebyl na ledě, je vždycky obtížné se vrátit, ale už jsem pomalu začal. Výhoda je, že na led si můžu jít kdykoliv, takže se snažím chodit nejenom s A mužstvem, ale i s mladšími oddíly a někdy i samostatně po nocích, kdy je volný led. Věřím, že únava přestane být tak veliká a budu mít možnost chodit co nejčastěji," přeje si Jágr, který se v jedenačtyřiceti letech chystá na novou výzvu v týmu New Jersey Devils.

Už jste se po příletu z Ameriky stihl srovnat s časovým posunem?
Ještě se mi to nepodařilo, ale na druhou stranu mi to vyhovuje, protože jsem zvyklý si chodit lehnout ve dvě v noci a vstávání je pak daleko obtížnější. Teď mě spánek donutí jít si lehnout v deset a vstávám v půl šesté. Takže jak se říká, že spánek před půlnocí je lepší než po ní, musím tomu dát zapravdu. Sil je daleko více, než když chodím spát v půl třetí.

Jaké jsou vaše plány při pobytu v České republice?
Většinu času budu trávit na Kladně tréninkem. Musím se připravit na novou sezonu, protože možná bude moje poslední a nerad bych si po tolika letech v NHL udělal ostudu anebo nehrál, jak bych si sám představoval. Minulá sezona se dost protáhla. Bylo to dané tím, že byla zkrácená, a majitelé a hráči chtěli vtěsnat do krátkého období co nejvíc zápasů. Do toho play-off, ve kterém jsme bojovali ještě další dva měsíce po základní části, takže sezona nám skončila před chvílí a další začne o něco dříve, než je to obvyklé z důvodů olympiády. Letos po dlouhé době začíná tréninkový kemp o čtrnáct dní dřív a ta krátká doba na přípravu mě trochu vystrašila.

Jak trénuje Jágr

Video z přípravy Jaromíra Jágra na kladenském ledě

Může se vaše hokejová rodina na facebooku těšit zase na nějaká tréninková videa jako loni?
Rád bych, ale svoje tréninkové metody zase tak často neměním, takže bych ukazoval jen to, co už viděli. I když je pravda, že nějaká cvičení se tam najdou, člověk něco okouká, něco si vyzkouší, ale nemyslím si, že to je nějak prospěšné pro veřejnost. Je to spíše pro hokejisty.

Je šance, že ještě někdy budete trávit léto týmově jako v dobách Jágr Teamu?
Ta doba už je dávno pryč. Když vznikal Jágr Team v pětadevadesátém roce, tak to byl boom. V devadesátých letech po otevření hranic odešla spousta hráčů do NHL, já byl jeden z nich. Naše věková kategorie, která potom dělala základ nároďáku odešla, když nám bylo osmnáct, devatenáct let. Čeští fanoušci neměli šanci nás tu vidět. To postavit mužstvo, objíždět města a dělat exhibice mělo nějaký účel, pro lidi to bylo něco neobvyklého a nikdy předtím to tu nebylo. Byl to zážitek i pro nás, že jsme mohli hrát před plnými halami a hlavně se vybíraly peníze, které pak byly použity na různé projekty pomoci. Specializovali jsme se na pomoc dětem bez rodičů, takže to splnilo účel na všechny strany. Později chtěl dělat exhibice každý, takže se jich vyrojilo tolik, že už nemělo cenu je dělat. A myšlenka Jágr Teamu se pak ztrácela.

Fotogalerie

Stihnete si přes léto najít čas i na kamarády?
Minimálně. To je úděl sportovce. Pokud chceš dělat jakoukoliv práci na určité úrovni, tak musíš některé věci obětovat. To se nedá nic dělat, není člověka na světě, který by mohl vyniknout a přitom se bavit, jak by chtěl. Pokud chceš být v něčem dobrý a být stoprocentní profesionál, tak musíš obětovat spoustu věcí. Nevěřím, že by se narodil nějaký člověk, který by bez tréninku něco dokázal. Já toho času na vrcholové úrovni moc nemám, takže není problém se přizpůsobit a věci, které nestíhám, si můžu vynahradit za rok, dva úplně v pohodě.

Už po příletu jste uvedl, že jste změnil jídelníček a vypustil z něj colu a bábovku. Máte teď speciální stravovací program jako Djokovič?
Bylo by to nádherné, kdybych začal mít výživu jako Djokovič, ale pro mé tělo by to byla tak radikální změna, že by to ani nevydrželo. Nikdy jsem totiž na tyto věci nedbal a ač se to zdá některým sportovcům neuvěřitelné, nikdy jsem nebral žádné vitamíny. Pil jsem colu a k svačině jsem měl bábovku, jedl jsem knedlíky, zkrátka co mě napadlo. A pořád mi to nějakým způsobem hrálo. Díky bohu, že jsem měl takový talent, že stravu nebylo potřeba redukovat. Na druhou stranu to má výhodu v tom, že jakákoliv změna, i malinká třeba že přestanu pít colu, je hned znát a cítím se lépe. Nemusím jít do nějaké diety.

Takže dietologa nemáte?
Možná za dva roky nebo za pět let, kdy budu v nejlepší formě. To žertuju. Omezil jsem sladké. V Čechách to bude trochu problém, protože když jedeš po dálnici a na každém kilometru je benzínka, tak je to velké lákadlo. Je to jako když jdeš do banky, jsou tam volné bankovky a můžeš si vzít co chceš. Chce to obrovskou vůli si tu čokoládu nebo oplatky nekoupit.

Co na to říká vaše maminka, která je vyhlášená kuchařka?
Já se s ní o těchto věcech nebavím.

Jágrův povrch: antuka

V Prostějově jste zahajoval tenisové mistrovství světa družstev do 14 let. Tenis patří mezi vaše oblíbené doplňkové sporty, že?
Můj nejoblíbenější povrch je ten nejpomalejší, takže antuka a z úderů je to bekhend. Letos jsem na kurtech ještě nebyl, ale loni jsem na nich strávil hodně času. Bylo to dané tím, že jsem měl daleko více času na letní přípravu. Bylo to poprvé, kdy jsem začal trénovat s těžkou vestou a používal jsem ji i na tenise. Docela jsem si na to zvyknul, vyhovovalo mi to. Když jsem si ji sundal, byl jsem daleko lepší tenista. Byl jsem všude včas, což bylo pro mě příjemné překvapení.

Co na to říkal správce kurtů, že jste tam pobíhal s dvacetikilovou vestou?
Ne všichni jsou hubeňouři a jsou i tenisti, kteří váží sto třicet kilo. Na Kladně jich tam pár je, takže jsou na to zvyklí. A mají třeba vestu, kterou si nemůžou sundat, na rozdíl ode mě. Já mám tu výhodu, že si ji sundat můžu, když chci.

Od příští sezony je v extralize a první lize povinné mít na soupisce kvótu juniorů. Co říkáte jako majitel na to, že pokud se hráč střední generace nevejde do prvních dvou pětek, přijde kvůli tomu o místo?
Všechno má své plus a mínusy. Je to trochu nespravedlivé pro hráče starší generace, kteří musejí uživit rodinu a hráč, který je relativně horší než on, má přednost v sestavě, protože je mladý. Nemyslím, že to je ideální a v mojí době to tak nebylo. Nikdo ti nic zadarmo nedal. Chápu, že český svaz chce udělat měnu, aby hráči dostali šanci hrát na vyšší úrovni, ale na druhou stranu mi to připadá, že jim dáváme volnou kartu jako v tenise. Pokud jsi dobrý, tak by sis měl místo vybojovat, to je extra motivace. Teď už každý může říct "já už hraju první ligu".

Měla mládež za vašich časů větší kvalitu?
Mládež není taková, jako jsme byli my, kdy jsme chtěli být nejlepší na světě a měli jsme daleko větší motivaci. Spousta věcí se změnila, ať s tím souhlasíme nebo ne. Já to vnímám tak, že i když jsem všichni nadávali na dobu za komunistů, tak motivace být lepší a lepší tam byla. Respekt ke starším hráčům byl daleko větší, to už zmizelo. Jestli to zmizelo všude ve světě nebo jen v hokeji, ti těžko řeknu. Je to volná karta pro mladé hráče a já s tím zase stoprocentně nesouhlasím. Měl by hrát jen ten, kdo na to doopravdy má. Já jsem si to taky musel vybojovat, bylo mi patnáct a taky se se mnou nikdo nemazlil. Řezali mě, párkrát jsem na tréninku brečel, protože starší hráči cítili, že jim beru práci. Ale o to mě to udělalo silnějším a díky bohu za zkušenosti, které jsem tím získal. Nic jsme nedostali zadarmo.

Jaromír Jágr při zahájení MS tenistů do 14 let v Prostějově

Jaromír Jágr při zahájení MS tenistů do 14 let v Prostějově

Jste atraktivní pro reklamu. Dá se vyjádřit, kolik nabídek týdně vám přijde a jak se rozhodujete co vzít?
Je hrozně málo času a bylo to daleko lepší, když byla stávka a já ho tu trávil více. Člověk si musí vybírat, nemůže brát všechno. Jsou reklamy, které jsou sice finančně zajímavé, ale nedávají žádný smysl. Přece nemůžu dělat reklamu na cigarety nebo pivo, když jsem v životě nepil a nekouřil. Všeho moc škodí a proto jsem přestal dávat rozhovory, protože vnímám, že lidem se začínám trošičku protivit. Většina mých reklam byla spojená s hokejovým klubem Kladno. Firmy využily mě, peníze šly do Kladna a bylo to vyvážené. Nebylo to jen o Jágrovi, ale víc o Jágrovi v kladenském dresu.

"Stanley Cup? Už jsem ho viděl"

V úterý bude na Kladně k vidění Stanley Cup, půjdete se podívat?
Abych byl upřímný, už jsem Stanley Cup viděl. Ve vší úctě k Chicagu a Froldovi (Michael Frolík). Zasloužili si to. Je to jejich den, oni by si to měli užít a být hlavní hvězdy. Nevidím jediný důvod, proč bych měl něco takového nabourávat. Nemyslím si, že i kdybych to vyhrál, že bych dělal nějaké oslavy, to nejsem já. Všechno by mělo být v mezích, ať se vyhraje nebo prohraje. Je to jenom sport, takže na oslavy moc nejsem. Ale každý je nějaký a jsou mladší hráči, kteří to vidí trochu jinak a já je za to nekritizuju. Přeju jim, aby si ten den užili, protože je to jejich den a kdybych se tam objevil já, možná by to nebylo moc rozumné.

Možná to bude moje poslední sezóna, říká Jaromír Jágr:Nejčtenější

V Torontu zachraňoval návštěvnost, v Pittsburghu se Kessel hádá s koučem

Phil Kessel slaví gól Pittsburghu ve finále Stanley Cupu.

Dlouhé roky provází hokejového útočníka Phila Kessela nálepka potížisty, problémové hvězdy či...

Hokejisté Pardubic se scházejí v kabině, přiletěl i nováček Miromanov

Daniil Miromanov

Na východ Čech přichází prozatím na rok jako náhrada za Jacoba Cardwella. Může působit jako obránce...Rozšíření turnaje hokejistek na zimních hrách otevřelo šanci i pro Češky

České hokejistky se radují z gólu v zápase se Švýcarskem.

Rozšíření olympijského turnaje hokejistek na deset týmů otevírá šanci i pro české reprezentantky,...

Jágr absolvoval kladenský trénink. Rád by hrál od začátku sezony

Kladenský útočník Jaromír Jágr hovoří s novináři po tréninku

Hokejový útočník Jaromír Jágr absolvoval první ostrý trénink na ledě prvoligového Kladna. Ačkoliv...

Tituly byly krásné, ale chtěl jsem jít do světa, říká obránce Krejčík

Jakub Krejčík z Komety slaví gól v síti Plzně.

Vyzkoušel si, jak se hraje hokej v přímořském Chorvatsku, zahrál si ve Švédsku, mezinárodní KHL...

Další z rubriky

Rittich a Nosek už vědí, kdy jdou k arbitráži. Dojednají smlouvu předem?

Český gólman ve službách Calgary David Rittich zasahuje v duelu proti Ottawě.

V zámoří zná 36 hokejistů NHL termín, kdy stanou před nezávislým soudem, který určí jejich budoucí...

Ovečkin jako první hokejista obdržel sportovní cenu ESPY

Alexandr Ovečkin oslavuje zisk Stanley Cupu pro Washington.

Útočník Washingtonu Alexandr Ovečkin získal jako první hokejista americké sportovní ocenění ESPY....

Příčinou úmrtí bývalého brankáře Emeryho bylo utonutí, potvrdila pitva

Ray Emery, gólman Chicaga Blackhawks

Příčinou nedělního úmrtí bývalého brankáře z NHL Raye Emeryho bylo utonutí. Potvrdila to pitva,...Najdete na iDNES.cz