Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Každý zápas budu hrát, jako by byl ten poslední, slibuje si Jágr

Jaromír Jágr po vítězství v anketě Zlatá hokejka. | foto: Stanislava PeteleMAFRA

28 2016
NHL ho oceňuje za hokejovou oddanost, český hokej za to, že je v něm pořád nejlepší. Že i letos, stejně jako třeba v roce 1995, je právě on číslem 1. Jen tři dny poté, co v zámoří získal Jaromír Jágr trofej Billa Mastertona za lásku k hokeji, si v Karlových Varech došel pro dvanáctou Zlatou hokejku.

„Až nám to tady bude končit a bude čas shrnout, co jsme na světě prožili, tak já v hospodě můžu vyprávět, že jsem v tomhle roce vyhrál a byl nejlepší hráč Česka. A to může říct málokdo,“ prohlásil Jágr.

Repliku trofeje, kterou si odvezl domů, hned předal mamince, velké sběratelce jeho cen.

Jágr ve Varech čelil i veřejnému „ataku“ Josefa Augusty, bývalého reprezentačního kouče, aby si přece jen ještě v září zahrál za národní tým na Světovém poháru. Odolal.

Jaromíre, proč jste se rozhodl nevracet se do reprezentace?
To rozhodnutí nepřišlo ze dne na den, přemýšlel jsem déle. A těch důvodů, proč bude lepší, když na Světový pohár nepojedu, je víc. Praha (MS 2015) byla z mého pohledu nejlepší tečka, to nejlepší rozloučení s českou reprezentací, které jsem si přál. Jen škoda, že to neskončilo medailí. A já už to nechtěl měnit. Další věcí je, že v mých letech je rok od roku těžší se v létě připravit. A bylo by složité se připravit důstojně. Nebyl bych to na Světovém poháru já a nebyl bych spokojený se svým výkonem.

I kvůli vaší absenci kanadský magazín The Hockey News tipuje český tým na poslední místo.
To je názor několika novinářů. A ten vzniká i tak, že se novinář podívá na soupisku, zjistí, kolik máme hvězd, jakou kdo má roli, a pak porovná, jestli bude úspěch, nebo neúspěch. Takové prognózy jsou a budou před každým turnajem. Ale rozhoduje se na ledě a už několikrát se stalo, že podceňovaný tým dokráčel až k vítězství. Vzpomeňme na náš nejslavnější turnaj - v Naganu to bylo podobné, všichni se nám vysmívali, tipovali nás na nejhorší mančaft, ale my vyhráli.

Teď tu sedíte jako vítěz Zlaté hokejky, je to jen pár dní, co jste v NHL získal trofej Billa Mastertona. Co pro vás znamená?
Každá trofej, kterou získáte, je skvělá a výjimečná. Ale tahle je jiná než ty, které jsem dostával předtím. Je za oddanost hokeji. Není přesně vysvětlené, proč by ji měl dostat ten a ten hráč, a tak ji většinou získávali hráči, kteří se vrátili po životním traumatu. Jsem jeden z mála, který ji dostal za dlouhověkost a lásku k hokeji. Takže padesát procent lidí řekne, že si ji nezasloužím, padesát procent že ano.

Fotogalerie

Zároveň jste letos skončil na sedmém místě v hlasování o nejužitečnějším hráči NHL, Hart Memorial Trophy.
To bylo milé překvapení i pro mě. Moc dobře si uvědomuju, že už nejsem hráč, jakým jsem býval. To nejde. Roky přibývají. Hlava a chuť by byla, ale tělo to nechce slyšet. Je jedno, jak moc hokej milujete, co pro něj uděláte, tělo nemůže fungovat jako ve dvaceti. Ale dostat tolik hlasů teď je cennější, než když jsem v nejlepších letech skončil mnohem výš (v roce 1999 vyhrál).

Měníte s věkem letní přípravu?
Každý rok je podobný, soustředím se na části těla, které jsou pro mě důležité. Nikdy jsem neměl kondičního trenéra, vše jsem si dělal sám. Chuť trénovat pořád mám, je možná ještě větší než dřív. Jediný problém je v tom, že čím jsem starší, potřebuju víc času na odpočinek a den se natáhnout nedá. Má pořád 24 hodin. A to je ten hlavní důvod, proč většina hráčů končí dřív. Když mají rodinu a děti, nemají dostatek času, aby po tréninku dostatečně odpočívali. Pak kariéra nemůže pokračovat úspěšně.

Vy jistotu, že budete pokračovat, máte. Hned po sezoně jste prodloužil kontrakt s Floridou.
Je to výhoda. Hlavně jsem v týmu, kde se mi moc líbí. Vedle mě sedí Petr Mrázek (brankář Detroitu) a on je ukázkou, že už to není jako dřív. Je jedno, jestli jste podával výborné výkony, stejně často velké peníze nedostanete, protože manažeři nemají místo pod platovým stropem. Záleží mnohdy na štěstí. Někdy horší hráči podepíšou lepší kontrakty, protože jsou v horším týmu. Ale jsem samozřejmě rád, že jsem se domluvil s Floridou. Moc se mi tam líbí, tým má budoucnost. Možná nebudu dostávat tolik prostoru na ledě, protože ho budou mít mladší. To chápu. Ale bude záležet na mně. Musím hrát tak, jako by byl další zápas můj poslední.

Nejste jen hráč, ale i majitel prvoligového Kladna. Jak vidíte budoucnost klubu?
Doufám, že neshody mezi mnou a městem, které byly, zmizí. Protože shánět peníze je dnes náročné. Byl bych rád, kdyby obě strany přistoupily na společný cíl - tím je dostat se do extraligy. Město Kladno dodalo jednatele, kterým se stal Pavel Patera. Ten rozhoduje o kádru, já do toho moc nemluvím. Já se budu snažit z téměř 100 procent pokrýt rozpočet. A postup? Primátor Kladna prohlásil, že se chceme dostat do extraligy sportovní cestou.

DALŠÍ TROFEJ. Český útočník Jaromír Jágr získal Masterton Trophy za oddanost...

DALŠÍ TROFEJ. Český útočník Jaromír Jágr získal Masterton Trophy za oddanost hokeji. Kvůli nemocnému tátovi však zůstal doma.

Vyhlášení Zlaté hokejky se zúčastnili jen tři hráči z deseti, což je...
... dostavilo se nás málo. Také jsem tady nebyl, když jsem měl možnost zůstat v Americe. Ale z pohledu diváka to ztrácí prestiž. Anketa má dlouholetou historii a bylo krásné na pódiu sledovat legendy z roku 1976. Bez nich bychom nebyli my, to byli mí hrdinové. A bez nás by nebyli další. Chtělo by to dát motivaci mladším hráčům. Nevím jak, ale Zlatá hokejka by měla mít zase lesk. Na druhou stranu je velice složité najít termín, aby všichni přiletěli. Hokejisté deset měsíců hrají a rodinám pak ten čas dluží.

Co pro vás anketa znamená?
Poprvé jsem se do ní dostal před 26 lety (byl čtvrtý) a pořád je pro mě pocta tady být. Ta zkušenost z roku 1990 byla tak geniální, že mi pomohla vyhrát i letos. Ale nad jedním jsem se pousmál - do roku 1994 směli vyhrát jen hráči z české ligy a v té době jsem já hrál ten nejlepší hokej. Takže jsem začal sbírat trofeje, až když jsem tak dobrý nebyl, to je trochu zvláštní.Najdete na iDNES.czmobilní verze