SOUBOJ HVĚZD. Jaromír Jágr se přetahuje o puk se Sidney Crosbym. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Jágr zprvu Crosbyho zastínil. Ten však poté skóroval a Kanada vyhrála

• 17
Duel Česka s Kanadou byl také zápasem největší hvězdy odcházející generace proti největší hvězdě současnosti. Jaromír Jágr v prvních dvou třetinách dokázal zastínit i o 16 let mladšího Sidneyho Crosbyho. Jenže pak se situace otočila.

Crosby vede Kanadu jako kapitán, Jágr přijal v českém týmu vedlejší roli. Přesto v první třetině superatraktivního duelu v O2 areně zářil víc než největší eso soupeře.

Číslo 68 bylo od začátku na ledě hodně vidět. Slavný veterán dokázal ve středním pásmu nabírat obstojnou rychlost a svými průniky dělal kanadské obraně značné starosti. Snažil se často střílet a připravoval šance pro spoluhráče. Tu největší nachystal Janu Kovářovi, když objel branku a natáhl na sebe dva hráče i gólmana Mika Smithe.

On-line reportáž

Utkání jsme sledovali minutu po minutě

Po aktivitě kladenského mazáka padl i první český gól. Jágr vybojoval na modré skákavý puk a Kovářovu střelu přesně tečoval Martin Erat.

„Nevím, jak to dělá, že pořád hraje. Opravdu neuvěřitelné. Stále je produktivní, v každém zápase je platný. Vlastně ani nejsem překvapený, že pořád hraje, když předvádí takové výkony,“ hodnotil Jágra před pár dny Crosby.

Ten sám nebyl tak nápadný jako česká hvězda, puky nedržel dlouho a zbavoval se jich krátkými, leč nápaditými přihrávkami. Byl však velmi platný, v jediné třetině vybojoval dvě přesilovky.

Tu první poté, co svým průnikem zamotal hlavu faulujícímu Janu Hejdovi. Tu druhou na konci třetiny po vhazování a následném klinči s Kovářem, po němž šel na rychle led.

Jakub Voráček se rozčiloval na rozhodčího, že Crosby situaci přihrál. Jágr cosi zlostně hulákal přímo na kanadského kapitána. Soupeř přesilovku nevyužil, ale po první třetině vedl 2:1.

V té druhé Češi vyrovnali díky teči Martina Zaťoviče, ale po chvíli dokázal zámořský tým využít velký tlak a dostat znovu dopředu, když Ondřeje Pavelce prostřelil Sean Couturier. A tohle vedení už soupeř nepustil.

Crosby navíc vstřelil pátý gól Kanady, jenž znamenal definitivní pojistku, když v přesilovce zakončil parádní kombinaci.

„Češi hráli dobře, skóre je vyšší, než co odpovídá průběhu. Češi byli rychlí, šikovní a umí využít široké kluziště,“ řekl po zápase. „Je možné, že se s nimi ještě potkáme v play-off.“