Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jarómir, Jarómir! šílí Rusové

18 2004
Omsk - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) -Český hokejový poklad způsobil na Sibiři notný povyk. Zájem o Jaromíra Jágra od jeho pátečního příletu do Omsku roste každým dnem. Aspoň pětkrát denně odpovídá na otázky píšících i televizních reportérů. O prvních dojmech, čísle 68 či situaci v NHL. Předevčírem jej natáčeli i v pivnici U Švejka, kam večer přišel na svíčkovou.

"To už si dělají srandu, ne?" ptal se agenta Jaroslava Zídka, když na něj osvětlovač namířil Reflektor. Byl to štáb z Moskvy, který vyrazil daleko na venkov jen kvůli Jágrovi.

Reportéři z celonárodní stanice se ohlásili v tiskovém oddělení Avangardu a žádali, aby mohli českého hokejistu pronásledovat po Omsku. "Ale já nechci žádný cirkus," pravil Jágr.

Novináři se v restauraci dlouho nezdrželi, stačilo jim pár záběrů. Rozhovory nabrali už předtím na zimním stadionu.

Jágrovu přítomnost pozorně mapují i noviny. List Sport Express už v sobotu zvěstoval obrovskými písmeny přes celou šíři stránky: "PŘIJEL JÁGR!" Konkurenční Sovětský Sport obšírně popisoval první hráčův den v Omsku. V úterníku přinesl Sport Express reportáž s titulkem: "Nová móda v Omsku, celé rodiny chodí na tréninky Jágra."

A tak ruští čtenáři vědí, že se Jágr dal očkovat proti chřipce a že se mu líbí byt v Leninově ulici, kde dřív pobýval krajan Tomáš Vlasák.

Deník Moskevský Komsomolec uváděl menší článek upozorněním: "Podívejte, kdo přišel!" A ptal se: "Zdalipak bude nejdražší hokejista světa za ruského zaměstnavatele hrát naplno?"

Komsomolská Pravda na titulní straně otiskla fotografii, na níž Jágr drží dres se symbolickým číslem 68. "Jaromír Jágr je naštvaný na komunisty," hlásá.

O hokejem posedlé fanoušky vOmsku se pokouší hysterie. V úterý se jich asi stovka po tréninkovém utkání Avangardu s rezervním výběrem divoce mačkala na tribuně u vchodu do kabiny. Kvůli autogramu od Jágra.

Lidé křičeli jeho jméno jako při rockovém koncertu: "Jarómir! Jarómir!"

"Jestli se mi nepodepíšeš, utrhnu ti ruku," řval muž s mocným hlasem. Hlouček kluků vartoval na Jágra ještě v chladné tmě před halou. Jágrmánie neumdlévá. Jen se přestěhovala o pět tisíc kilometrů na východ.

Jaromír Jágr se podepisuje fanouškům v Omsku.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze