Vítkovický Roman Szturc (v modrém) se snaží překonat hradeckého brankáře Jaroslava Pavelku. | foto: ČTK

První výhra? Snad jsem něco chytil, kývl hradecký čekatel Pavelka

• 0
Přes tři roky od své premiéry v nejvyšší hokejové soutěží Jaroslav Pavelka čekal na tuhle chvíli. Až v úterý večer mohl poprvé slavit extraligovou výhru v zápase, do kterého zasáhl. Pro něj byla o to cennější, že oproti většině předcházejících utkání odchytal celých šedesát minut.

Po utkání ve Vítkovicích se svými spoluhráči slavil zaslouženou výhru 6:3. „Jsem z toho moc šťastný. Ale je třeba říct, že to na začátku na výhru moc nevypadalo,“ říkal spokojený gólman, jenž na extraligovou výhru, na které by se podílel přímo na ledě, čekal od října 2014. Tehdy v zápase s Třincem v domácí nejvyšší soutěži debutoval.

Kdy jste k podobnému úspěchu měl nejblíže?
Asi v minulé sezoně v Litvínově, kdy jsme prohráli až po samostatných nájezdech. Většinou jsem ale do zápasu nastupoval jako dvojka za rozhodnutého stavu a to bylo složité. Málokdy se povede skóre otočit, když prohráváte o tři čtyři góly. Těch zápasů, kdy jsem chytal jako jednička, zase tolik nebylo.

Vítězná cesta domů nebyla

Kdo někdy nějaký kolektivní sport hrál, dá určitě za pravdu tvrzení, že cesty domů po vítězném zápase na hřišti soupeře patří k velmi příjemným záležitostem. Brankář hradeckého Mountfieldu Jaroslav Pavelka si však tu po své vychytané premiérové výhře v extralize neužil.

Důvod? Z jeho strany se žádná nekonala. Po zápase ve Vítkovicích totiž na Moravě zůstal, protože ve středu vpodvečer ho ve Vsetíně čekal prvoligový zápas. „Domluvili jsme se tak, že v Ostravě přespí u spoluhráče Krenželoka a do Hradce se vrátí po zápase ve Vsetíně," vysvětlil Robert Horyna, trenér brankářů hradeckého Mountfieldu.

Čtyřiadvacetiletý Pavelka poprvé za Vsetín chytal na začátku října. Duel s Benátkami, v němž domácí vyhráli hladce 5:1, pro něj byl jedenáctý. Jeho statistiky jsou velmi slušné, průměr úspěšnosti zásahů se blíží 92 procentům a průměr inkasovaných branek na zápas těsně nad dvěma. K těmto číslům pomohl i sobotní výkon v Kadani, kde ve vsetínském dresu poprvé udržel čisté konto.

V první třetině to na výhru nevypadlo ani teď. Jak vám bylo v 15. minutě, když jste dostal druhý gól a prohrávali jste 0:2?
Když takhle na začátku dostanete dva góly, příjemné to určitě není. Naštěstí bylo pár střel, které jsme chytil, což mě dostalo do zápasu.

Zvlášť druhý gól byl asi hodně smolný, šlo vlastně o přihrávku, která skončila ve vaší brance. Jak jste tuhle situaci viděl?
Toho bylo škoda. Někdo z našich obránců puk tečoval asi bruslí a jak jsem se přesouval na druhou stranu, už jsem ho nestihl chytit.

Přesto jste vyhrál a hodně k tomu pomohl gól, kterým jste ještě na konci první třetiny snížili.
Určitě, protože jsme byli po první třetině stále ve hře a naše hra se pak už jen zlepšovala. Druhou třetinu jsme vyhráli a byli v ní už lepší, třetí jsme hráli výborně odzadu, přidali jsme další góly, celkově: spokojenost.

První třetina vašemu týmu moc nevyšla, co jste si v kabině o přestávce řekli?
Že musíme zlepšit pohyb a hrát poctivě dozadu, což bylo asi to hlavní. Z toho, že se nám to dařilo, pak vyplynuly šance z rychlých protiútoků. A Jarda Bednář dal dneska krásné góly. Prodloužili jsme šňůru výher na pátý zápas a odskočili jsme Vítkovicím, které se na nás nebezpečně dotahovaly. Tohle jsou pro nás hodně důležité body.

K výhře jste spolehlivým výkonem přispěl i vy, pochytal jste řadu střel. Pomůže vám to dostat se do hradecké branky častěji?
Tohle jsme neřešili, uvidíme v dalších zápasech.

Hradecký brankář Jaroslav Pavelka se snaží vyrovnat se cloněním v podání Lukáše Kucsery z Vítkovic.

Dělat dvojku za Patrikem Rybárem, který má skvělou formu a výborné statistiky, je asi hodně složité. Jste smířený s tím, že se do branky moc nedostanete?
Naštěstí jsem dostal šanci chytat ve Vsetíně, kde hledali gólmana, první ligu. Je asi jedno, jestli chytám právě v první lize, nebo v extralize, jsem relativně mladý a důležité pro mě je, abych hlavně chytal. A Patrikovi to přeji, má parádní formu, každý zápas tým drží a přenesl si to i do národního mužstva. V Hradci není v této sezoně jednoduché být v pozici dvojky. Zkusil si to i Kuba Sedláček, teď tady je na zkoušku Samuel Baroš. Jak to dopadne, neřeším, jen doufám, že jsem alespoň něco chytil a trenéry a lidi okolo potěšil.

Překvapilo vás, že jste tuhle šanci dostal v situaci, kdy se vašemu týmu daří a Rybár k tomu hodně pomáhá?
Zápasů je teď hodně a ještě nás jich hodně do reprezentační pauzy čeká, tak se trenéři rozhodli, že tam na jeden zápas dají mě. Moc jsem to proto neprožíval, ve Vsetíně jsem pár zápasů odchytal, dostal jsem se do tempa a za tuhle šanci jsem moc rád.

Utkání je moc, Rybár potřeboval volno

Sáhnout k brankářské výměně ve chvíli, kdy se jednoznačné jedničce daří? A stejně tak celému týmu, který s její výraznou pomocí vyhrává a přes špatný vstup do sezony už atakuje přední příčky tabulky? Navíc v situaci, kdy je dvojkou gólman s minimem extraligových zkušeností?

Chomutovský Jakub Lauko střílí na hradeckého brankáře Patrika Rybára.

Přesto trenér brankářů hokejového Mountfieldu Robert Horyna nepovažuje rozhodnutí, jež mnohé před zápasem ve Vítkovicích překvapilo, za příliš těžké. „Utkání máme moc, navíc Patrik Rybár v reprezentační pauze chytal za Slovensko. Teď za sebou měl tři zápasy v šesti dnech,“ vysvětluje Horyna, proč ve Vítkovicích do hradecké branky nastoupil Jaroslav Pavelka.

Pro něj to byl teprve druhý start v sezoně, předtím se na něj dostalo jen dvacet minut v jejím úvodu, kdy za tehdy zraněného Rybára jako jednička zaskakoval Jakub Sedláček. Ten dnes už v Mountfieldu není, pozici dvojky plní právě Pavelka.

„Chytá velmi dobře ve Vsetíně, poslední zápas odchytal s nulou,“ uvedl Horyna, „bylo to po vzájemné dohodě a Patrik to přivítal, odpočinek potřeboval.“

Hradecké trenéry nezviklalo ani to, že Pavelka na své první vítězství v extralize do té doby čekal. „Tohle neřeším, to jsou jen statistiky, pro nás je důležitá forma a tu Jarda má,“ prohlásil Horyna.

Zároveň ale přiznal, že po druhém inkasovaném gólu v první třetině trochu nepříjemný pocit měl: „Tam měl Jarda smůlu. Naštěstí to ustál, předvedl pár dobrých zákroků a pak chytal velmi dobře. Snad to bude další krok v jeho kariéře.“

Hradec po odchodu Sedláčka zatím dvojku k Rybárovi hledá a Pavelka je jednou z možností. „Navíc si nikdo nemůže myslet, že tady Patrik bude věčně a že bude mít stále takhle famózní formu. A také nás čeká hodně náročný program, někdy je to až šílené," vysvětlil Horyna, proč se trenéři rozhodli dát šanci Pavelkovi.

Ten se jí zhostil výborně, byť v úvodu na něm mírná nervozita znát byla. „Ani se tomu nedivím, i když to Jarda nedával najevo. Patrik chytá výborně a kdo jde místo něj, nechce zůstat pozadu. A kdokoliv, kdo případně přijde, to bude mít podobně těžké,“ poznamenal trenér hradeckých gólmanů.

V pátek ale už podle něj bude vše při starém, proti Jihlavě bude chytat Rybár: „Odpočinul si a může jít do zápasu s čistou hlavou.