Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tušil jsem, že se Růžička ozve, řekl nový reprezentační asistent Špaček

Jaroslav Špaček | foto: Ladislav Němec, MAFRA

1 2014
Před pár dny oslavil čtyřicátiny, v pátek si Jaroslav Špaček dodatečně nadělil další dárek. Ale dárek, který zároveň zavazuje. Kývl na nabídku nového kouče české hokejové reprezentace Vladimíra Růžičky a po Ondřeji Weissmannovi se stal jeho dalším asistentem. "Těším se na to," řekl Špaček.

"S Vláďou se známe dobře, hráli jsme spolu, pak mě i chvíli koučoval ve Slavii. Věřím, že to bude fungovat," svěřil se Špaček, olympijský vítěz z Nagana a trojnásobný mistr světa. Ještě v loňském finále proti Zlínu bývalý obránce naskočil z lavičky Plzně na led a nakrátko oprášil skvělou kariéru. Ozdobil ji titulem, teď přijal další výzvu.

Vzal jste si čas na rozmyšlenou. Takže to bylo složité rozhodování?
Ta funkce bude časově hodně náročná, chtěl jsem to probrat především doma s rodinou. A druhá důležitá věc je spolupráce s Martinem Strakou v Plzni. Té jsem se nechtěl vzdát. Máme rozdělanou nějakou práci, mančaft šlape, v trenérském týmu si rozumíme. Byla by škoda to všechno opustit.

Špaček řekl Růžičkovi ano

Přečtěte si více o novém trenérském týmu české hokejové reprezentace

Takže se práce u národního týmu povede skloubit s trenérskou rolí v Plzni?
Do konce play-off určitě zůstanu v Plzni a doufám, že v něm vydržíme co nejdéle. Pak se přesunu k nároďáku. V létě, po mistrovství světa v Bělorusku si s Vláďou Růžičkou sedneme a uvidíme, jak to bude vypadat další sezonu.

Překvapila vás jeho nabídka, abyste do toho šel s ním?
Ne, že bych s tím počítal, to určitě ne. Ale když už bylo jasné, že volba padne na Vláďu, trochu jsem v podvědomí měl, že se může ozvat.

Už jste si spolu vysvětlili, jakou roli u reprezentace budete mít?
Určitě se budu starat o obránce. O defenzivní systém, o spolupráci gólmanů s beky. S Ondrou Weissmannem se pak podělíme o sledování a rozebírání soupeře.

Fotogalerie

V NHL jste odehrál 941 zápasů, prošel šesti kluby. Počítáte s tím, že vaší další parketou bude kontakt s českými hráči v zámoří?
Ano, i to mě čeká. Ty vazby by mohly být jednodušší tím, že spoustu těch kluků znám, spousta jich byla teď na olympiádě v Soči. Před letošním šampionátem ale nepočítám s tím, že bych letěl do Ameriky na nějakou inspekční cestu. Spíš to bude na bázi telefonátů, sledování, kdo má šanci hrát o Stanley Cup, s kým můžeme případně počítat.

Nový trenérský tým má jasný úkol: uspět příští rok na domácím mistrovství světa v Praze. Vnímáte to stejně?
Jednoznačně. Nechci říci, že letošní šampionát není důležitý, ale vrchol téhle práce by měl přijít právě v Praze 2015.

Jak jste vlastně vy sám hodnotil vystoupení českého týmu na olympijských hrách?
To je spíš otázka pro ty, kteří u toho byli. Já tam viděl dobré i špatné momenty, ale jako celek se mi naše vystoupení určitě nelíbilo.

Jste kouč "přírodňák". Budou vás nyní nutit k vystudování trenérské profilicence?
Já si myslím, že k trénování áčka člověk licenci nepotřebuje, i když teď tím asi nepotěším Slávu Lenera (úsměv). Neshazuju to, vůbec ne, jen to vidím trošku jinak. Nemyslím si, že kouči v NHL mají nějaké trenérské licence. Něco jiného je práce s mládeží, tam to má smysl a je to potřeba. Ale na téhle úrovni mi to nepřijde podstatné, tam jde o jiné věci.

Zatím sledujete zápasy Plzně z hlediště. V play-off se zase přesunete na střídačku?
No, třeba mě tam uvidíte už v neděli... (úsměv)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze