Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jdeme za svým cílem, a to je semifinále Ligy mistrů, prohlásil Růžička

Vladimír Růžička | foto: ČTK

11 2008
Po dvou dnech opět vyrazí do Skandinávie. Místo reprezentace ale povede Slavii. Český mistr se v Linköpingu pokusí zase o kousek přiblížit postupu do semifinále prestižní hokejové Ligy mistrů. "Je to náš cíl," říká Vladimír Růžička.

Že by byl po reprezentačním Karjala Cupu unavený? To v Růžičkově případě nehrozí. Na tréninku byl už v pondělí a i před odletem týmu do Švédska působil na ledě jako velká voda. Hlasitě vytýkal chyby, nadával, ale také pochválil.

"To je v klidu. Na ledě nejde mluvit potichu," usmíval se. Na trénink se jako vždy plně soustředil, polevil jen, když ho přišla pozdravit manželka. Už po pár vteřinách ale mrazivý vzduch v Edenu zase prořízly jeho pokyny.

Jaké bylo přeorientovat se po Karjala Cupu zase na Slavii?
Tady je to jednodušší. Hráče už mám víc pod rukou. Pracuju s nimi déle. V národním mužstvu tolik tréninků není. Do hráčů se pořád něco tlačí, pořád jim vysvětluju, ukazuju, jak si představuju, abychom hráli. Chci, aby každý věděl, co má dělat.

Po posledním utkání  Slavie proti Plzni jste říkal, že je z hokejistů cítit psychická únava po náročném programu. Prospěla reprezentační přestávka?
Je vidět, že pohodu máme. Ale zase bych nechtěl, abychom měli až moc velkou pohodu. Uvolnění je potřeba, ale musíme být připravení na zápasy. Čeká nás těžkých pět týdnů. Začínáme v Linköpingu a budeme tam chtít obstát. Za jakýkoliv bod budu maximálně spokojený. Ale samozřejmě vím, že klíčové utkání nás čeká třetího prosince doma proti Curychu.

Postupový klíč

Do semifinále Ligy mistrů postupuje vítěz skupiny

Slavia má po dvou zápasech o bod víc než Curych a vše směřuje k tomu, že se právě tyto dva týmy utkají 3. prosince v Praze o postup.

Slavii by mohla k postupu stačit už středeční výhra v základní hrací době ve Švédsku. Pokud by totiž Curych 19. listopadu doma s Linköpingem prohrál, už by Slavii nemohl předstihnout a výsledek z Prahy by nemohl nic změnit.

Linköping je ze hry. Získat může maximálně šest bodů a varianta, že by všechny týmy měly po skončení bojů ve skupině po šesti bodech, je sice možná, ale málo pravděpodobná.

Tabulka po polovině bojů
1. Slavia       2    9:6   5 bodů
2. Curych     2   11:7  4
3. Linköping 2   4:11  0

Linköping už do postupové hry nepromluví?
Jak Slavia, tak Curych udělají maximum pro to, aby získaly víc bodů než šest. Tím pádem je podle mě Linköping ze hry. Rozhodne se mezi námi a Curychem. Máme za sebou polovinu zápasů, druhá polovina nás čeká. Dobře jsme nakročili, ale nic není hotové. Naše šance a vyhlídky Curychu jsou vyrovnané, takže zřejmě rozhodne právě zápas s Curychem třetího prosince v Praze.

Sám naznačujete, že z hlediska postupu v Linköpingu o mnoho nepůjde. Bude těžké tým motivovat?
To ne. Myslím si, že se pořád o něco hraje. Přinejmenším o body. Třetího prosince může skončit zápas remízou, jít do prodloužení a kdybychom teď v Linköpingu získali jakýkoliv bod, tak  nám třeba bude stačit s Curychem bod. Já na tyhle propočty moc nevěřím a nechci na ně spoléhat. Je ale fakt, že to může rozhodovat.

Takže nehrozí, že by Slavia duel vypustila?
Všechny zápasy hrajeme na doraz! Je jedno, jestli je to Liga mistrů, nebo extraliga. V pěti dnech máme tři utkání a připravit se musíme na všechna. Začínáme s Linköpingem, ale už v pátek hrajeme v Litvínově a tak dál. Na každé utkání se musíme plně koncentrovat.

Linköping, váš středeční soupeř, vede švédskou Elitserien, ale v Lize mistrů zatím nezískal ani bod a určitě to bude chtít v domácím prostředí zlomit. Bude zápas o to těžší?
Těžký bude určitě. Lehký nebyl ani ten zápas doma, ale to jsme hráli velice dobře. Porážku nám budou chtít samozřejmě oplatit. Musíme udělat všechno pro to, abychom hráli dobře dozadu, hráli naši celoplošnou hru a uvidíme.

Největší nebezpečí hrozí od Jaroslava Hlinky, který je pátý nejproduktivnější hráč Elitserien a tvoří hru Linköpingu. Zaměříte se na něj?
V pondělí jsem sledoval jejich zápas se Skelefteou, a to hrál velice dobře. Zápas skončil pět tři a Hlinka měl tři asistence. Ale celé jejich mužstvo je kvalitní. Nemůžeme se soustředit na jednoho hráče.

Curych v Linköpingu výrazně vyhrál. Je to pro vás recept, jak na soupeře?
Hráli tam velice dobře a navíc z každé šance, kterou měli, dali gól. Jsou silní v koncovce a jak jsme se sami přesvědčili v závěru zápasu v Curychu, dokáží si vytvořit velký tlak a šance promění. Jsou v tom silní, mají v týmu Kanaďany a ti to umí. My se ale soustředíme na naši hru.

Švédskou ligu sledujete. Máte tedy hru Linköpingu dokonale přečtenou?
Je fakt, že Linköping jsem viděl snad častěji než česká mužstva. Švédskou ligu sleduju a teď koukám skoro pořád na ně. Nevím, kolik mají odehraných kol, ale tak patnáctkrát jsem je už hrát viděl. Vím, co hrajou. Každý zápas je ale jiný. Věřím, že se na ně připravíme, odehrajeme dobré utkání. Jdeme si za cílem, že chceme postoupit ze skupiny. Na tom se nic nemění.

Elitserien jste kritizoval za defenzívní hru, nepřišel jste jí už na chuť?
Když koukám na hokej ne jako fanoušek, tak vidím, že mají hru hodně propracovanou. Nepadá tolik gólů, i když zrovna v pondělí jich padlo osm. Ale odkojenej jsem na našem hokeji a ten se mi líbí. Také se brání, také se hraje hodně takticky, ale hokej je otevřenější. A lidi mají rádi hokej, když se hraje nahoru – dolů. A to ve Švédsku trenéři moc rádi nemají.

Najdete na iDNES.czmobilní verze