Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Je Sazka Arena nejdražší halou světa?

4 2003
Praha - Jaké budou náklady na hokejovou halu v Praze? Podle některých hlasů přesáhnou deset miliard korun a aréna bude nejdražší na světě. Hokejový svaz stále nemá smlouvu o pronájmu pro nadcházející šampionát. "Jsme před podpisem," tvrdí činovníci. "A budeme mít lepší podmínky než finský svaz při posledním mistrovství."

Až dvanáct miliard korun bude stát areál Sazky v pražských Vysočanech podle Petera Kovarčíka, šéfa firmy Teleaxis, který je ve sporu s vedením hokejového svazu. "Bude to nejdražší hala světa!" prohlašuje.

Pro Sazku je stavba obrovskou zátěží, která může ohrozit i dotace do menších sportů. K financování vysočanské arény společnost vydává dluhopisy.

"A právě jejich splátky nakonec navýší celkovou cenu stavby na dvanáct miliard korun," tvrdí Kovarčík. "I těch šest, co už to teď stojí, z ní dělá nejdražší arénu na světě."

"My k tomu nemáme co říct," odsekl Jan Vala, tiskový mluvčí firmy Bestsport, dceřinné společnosti Sazky, která se stavbou haly zabývá. "Pan Kovarčík zřejmě vidí do rozpočtu a zná všechny haly na světě, my nemáme potřebu tohle komentovat."

V ceně okolo šesti miliard, kterou uvádí Sazka, jsou zahrnuty i náklady na tréninkovou halu, hotely a okolní komerční centrum s parkem.

Teleaxis prý už před rokem a půl písemně upozorňoval organizátory šampionátu, že musí mít smlouvu se Sazkou o pronájmu haly co nejdřív. "Řekl jsem, že šéf Sazky pan Hušák bude se smlouvou otálet co nejdéle, aby mohl svaz do poslední chvíle vydírat," neváhá Kovarčík použít ostrá slova.

"Pan Gut mi na to řekl, že je s Hušákem domluvený, že Sazka nebude požadovat podíl na prodeji lístků ani pronájmu. Že prý mistrovství bude bráno jako propagační akce k otevření haly. Tyhle jeho výroky jsou zaprotokolovány," ujišťuje šéf Teleaxisu.

"Všechna naše jednání se Sazkou jsou seriózní," brání svaz i pronajímatele haly předseda organizačního výboru mistrovství světa Zbyněk Kusý. Smlouva o pronájmu stále není podepsaná, stát se tak má v nejbližších týdnech.

"Upřednostňujeme kvalitu před rychlostí," říká Martin Urban, generální sekretář svazu. "Smlouva se pořád upravuje, dojednávají se různé detaily a přílohy o protipožárních východech, umístění reklamních automobilů a podobně. Už dnes je ale jasné, že budeme mít lepší podmínky, než měl finský svaz ve smlouvě s Hartwall Arenou na posledním šampionátu," ujišťuje Urban.

V nejbližších dnech by měl rovněž začít prodej vstupenek na jednotlivé dvojzápasy. Lístky budou distribuovány přes prodejní systém Sazky, některá utkání, jako třeba duel Česka s Německem nebo finální fáze mistrovství, jsou už ale předem zarezervována a dostat se na ně tak bude velmi obtížné.

"To, že se v určitých zápasech nedostane na všechny, je normální. I kdybychom měli arénu pro pětatřicet tisíc lidí, v několika případech by byla vyprodaná," myslí si Urban. 

Svaz se nyní bude snažit domluvit s Teleaxisem na mimosoudním vyrovnání obchodních sporů. Pokud neuspěje, celý případ bude řešit soud, možná i ve zkráceném řízení. "Mistrovství světa skončí ziskem, možná až několika desítek milionů korun," je si přesto jistý šéf organizačního výboru Kusý.

V těchto dnech čekají Sazku zároveň jednání s Českou televizí o podmínkách pronájmu stanovišť pro výrobu přímých přenosů ze zápasů šampionátu. Podle šéfredaktora sportu v ČT Oty Černého požaduje Sazka až sto milionů korun - více ZDE.

V ostatních zemích přitom nejsou podobné praktiky obvyklé. "Třeba v Rusku se platí v halách nájem jen za komentátorskou kabinu", řekla agentuře ČTK Jelena Kutukovová z TV 3, která přenášela hokejové zápasy z mistrovství světa v roce 2000.

O tom, zda po televizi požadovat nějaké poplatky, by podle Kutukovové měl rozhodovat organizační výbor šampionátu, případně by se to mělo řešit na úrovni Mezinárodní hokejové federace. V žádném případě však prý s firmou, která vlastní hokejovou halu.

Totéž podle ČTK platí v Německu. Ani tam televize, která vlastní vysílací práva na hokejový šampionát, neplatí za to, že v hale může rozmístit své kamery, aspoň podle sdělení veřejnoprávních televizí ARD a ZDF.

"My neposkytujeme informace o jednáních, která teprve probíhají," uvádí Vala. Pak však přiznal: "Jednání s Českou televizí ještě neproběhla."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze