Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Je to asi konec v NHL, připustil hokejista Jágr

Jaromír Jágr - Jaromír Jágr na tiskové konferenci v Prostějově. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

7 2008
Telefon nejprve nezvedal, ale vzápětí sám zavolal zpět. "To budeš volat pořád? A nevíš, že jsou svátky?" hartusil chvíli hokejista Jaromír Jágr, jenž v pátek přestoupil z New York Rangers do ruského Omsku. "Dělám si srandu."

Povolil dvě minuty rozhovoru, ale uteklo jich nakonec o něco víc. "Máš tam ještě něco?"

Jasně dával najevo, že nechce opakovat to, co o odchodu do Omsku řekl už zámořským reportérům v New Yorku, odkud se teď musí co nejrychleji zabalit. "Myslím, že musím do Omsku nastoupit 25. července."

Když jste se vracel z New Yorku letos poprvé, řekl jste: až podepíšu, tak vám řeknu, jestli jsem šel za srdcem, nebo za rozumem. Je Omsk rozhodnutí srdce, nebo rozumu?
Další otázku. K tomu se nebudu vyjadřovat.

Proč vás nezlákaly ani nabídky Pittsburghu či Edmontonu?
Nesnáším změny. Někteří hokejisté je milují nebo se těší, až budou volní hráči, aby si mohli vybrat, ale já tomu moc nefandím. Jakákoli změna v mém životě, když mám něco rád, je mi nepříjemná. Kdybych podepsal na rok, musel bych tohle prožít znovu. To se mi nechtělo.

Takže je to váš konec v NHL?
Je to dost pravděpodobné, ale není to stoprocentní. Člověk nemůže nic plánovat a říkat, že je to definitivní konec. Nikdy dopředu nevíš, co se stane.

Ale nechtěl jste jinou rozlučku?
Za kariéru jsem zažil spoustu slávy a radosti. Určitě je hezký, když se člověk loučí a stadion mu plácá, ale v hokeji jsou krásnější chvíle. Mám větší radost, když můžu rozhodnout zápas. Myslím, že i lidem to dá víc.

Což vám nabízejí v Omsku. Mít "svůj" tým, to vám asi poslední dobou v Rangers chybělo. Je to tak?
Neříkám, že mi to chybělo. Nemyslel jsem si, že bych to tam měl horší než letos. Ale všechno záleží na tom, jak hráč hraje. Pokud odevzdává vynikající výkony, určitě se tým kolem něj bude stavět, i kdyby nakonec nechtěl. Na druhou stranu je to velká zodpovědnost, výzva. Jsem profesionál a beru to stejně vážně jako NHL.

Takové výzvy máte rád, ne? To, že lidi v Omsku budou chodit na vás.
Budou chodit, pokud budu podávat vynikající výkony a rozhodovat zápasy. Jinak možná přijdou na první dva tři zápasy.

Nicméně...
... v Omsku pro mě rozjezd bude určitě snazší než někde jinde. Ale na to člověk může spoléhat maximálně dva tři týdny. Možná ani to ne.

S čímž souvisí forma a to, že proti pozdějšímu startu v zámoří pro vás sezona tentokrát začne už na začátku září. Jak jste na to připraven?
Asi to bude trošičku problém, ale počítal jsem s tím a doufám, že to nějak přežiju. Těžko mi někdo mohl poradit, jestli bylo rozumné si vůbec vzít přestávku po sezoně. Ale bez ní bych asi nevydržel, člověk si musí trošičku odpočinout. Ještě je spousta času.

Kdy začnete trénovat?
Už jsem pomalu začal, určitě jsem se udržoval víc než v předchozích letech. Právě proto, že jsem počítal s možností, že se tohle může stát. Nechtěl jsem do Omsku přijet jako v minulých letech do kempu, což by asi nebylo moc rozumné.Najdete na iDNES.czmobilní verze