Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Je to senzační, říká Jágr o NHL v Praze

Jaromír Jágr | foto: Reuters

28 2008
New York, Brno - Bylo jen pár minut poté, co vešlo oficiálně ve známost, že příští sezonu NHL zahájí v Praze zápas New York Rangers s týmem Tampy Bay."Je to senzační zpráva," radoval se Jaromír Jágr, kapitán Rangers. A je to i jeho velká zásluha, přestože největší současná hvězda českého hokeje nemá v klubu pro příští sezonu jistý kontrakt.

"Jeho role byla rozhodující. Měl jednoduchý, a současně komplikovaný úkol. Dosáhnout toho, aby si Rangers řekli o zahajovací zápas v Praze," vysvětlil Miroslav Černošek, majitel České sportovní, která bude zápasy v Praze pořádat.

Jaromíre, váš tým zahájí příští sezonu NHL v Praze. Co na to říkáte?
Kdyby se mě někdo zeptal před dvěma roky, jestli je nějaká šance, že budou hrát Rangers v Praze, tak odpovím, že asi těžko. Je něco neskutečného, že se to podařilo.

Jednání také trvala osmnáct měsíců.
Bylo potřeba přemluvit NHL, aby se hrálo v Praze, už to muselo dát hodně práce. Navíc nikdo nevěřil, že by zde hráli právě Rangers.

Na co byste diváky nalákal?
Většina z nich zná NHL jen z televize. To se nedá srovnávat s českou extraligou. Ani to dělat nechci. Lidi si musí uvědomit, že do NHL odcházejí ti nejlepší hráči na světě. Ta liga je velice kvalitní a rychlá. Hraje se na menším kluzišti. Je to hodně kontaktní sport a je tam daleko víc šancí než v naší lize. Rangers i Tampa mají ofenzivní tým. Hráče, kteří dokážou dávat góly. I když nám se to letos moc nedaří (pousměje se). Doufám, že se to do příští sezony zlepší a diváci si přijdou na své.

V pražské Sazka Aréně jste hrál v roce 2004 při mistrovství světa a poté i při výluce NHL. Jak se těšíte na zápas před českým publikem?
Hodně. Při mistrovství světa byla v Praze vynikající atmosféra, hráči se na to moc těšili. Škoda, že se nám nepodařilo ten šampionát vyhrát. Pak by to bylo daleko lepší. Ale český fanoušek umí ocenit dobrou hru.

A váš tip na výsledek v říjnových zápasech s Tampou?
Důležité bude, aby se hokej líbil divákům. Budou to dva první zápasy sezony, ty jsou trochu zvláštní, hráči nejsou ještě rozehraní. A ani gólmani rozchytaní (smích). Snad se nebude moc bránit a bude se hlavně útočit. Počítám, že Rangers dvakrát vyhrají a ještě s vysokým skóre.

Dostat NHL do Prahy pomohl i golf a rybaření

Atlanta, Praha - S Glenem Satherem, mocným šéfem New York Rangers, si povídal o golfu a rybaření. Rona Campbella, prezidenta Tampy, zase zaujalo, že pár let prožil na Floridě, v Bollettieriho tenisové akademii."Ale když se dohadují jednotlivé detaily, už to tak společenské není," říká Vladimír Šafařík.


Právě on, ředitel České sportovní, byl hlavním vyjednavačem projektu NHL v Praze. V sobotu se v Atlantě při víkendu vyplněném Utkáním hvězd dočkal završení. NHL konečně oznámila, že příští ročník začne dvěma zápasy Rangers a Tampy Bay v Česku.

"Od začátku jsme počítali s tím, že to tak bude. Ale byl to nezapomenutelný zážitek. Vidět všechny hráče a představitele NHL a osobně se s nimi potkat," říkal v telefonickém rozhovoru pro MF DNES cestou z dalších jednání na snídani.

Telefonáty a e-maily věnované dohadům by spočítal těžko. Cesty na jednání do zámoří byly čtyři. Plus další setkání v Londýně, kde NHL začínala loni."Osobní jednání byla každý měsíc. Ale nebyl jsem jediný, kdo je vedl."

Co bylo nejtěžší? "Pro nás bylo zásadní, že jsme dosáhli toho, že přijedou New York Rangers, což zpočátku nebyla úplná jistota. Nechci říct, že to byl boj, ale úplně jednoduché to nebylo."

Aby přispěl k příjezdu Rangers, osobně se loni v létě sešel s Glenem Satherem, generálním manažerem Rangers. Schůzku mu pomohl zařídit Jaromír Jágr a Jágr Team.

"Probrali jsme základní věci, on projevil zájem, že by do Prahy se svým týmem rád přijel. Roli v tom dost hraje přítomnost českých hráčů i skutečnost, že Glen Sather má rád Jaromíra Jágra. A v Praze byl několikrát a velmi se mu líbí." Při té příležitosti pohovořili také o golfových hendikepech či rybářských úlovcích.

"Pomůže angličtina i to, že při společenské části máte okruhy k hovoru. Pan Sather je velice sympatický pán." S Ronem Campbellem z Tampy se osobně setkal poprvé v sobotu."Byl jsem velmi překvapen tím, jak jsou oba ohromně vstřícní, i když jsou to prezidenti obrovských klubů."

Osobnější debaty pouze uvolní atmosféru před diskusemi o penězích či pečlivými vyjednáváními o detailech pobytu hokejistů NHL v metropoli. "Jak se do Prahy dostat, jak se po ní pohybovat, kde bydlet." Bylo by možné prozradit víc?"Snad jen tolik, že vyžadují prakticky nejvyšší komfort," odvětí Šafařík.

Technické podrobnosti se ještě budou dolaďovat a navíc je Šafařík zčásti vázán mlčenlivostí. "Vždycky řešíte finance, techniku, marketing. Ale rutina to není."

BARBORA ŽEHANOVÁNajdete na iDNES.czmobilní verze