Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jedeme si pro medaili, tvrdí junior Olesz

15 2004
Praha - Spolu s brankářem Markem Schwarzem a obráncem Ladislavem Šmídem má být hlavním tahounem hokejové reprezentace do dvaceti let. Zřejmě bude kapitánem týmu. „Jedu si tam pro medaili,“ vyhlásil Rostislav Olesz před středečním odletem týmu do Grand Forks, kde 25. prosince odstartuje juniorský šampionát.

Na dvacítkách jste byl i loni. Co od letošního turnaje očekáváte?
Čekám, že to bude můj juniorský úspěch. Zatím jsem s reprezentací nic nedosáhl. S osmnáctkou jsme skončili šestí, minulý rok se to nepovedlo, skončili jsme čtvrtí, takže letos od toho čekám dost. Snad se nám medaile povede.

Před rokem jste sahali po bronzu, ale nakonec Finové zápas o třetí místo otočili. Vzpomenete si ještě na toto utkání?
Dostali jsme zbytečné dva góly ve třetí třetině. Byla to asi otázka koncentrace, možná strachu. To nikdo neví. Ale nebyl to příjemný zážitek: všichni se dívali, co se bude dít. Oni nás tlačili a nakonec vyhráli 2:1. Toho se musíme v klíčových zápasech vyvarovat. Věřím, že kluci, co hrají v Kanadě, se tam hodně zvedli a v těchto momentech nám pomůžou.

Šampionát se odehraje v zámoří, což bude výhoda pro týmy Kanady a USA, které i loni hrály finále. Bude hodně těžké zámořským týmům konkurovat?
To každopádně. Domácí Američany máme už ve skupině, stejně jako silné Rusy. Kanada vyhrála v této věkové kategorii šampionát osmnáctek, loni byla se spoustou těchto hráčů ve finále. Navíc bude turnaj v Americe hodně sledovaný, obzvlášť když není NHL. Ale my se musíme soustředit především na naše výkony.

Jak silný podle vás letos český výběr bude?
Všechny kluky jsem ještě neviděl, sejdeme se až v Americe. Uvidíme, jak se nakonec tým složí. Ale věřím, že to pan Hadamczik vybere dobře. Kluky, co hrajou v zámoří, sledoval. Jak uděláme tým, tak by to mělo být v pohodě. Nebude na to dlouhá doba, ale snad se to povede a uspějeme.

Na Spartě hrajete extraligu vedle zkušených hráčů. Juniorský hokej je přece jenom trochu jiný: živější, bojovnější. Nebude pro vás těžké si zvyknout?
Je to hlavně jiná soutěž než v klubech. Jeden zápas znamená všechno. V každém zápase musíme hrát naplno, s maximálním nasazením. Změna oproti Spartě to samozřejmě bude, ale doufám, že uplatním své zkušenosti a potvrdím to, co umím a předám jim zkušenosti, co jsem získal od starších hráčů.

Trenér Hadamczik naznačil, že byste mohl být kapitánem. Věříte si na tuto funkci?
Sleduju některé zkušené hráče jako David Výborný, nebo Venca Prospal, se kterým jsem se potkal v nároďáku. Věřím, že jsem se od těchto starších kluků naučil to dobré. I proto si na funkci kapitána si věřím.

Trenér se zřejmě rozhodne mezi vámi a libereckým obráncem Ladislavem Šmídem. Vnímáte to jako prestižní souboj?
Láďa je mladší, nepřipouštím si, že by byl kapitán on (smích). Byl kapitánem na poslední akci a ta se moc nepovedla. Tak teď bych to mohl být já. Uvidíme, komu bude věřit trenér. Kapitán je tam od toho, aby tým zvedl. Je jedno, kdo to bude, hlavně, aby to fungovalo. Jsme tým.

Turnaj se koná během vánočních svátků. Už jste si stačil vyměnit s vašimi blízkými dárky?
Přítelkyni jsem dárek dal, ona ho dala mě. S rodinou jsem to ale zatím neřešil. S mámou jasem se domluvil, že až po našem návratu. A řekla mi, abych jeden přivezl, takže asi víte, co to je (smích).

Neštve vás trochu termín turnaje? Přijdete o Vánoce i o Silvestra...
Vánoce jsem neměl ani loni, je to úkor dvacítky. Už jsem si zvykl. Navíc v létě, když jsme tvrdě trénovali ve Spartě, tak Marián Jelínek říkal, že přes Vánoce se to bude lámat. Trénoval jsem poctivě, takže by se to mělo teď ukázat, na tomto turnaji. Doufám, že se to povede.Najdete na iDNES.czmobilní verze