Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Světlo na konci tunelu: odbory fungují dál, shoda s NHL je blízko

NEW YORK, NEW YORK. Uprostřed džungle manhattanských mrakodrapů probíhají jednání o záchraně NHL. | foto: Profimedia.cz

3 2013
Jaromír Jágr a další české hvězdy mohou pomalu začít studovat letecká spojení do amerických měst. Ne, ještě není hotovo, ale středeční noc dala hokejistům i fanouškům NHL velkou naději.

Takhle blízko dohoda o nové kolektivní smlouvě mezi hokejisty a majiteli v této (ne)sezoně NHL ještě nebyla. Těžko očekávat, že po nynějším pokroku by jednání znovu padla a výluka by se protáhla na celou sezonu.

"Teď už věřím tomu, že shoda je blízko," řekl analytik televize ESPN Pierre LeBrun.

V posledních dnech se z New Yorku valí veskrze pozitivní zprávy, dvě přišly i ve čtvrtek ráno. Tou první je fakt, že vedení odborů NHLPA nevyužilo mandát od hráčů k tomu, aby je přestalo zastupovat (to by znamenalo uvržení celého vyjednávacího procesu do obrovského chaosu a pravděpodobně i konec nadějí na záchranu sezony). Druhou dobrou novinou je, že šéfové obou táborů jednají stále intenzivněji.

Ve středu trvala schůzka v sídle NHL na Šesté avenue do pozdních nočních hodin, přítomen byl znovu i federální prostředník. "Hovořili jsme o spoustě věcí. Na některých jsme se dohodli, někde jsme se přiblížili a u některých jsme si řekli ne. Dokonce jsme měli i filozofické diskuse, kdy jsme se bavili o tom, proč jsou některé konkrétní otázky pro každého z nás důležité," uvedl Gary Bettman, nejvyšší šéf ligy.

Jednání se znovu rozjela před koncem starého roku díky nové vstřícnější nabídce NHL. Od té doby obě strany ladí své návrhy a protinávrhy a v řadě otázek se skutečně podstatně sblížily. Rozpor už není v dělení hokejových výnosů (50:50) ani v otázkách délky a povahy kontraktů. Majitelé a odbory se však stále neshodli v otázkách penzí nebo výše platového stropu pro tuto sezonu - vedení soutěže prosazuje 60 milionů dolarů na tým, NHLPA chce o pět milionů víc.

"Bylo dosaženo určitého pokroku, ale stále se naše názory v řadě bodů liší. Dokud se jedná, je naděje," prohlásil Bettman.

Ve čtvrtek mají schůzky na Manhattanu pokračovat. Na záchranu zkráceného ročníku zbývá ještě devět dnů, podle Bettmana je totiž nejzazším termínem pro dohodu 11. leden a pro začátek soutěže 19. leden. Každý tým by v tom případě v základní části odehrál 48 zápasů. Kdyby došlo k dohodě již v tomto týdnu, mohlo by se údajně odehrát i 52 duelů.

Vedení NHL doposud zrušilo přes 50 procent zápasů základní části, hrát se určitě nebude do 14. ledna.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze