Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jednání v NHL? Spíše slovní přestřelka

17 2004
Toronto - O výluce mluví zástupci klubů i hráčů v NHL dost a dost. Ale bohužel ne spolu. Žádná další jednání o odvrácení chystané herní přestávky nejsou naplánovaná. Místo toho se jednotlivé strany v médiích navzájem osočují. Je neochota hledat kompromisy začátkem konce slavné soutěže?

O tom, že současná kolektivní smlouva mezi kluby v NHL a hráčskou asociací (NHLPA) letos vyprší, se mluví už od olympiády v Naganu.

Nyní zbývá do jejího konce méně, než tři měsíce. Pokud do té doby nebude podepsaná nová, nemůže být další ročník National Hockey League zahájen.

U jednacího stolu se měli sejít Gerry Bettman (komisař NHL, který zastupuje práva klubů) a Bob Goodenow (šéf odborů NHLPA, jenž hájí práva hráčů).

Za poslední rok se však oficiálně viděli pouze jednou, loni v říjnu. Během play-off byli několikrát spatřeni bok po boku v hledišti. Výsledek? Holé nic. Ani jedna ze stran nechce ustoupit. A kritizuje počínání té druhé.

"Zdá se mi, že Bettman nezačne jednat, dokud nebude mít všechno, co chce," říká například hvězda Colorada Joe Sakic. "Všichni chceme hrát, ale myslím, že za této situace k tomu nedojde."

Hráči již v říjnu podali návrh na pětiprocentní snížení platů a zavedení "daně z luxusu". Ta znamená, že za překročení předem dané platové hranice, budou muset kluby do společné pokladny dát určitý poplatek.

"Myslíme, že tím jsme připravili plán, který by problémy vyřešil," říká Trevor Linden z Vancouveru. "Oni ale chtějí zavést pevné platové stropy, což my odmítáme."

"Ten jejich návrh je pouhé záplatování současné situace," oponuje viceprezident NHL Bill Daly. "Tomu já neříkám jednání." Zároveň obvinil hráče z toho, že zkreslují některé informace.

Jeden zdroj blízký jednání říká na internetových stránkách televize ESPN: "Jednání ani nejsou ve slepé uličce. Být ve slepé uličce znamená, že obě strany dosáhnou bodu, ze kterého není cesty dál. Oni spolu ale vůbec nejednají, tudíž se tak daleko nemohou dostat." 

Je jasné, že na výluce nemůže žádná ze stran vydělat. Kdyby se NHL v říjnu opravdu nerozeběhla, znamenalo by to obrovské finanční ztráty.

"Pánům Bettmanovi a Goodenowovi platíme dohromady šest milionů dolarů," říká brankář Dominik Hašek. "Za to by mohli najít cestu, jak tenhle byznys zachránit. Jsou to profesionálové. Věřím, že cestu najdou."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze