Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jednání v NHL stále váznou

3 2004
Toronto - Ani po zatím nejdelším jednání o odvrácení výluky v NHL není situace o nic veselejší. "Nepohnuli jsme se," řekl viceprezident NHL Bill Daly po schůzce s představiteli hráčské asociace NHLPA, která trvala tři dny. Pokud nedojde k zásadní změně, vypukne výluka v nejslavnější hokejové soutěži 15. září.

Kolik přesně času zbývá na to, aby se situace vyřešila?

15. září vyprší kolektivní dohoda mezi NHL a NHLPA, bez které soutěž nemůže existovat.

Podle obvyklého scénaře probíhají v září tréninkové kempy a na přelomu září a října se hrají přípravná utkání. 

Nová sezona má oficiálně začít 13. října sedmi zápasy. Na led by měli vyjet Milan Hejduk z Colorada, Petr Nedvěd z Phoenixu nebo Martin Straka za Los Angeles. Zbývá tedy ještě zhruba měsíc a půl, aby se situace urovnala.

Pokud se tak nestane, zůstane zmíněná trojice v klubech české extraligy, která začne i s nimi o necelý měsíc dřív. Přidají se k nim další krajánci, jiní si vyzkouší ostatní evropské soutěže.

Chcete se dozvědět o podstatě problému víc? Klikněte zde.

Sezení obou stran, které se konalo tentokrát v Montrealu, trvalo úhrnem 19 hodin a probíhalo po tři dny. Řešení je však stále v nedohlednu. "Nemám důvod k optimismu," řekl výkonný ředitel NHLPA Ted Saskin.

NHL, který za minulou sezonu proděla prý 250 milionů dolarů,  požaduje nový ekonomický model, který by byl založený na systému tzv. platových stropů. Výdaje týmů na platy hráčů by podle něj byly omezeny určitou hranicí, hovoří se o pohyblivé částce mezi 30-35 miliony dolarů.  Asociace hráčů však toto východisko zásadně odmítá. Je to pochopitelné, platy hráčů by se zákonitě snížily.

"NHL bohužel stále trvá na platových stropech," dodal Saskin. "Jiné řešení jí nezajímá."

NHLPA navrhuje trochu komplexnější model, ve kterém by se platy všech hráčů automaticky snížily o 5 procent a byla by zavedena tzv. daň z luxusu. Podle ní by byla stanovená také určitá platová hranice, po jejímž překročení by majitelé museli zaplatit daň. Takové kroky by podle NHLPA vyrovnaly současné ztráty.

NHL však tvrdí, že tento model nezaručuje výdělek.  "Nikdo přesně neví, jestli by daň z luxusu opravdu fungovala, protože nikdo neví, jak se budou chovat manažeři jednotlivých týmů, " vysvětluje víceprezident NHL Daly.

"Víme, že to fungovat bude," oponuje Saskin.

Co bude dál? Další jednání je naplánováno na příští týden. NHLPA na něm má přednést svůj nový návrh na řešení problému. Zásadní posun k vykročení ze slepé uličky se však neočekává.

Dva chlapci s transparentem pro komisionáře NHL Garyho Bettmana při utkání Světového poháru 2004 Kanada - Slovensko.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze