Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jednání v NHL: uvidíme příští týden

10 2004
Toronto - Optimismus, ale žádné rozuzlení. Tak by se dal charakterizovat závěr prvního klíčového jednání v zámořské NHL, které určí osud letošní sezony. Hráčská asociace nabídla razantní ústupky, mezi nimiž se vyjímá plošné snížení platů o 24 procent.Obě strany se dohodly na dalším jednání, které proběhne příští úterý nebo středu.


Nabízené změny mají podle hráčské unie NHLPA přinést soutěži zisky ve výši 600 milionů dolarů v příštích třech letech.

Jen snížení současných platů o téměř čtvrtinu by mělo vynést přes 200 milionů. 

Návrh hráčů neobsahuje klíčový požadavek majitelů klubů na stanovení platového stropu. Unie místo toho nabídla vyšší takzvanou daň z přepychu, která má činit až 60 procent z celkových výdajů na platy hokejistů. Bettman to ovšem lakonicky komentoval slovy: "V daň z přepychu nevěřím." 

Návrh obsahuje také změnu v arbitržním řízení a stanovení limitu základní smlouvy na 850.000 dolarů.  Možnost předstoupit před arbitrážní soud měli doposud jen hráči, teď by o něj mohly zažádat i kluby. 

Podle Bettmana kluby přišly za posledních deset let o více než 1,8 miliardy dolarů. Manažeři nebudou souhlasit s dohodou, pokud nebude obsahovat vztah mezi příjmy a platy, řekl. Tato formulace znamená jinými slovy platový strop.  Majitelé oznámili, že v sezon 2002-2003 ztratili 273 milionů  dolarů a dalších 224 milionů loni. Studie zadaná představiteli NHL zjistila, že tři čtvrtiny veškerých příjmů padnou na platy hráčů.

Vztahy mezi hráči a majiteli klubů se řídí kolektivní smlouvou z roku 1995, která byla přijatá po výluce trvající 103 dny. Od té doby byla smlouva dvakrát prodloužená.  Zástupci soutěže a hráčské asociace se ve čtvrtek v Torontu sešli na popud NHLPA poprvé od 9. září. Tehdy skončila krachem rozhodující schůzka a o týden později majitelé klubů vyhlásili výluku.

Pokud by měla NHL alespoň ve zkrcené formě začít, muselo by se tak stát v polovině ledna. K rozběhnutí ligy je potřeba zhruba 45 dnů. Výluka trvá už 86 dnů. V okamžiku, kdy zástupci obou stran usedli ke stolu, stoupl počet zrušených zápasů sezony na 372.

Jediným výsledkem jednání je tedy stanovení termínu nové schůzky.

I to je ale považováno za úspěch. Zástupci klubů totiž návrh hráčů nesmetli ze stolu, přestože neobsahoval základní požadavek- zavedení platových stropů. 


 

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze