Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jekatěrinburg vypadl z KHL. Přijdou tři čeští hokejisté o práci?

Marek Pinc - Hokejový brankář Marek Pinc na tréninku v Kanadě. | foto: Michal KamarytČTK

15 2008
Nová ruská hokejová soutěž KHL ještě nezačala, a už má problémy. Tým Avtomobilist Jekatěrinburg podle ruského listu Sport-express nesplnil finanční garance a soutěž hrát nebude. Nahradí ho Chimik Voskresensk, vítěz druhé nejvyšší soutěže.

Pád klubu se dotkne i tří českých hokejistů, kteří měli v Jekatěrinburgu platný kontrakt: loňského plzeňského kapitána Tomáše Divíška, reprezentačního gólmana Marka Pince a jeho někdejšího spoluhráče z Vítkovic, obránce Radka Philippa.

"Dneska má být jednání, na kterém se to má teprve rozhodnout," reagoval na zprávu Marek Pinc překvapeně. "Víc k tomu ani nemám co říct," pokrčil rameny.

O problémech klubu věděli hráči už delší dobu. "Máme sbaleno a čekáme. Původně jsem měl odletět o víkendu, pak se všechno posunulo, nejprve na pondělí, pak na středu," řekl Divíšek MF DNES.

Je v kontaktu i se spoluhráči, s nimiž se měl v klubu sejít. "Pořád si voláme, ale moc moudří z toho nejsme," povzdechl si.

Divíšek a Marek Pinc mají platné kontrakty v Česku a do Jekatěrinburgu mířili pouze na hostování. Divíšek se tak může vrátit do Plzně a Pinc do Vítkovic.

Jenomže kluby s nimi už moc nepočítají. V Plzni by byl rázem přetlak centrů, ve Vítkovicích je zase brankářskou jedničkou Martin Prusek, a když byli v minulé sezoně v Ostravě oba, klub z toho příliš neprofitoval. I proto chtěl Pinc odejít.

"Bylo to Markovo přání. Chtěl být v týmu jedničkou, což jsme mu nemohli slíbit. Takže využil nabídku odejít," uvedl vítkovický trenér a generální manažer Alois Hadamczik. Lukrativního angažmá se ale nakonec nedočká.

A možný Divíškův návrat do Plzně? "Pokud Tomáš do Ruska neodejde, je hráčem Plzně a celou situaci bychom začali řešit," řekl Tomáš Král, prezident občanského sdružení HC Lasselsberger.

"Podle posledních informací, které máme, ještě není o osudu Jekatěrinburgu rozhodnuto. Naopak to prý vypadá nadějně," namítl Divíškův zástupce Aleš Volek. "Pokud by to ale dopadlo špatně, museli bychom Tomášovo angažmá řešit jinak," dodal.

Pinc a Divíšek jsou na tom ale pořád lépe než Radek Philipp. Jejich budoucnost totiž musí řešit kluby, odkud zamířili do Jekatěrinburgu na hostování. To Philipp má uzavřenou smlouvu jen s Jekatěrinburgem. "Radek má pro nás platný kontrakt, jehož garantem je liga," říká Philippův agent Robert Spálenka.

Znamená to, že bude muset Philippa z platného kontraktu vyplatit, nebo hráči poskytnout nějaké odstupné? "Liga teprve nedávno vznikla. Všichni jsou zvědaví, jak se k tomu postaví. Budou se tomu věnovat naši právníci a doufám, že odvedou rychlou práci," řekl Spálenka.

Situace je totiž zatím nepřehledná. KHL je uzavřenou soutěží, podobně jako zámořská NHL, jejíž se chce stát protiváhou. Znamená to tedy definitivní zánik klubu v Jekatěrinburgu? "Je to možné, ale přesné návaznosti na další soutěže neznám. Loni hráli nižší soutěž, třeba se tam budou moci s upraveným rozpočtem znovu přihlásit," přemítá Spálenka.

To už by ale bylo zřejmě bez trojice českých hokejistů. "Teď vám k tomu víc neřeknu. Čekáme, jak se k osudu Jekatěrinburgu postaví vedení ligy," odmítl další spekulace Spálenka. Pro Radka Philippa ale každopádně začne ihned hledat nové působiště.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze