Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jelínek teď vyhledává talenty pro Calgary

21 2001
Kolín - Seděl na tribuně v šortkách a tričku, na klíně rozložené desky plné papírů. Bývalý hokejový reprezentant Tomáš Jelínek teď pracuje jako skaut. Vyhledává talenty pro klub zámořské NHL Calgary Flames. Plné ruce práce měl během prvního ročníku světového poháru juniorů. Osmnáctiletí hokejisté se mohou přetrhnout. Dobře vědí, že se rozhoduje o jejich budoucnosti. Vždyť skautů se na zajímavém letním turnaji akreditovalo hned sto čtyřicet a Jelínek tam nemohl chybět.

Jelínkovi pomohli k téhle práci kamarádi. Bývalí spoluhráči ze Sparty David Volek a Jiří Hrdina. Když sháněl po ukončení profesionální kariéry další uplatnění, poptali se. Oba se totiž v téhle branži už nějaký rok pohybují. "Chtěl jsem v každém případě zůstat u hokeje a v Calgary Flames měli zrovna místo," popisuje Jelínek, jak se na něj usmálo štěstí. "

Jeho hráčská dráha byla dlouho propojena se Spartou. Nikdy se netajil věrností k tomuto klubu. Výměna do Českých Budějovic za brankáře Břízu proto hodně šokovala jeho i fanoušky. Má zkušenosti ze světových šampionátů i olympijských her.

V dresu Senators z Ottawy si vyzkoušel NHL. V Česku hrál ještě nedávno druhou ligu za Příbram. "Teď se chodím sklouznout ve středočeské regionální soutěži za Jesenici," říká dvaaosmdesátinásobný reprezentant.

Hokej však již hraje jenom pro zábavu. Nejvíce času mu zabere nová práce. Má na starost Česko a Slovensko, musí sledovat juniorské soutěže v obou zemích. "Prakticky nepřetržitě ukládám informace do speciálního skautského programu, který generální manažer Calgary Craig Button v Kanadě vyhodnocuje," upřesňuje Jelínek, jak probíhá jeho kontakt se zaměstnavatelem.

Do zámoří se nakonec prosadí pouze zlomek z hráčů, o nichž skaut velmi pečlivě sbírá poznatky. Nejdůležitější přitom není aktuální výkonnost. Vyhledávač talentů potřebuje umět vybrat ty borce, u nichž je předpoklad, že se prosadí v budoucnu. "Důležitá je třeba i figura hokejisty. I když Češi jsou známí chytrostí, takže i vzrůstem menší hráči se mohou v Americe uplatnit."

I syn Tomáše Jelínka není zrovna žádný obr. Přesto mu hokej jde. Na Světovém poháru reprezentoval Českou republiku. "Myslím, že má na to, aby se jednou v NHL dokázal prosadit," předpovídá Jelínek starší. Svému potomkovi nemíní v odchodu do zámoří bránit.

Pokud přijde vhodná nabídka, může klidně odletět i jako ještě náctiletý. "My jsme dřív odejít chtěli, a nemohli. Takže když mají teď mladí otevřené dveře, byla by škoda šanci nevyužít," míní devětatřicetiletý hokejista. Jednu podmínku ale synovi přece jen určil: "Napřed musí dodělat na škole maturitu."Najdete na iDNES.czmobilní verze